سیاسی

برگزاری مراسم نوروز در مقر سازمان ملل+تصاویر

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در این مراسم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به همراه موگنس لیگتوفت، رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز حضور یافته و در سخنانی کوتاه فرارسیدن نوروز را به حاضران تبریک گفتند.

در مراسم امسال که مانند سال‌های گذشته به میزبانی و مدیریت نمایندگی کشورمان برگزار شد و با استقبال دیپلمات‌ها و شهروندان ۱۲ کشور همراه بود، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی کشورمان در سخنانی نوروز را یک پدیده جامع فرهنگی و اجتماعی توصیف کرد که منعکس کننده شادی، باهم بودن، مراقبت از طبیعت، میانه روی و پاکیزگی خانه و خویش و هم‌چنین پیام‌آور امید، شادی، نور، زندگی و عشق است.

خوشرو مرتبط کردن انسان و طبیعت و فراخواندن بشر به حفظ محیط زیست را یکی از ابعاد نوروز برشمرد و اظهار کرد: نوروز فرصتی را فراهم می‌آورد تا بشریت به تلاش مشترک جهت تحقق اهداف توسعه پایدار بیش‌تر بیاندیشد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل در ادامه به وجه دیگر نوروز پرداخت و گفت: این جشن کهن ابنای بشر را فارغ از قومیت، نژاد یا ملاحظات اقتصادی و سیاسی گرد هم می‌آورد و در یک کلام مشوق فرهنگ صلح است.

او افزود: گفتمان نوروز بر اعتدال بنا شده است. اعتدال در طول شب و روز و میانه‌روی در نحوه زندگی. اکنون اعتدال نیاز واقعی جهان مشحون از افراط گرایی است.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در پایان افزود: در جهانی که افراط‌گرایی و رادیکالیسم پدیده‌های شومی چون تروریسم، جنگ، مرگ و ویرانی را برانگیخته‌اند، نوروز پیام‌آور صلح و مداراست و فرصت مغتنمی را فراهم می‌آورد تا به جامعه جهانی و بشریت، زیبایی‌های دوستی، صلح و همکاری میان مردمان جهان را ارزانی دارد.

لازم به ذکر است که از سال ۲۰۱۰ و تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز، هر ساله مراسم بزرگداشت این جشن باستانی در مجمع عمومی این سازمان به میزبانی کشورمان و همراهی ۱۱ کشور دیگر که نوروز را گرامی می‌دارند برگزار می‌شود.

 

مراسم نوروز ۹۵ در سازمان ملل

 

 

مراسم نوروز ۹۵ در سازمان ملل

 

 

مراسم نوروز ۹۵ در سازمان ملل
 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن