مدیریت شهری

آخرین خبراز وضعیت پرونده قطع درختان شهرک والفجر

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی محمد مختاری ضمن بیان این مطلب با اشاره به اینکه درآوردن ۱۰۰ اصله نهال در زمینی که کاربری آن فضای سبز و پارک است و پهنه جی ۱۱۱ محسوب می شود اتفاق افتاده است، اظهار داشت: متاسفانه مالک که گویا شرکت پتروپارس است در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۴ شبانه این تخلف را انجام داد. این اقدام در زمینی صورت گرفته که پهنه جی محسوب می شود و پوشش گیاهی غالب آن گونه های سوزنی برگ و پهن برگ است.

وی با بیان اینکه شهرداری منطقه ۶ بلافاصله بعد از اطلاع از موضوع افرادی را برای بررسی به محل حادثه اعزام کرد، گفت: پس از بررسی ماموران شهرداری، پرونده با قید فوریت به کمیسیون ماده ۷ فرستاده و جلسه کمیسیون تشکیل شد. در نهایت نیز با قید فوریت تصمیمات لازم اخذ شد. البته مالک بعد از اینکه متوجه پیگیری شهرداری شد، مجددا شبانه ۱۰۰ اصله نهال کاشت که این اتفاق اصل موضوع را تغییر نمی دهد چرا که مالک بدون مجوز کمیسیون ماده ۷ نهال های اولیه را درآورده است.

به گفته مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، شهرداری بلافاصله پس از آگاهی از موضوع مراتب امر را به قوه قضائیه نیز اطلاع داده است و در این راستا شکایت نامه نیز تنظیم شده است.

مختاری با تاکید بر اینکه ما مجوز قطع یک اصله درخت را هم نمی دهیم، تصریح کرد: حتی در مواردی هم که درخت در محل زیربنا قرار می گیرد در فصل زمستان که فصل خواب درختان است، جا به جا می شود تا هیچ گونه آسیبی به درخت وارد نشود.

وی در ادامه به رأی کمیسیون ماده ۷ درخصوص درآوردن ۱۰۰ اصله نهال در شهرک والفجر پرداخت و عنوان کرد: به اتفاق آرا تصمیم بر این شد تا پهنه و کاربری فضای سبز این زمین حفظ شود. ضمن اینکه با توجه به تبصره ۱ ماده ۶ لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز و ماده ۴ قانون اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب سال ۱۳۸۸ شورای انقلاب، ۳ برابر عوارض از متخلف اخذ می شود.

مختاری ادامه داد: فضای سبز موجود نیز باید احیا شود و شهرداری منطقه ضمن نظارت مستمر بر فضای سبز موجود باید از صدور هر گونه گواهی و مجوز ساخت تا اعلام رای دادگاه خودداری کند.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تاکید کرد: بر اساس قانون در مواردی که مالک بدون مجوز اقدام به قطع یا کندن درخت می کند، فضای سبز با حکم قوه محترم قضائیه به تصرف شهرداری در می‌آید تا به نفع محرومان و مستضعفان به پارک عمومی تبدیل شود البته ما در این مورد همچنان منتظر رأی دادگاه هستیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن