اجتماعی و فرهنگی

چند تماس با ۱۱۰ در سال ۹۴ گرفته شد ؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سردار سعید منتظرالمهدی در آخرین نشست خبری امسال خود تنها به ارائه گزارش عملکرد از اقدامات نیروی انتظامی پرداخت و پاسخگویی به سوالات را به جلسه بعدی موکول کرد و گفت: در مورد چهارشنبه سوری پلیس برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد و پیش‌بینی‌های ما بر این است که در سال جاری نیز همچون سال‌های اخیر رفتار جوانان و نوجوانان از نظر اخلاق و آرامش‌مداری خواهد بود.

وی با بیان اینکه انتظار مردم از پلیس نیز اعمال قانون و برخورد با متخلفان در این شب است، گفت: پلیس با متخلفان برخورد کرده و این افراد چند صباحی میهمان پلیس خواهند بود.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا از کشف ۷۰۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر خبر داد و گفت: آمار کشفیات ما نسبت به سال گذشته کاهشی ۸ درصدی داشته اما تعداد دستگیرشدگان ۱۳۲ درصد افزایش داشته و این یعنی ۱۳۰۴ نفر در این مدت دستگیر شده‌اند که این افراد هم تولیدکننده و هم فروشنده بوده‌اند.

منتظرالمهدی به اجرای طرح نوروزی پلیس اشاره کرد و گفت: طرح نوروزی پلیس از ۲۵ اسفندماه آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه خواهد داشت. در این طرح ۳۰ فروند بالگرد عملیات‌های ناجا را پشتیبانی می‌کنند و ماموران پلیس در ۲۰۰۰ چادر و ایستگاه نوروزی در سراسر کشور مستقر خواهند شد که ۴۰۰ ایستگاه آن در تهران است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان رضایتمندی از عملکرد پلیس در ایام نوروز ثبت شده است گفت: همچنین در این مدت بیشترین تمکین از پلیس نیز ثبت شده است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا «پلیس و مردم، نظم و قانونمندی و نشاط بهاری را» شعار نوروزی ناجا اعلام و تصریح کرد: جدا کردن پلیس از مردم امکان‌پذیر نیست و تلاش پلیس جلب مشارکت مردم است. هرجا که ما با مردم ارتباط داشته‌ایم، هزینه‌ انتظامی کاهش داشته است. از سوی دیگر همگان باید بر مدار نظم و قانون حرکت کنند و قانون را فصل الخطاب خود قرار دهند و با رعایت قانون است که بهاری با نشاط خواهیم داشت.

منتظرالمهدی با بیان اینکه تلفات جاده‌ای در ۱۱ ماه گذشته ۳.۱ درصد کاهش داشته است گفت: در نوروز سال گذشته نیز تلفات جاده‌ای کاهشی ۱۰ درصدی نسبت به نوروز ۹۳ داشته است و تلاش ما این است که در نوروز ۹۵ نیز این روند را حفظ کنیم.

 

قبل از رانندگی غذای چرب و چیلی نخورید

 

وی با بیان اینکه بیشترین علت تصادفات رانندگی در ایام نوروز مربوط به واژگونی بوده است، اظهار کرد: علت این امر نیز عمدتا خوردن غذای چرب و چیلی همراه با دوغ بوده است. از این رو توصیه ما این است که در سفرها، رانندگان از خوردن غذای چرب خودداری کنند.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا ساعات ۱۴ تا ۱۸ را ساعات وقوع بیشترین تصادفات در ایام نوروز برشمرد و گفت: ۲۶ درصد تصادفات در این ساعات رخ داده است. همچنین بیشترین تصادفات منجر به فوت نیز در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها رخ داده است.

منتظرالمهدی عدم رعایت فاصله طولی و بی‌توجهی به جلو را با ۳۲ درصد، تخطی از سرعت مطمئنه با ۲۱ درصد و انحراف به چپ با ۱۶.۵ درصد در صدر تعداد بروز حوادث رانندگی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار گواهینامه صادر شده است، گفت: در همین مدت ۵۰۰ جلد گواهینامه نیز به دلیل تخلفات رانندگی ابطال شده است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا به ارائه گزارشی از عملکرد پلیس آگاهی پرداخت و گفت: از سال ۸۷ به بعد، شاهد افزایش سرقت بودیم که در همین راستا قرارگاه مقابله با سرقت تشکیل شده و ما موفق شدیم با روند رو به رشد سرقت را کنترل کنیم. برابرا آمارها حدود ۵۲ درصد از کل سرقت‌ها را سرقت‌های خرد شامل شده و ۵۰ درصد از سرقت‌ها نیز توسط افراد معتاد انجام می‌شود.

منتظرالمهدی بیشترین کشفیات سرقت را مربوط به سرقت خودرو اعلام کرد و تصریح کرد: ۹۵ درصد از خودروهای سرقتی کشف شده است.

وی از شهروندان و به ویژه افرادی که قصد مسافرت در ایام نوروز را دارند خواست که حتما از تجهیزات ایمنی برای محفاظت از منزالشان استفاده کرده و از نگه داشتن طلا و جواهر، ارز و اموال گرانبها در منزل خودداری کرده و آن را به صندوق امانات بانک‌ها بسپارند.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا در ادامه به تشریح گزارش عملکرد پلیس مبارزه با موادمخدر پرداخت و گفت: کشفیات موادمخدر در سال جاری ۱۶ درصد افزایش داشته و تمرکز ما نیز بر شناسایی و انهدام باندهای تهیه و تولید موادمخدر بود.

 

جمع‌آوری ۱۲۰ هزار معتاد متجاهر در کشور

 

منتظرالمهدی به ساماندهی معتادان متجاهر نیز اشاره و اظهارکرد: در سراسر کشور ۱۲۰ هزار معتاد متجاهر جمع‌آوری شده که حدود ۵۰۰۰ نفر از آنان در تهران بوده است که من همین‌جا از شهرداری تهران و ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری تشکر می‌کنم.

 

وی تاکید کرد که در موضوع اعتیاد موادمخدر پلیس با تمام دستگاه‌ها باید رویکردی پیشگیرانه پیشه کنند تا از افزوده شدن به آمار معتادان کشور کاسته شود.

 

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا به عملکرد مرزبانی ناجا نیز اشاره کرد و گفت: مرزبانان در مرزهای کشور از کشورمان در برابر تهدیدات حفاظت می‌کنند و استفاده از تجهیزات روز در کنترل مرزها از اولویت‌های ناجا است.

 

منتظرالمهدی اضافه کرد: در سراسر کشور شاهد افزایش ۱۳۲ درصدی هلاکت قاچاقچیان، ۶۰ درصد کشف سلاح قاچاق و ۳۵ درصدی هلاکت اشرار بودیم و در سال جاری کل شهدای نیروی انتظامی نیز ۴۲ درصد کاهش داشته است.

 

 

افزوده شدن ۴۰۰۰ خودرو و موتورسیکلت به ناوگان پلیس

 

 

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنانش به افزوده شدن ۴۰۰۰ خودرو و موتورسیکلت به ناوگان پلیس خبر داد و گفت: این امر سبب افزایش ۸۰ درصدی توان تحرک زمینی پلیس به ویژه در نقاط مرزی شده است.

 

منتظرالمهدی در تشریح عملکرد یک ساله پلیس امنیت و گذرنامه نیز خاطرنشان کرد: طی این مدت بیش از ۳۰ هزار دستگاه خودرویی که موجب ناامنی و سلب آسایش شهروندان در شهرها شده بودند مورد تذکر قرار گرفته و بعضا توقیف شده‌اند. همچنین طی این مدت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار جلد گذرنامه صادر شده و همکاران من در پلیس مهاجرت در روزهای باقیمانده از سال به صورت ویژه پاسخگوی مردم هستند و در ایام نوروز نیز در صورت ضرورت در خدمت شهروندان خواهند بود.

 

به گفته وی، ۱۷۵ تن از اشرار در مرزهای شرقی و ۱۱۰ تن از عناصر ضدانقلاب در غرب کشور نیز توسط مأموران پلیس امنیت دستگیر و از اقدامات بعدی آنان جلوگیری شده است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا به تشکیل قرارگاه جهادی آموزش اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۲۸ دوره برگزار شده و ۴۰۰۸ ساعت آموزش داده شده است که مجموعه این آموزش منجر به افزایش ۲۸ درصدی توان رزمی و آمادگی پلیس شده و آمادگی جسمانی مأموران نیروی انتظامی نیز ۶۵ درصد افزایش داشته است.

 

منتظرالمهدی از افزایش ۱۷ درصدی جرایم سایبری در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: پلیس فتا ۸۹ درصد این جرایم را نیز کشف کرده است.

 

به گفته وی، دستگیرشدگان این حوزه نیز ۱۷ درصد افزایش داشته است که ۸۳ درصد آنها را مردان و مابقی را زنان شامل می‌شوند.

 

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا همچنین از برقراری ۱۴ هزار و ۴۰۰ مورد تماس و مراجعه به پلیس فتا خبر داد و گفت: بیشترین تماس‌ها و مراجعات مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب و مزاحمت اینترنتی بوده است.

 

منتظرالمهدی ادامه داد: در سال جاری ۳۰ میلیون خدمت در ۱۰۰۲ دفتر پلیس ۱۰+ در سراسر کشور به مردم ارائه شده و در ایام عید نیز برخی از این دفاتر فعال هستند.

 

وی به آمار تماس‌ها با مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۴۳۰ هزار پیام با مراکز نظارت همگانی پلیس برقرار شده است که ۵۰ درصد تماس‌ها مربوط به انتقاد بوده، ۳۰ درصد پیام‌ها پیام تشکر آمیز بوده و ۶ درصد نیز شکایت بوده و مابقی تماس‌ها نیز پیشنهاد و ارائه راهکار بوده است.

 

به گفته سخنگو و معاون اجتماعی ناجا، در میان تماس‌ها بیشترین تماس‌ها مربوط به حوزه وظیفه عمومی و پلیس راهور بوده و در مورد شکایات نیز پلیس عده‌ای از ماموران خود را توبیخ و تعداد انگشت‌شماری نیز اخراج شده‌اند.

 

 

برقراری ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تماس با ۱۱۰

 

 

منتظرالمهدی از برقراری ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تماس با سامانه ۱۱۰ در سال ۹۴ خبر داد و افزود: بیشترین تماس‌ها با سامانه ۱۱۰ مربوط به جرایم راهنمایی و رانندگی، سرقت، نزاع‌های خیابانی و جمع‌آوری معتادان متجاهر بوده است.

وی درباره عملکرد پلیس بین‌الملل نیز گفت: در سال جاری شاهد افزایش ۳۰ درصدی شناسایی و ردیابی متهمان در خارج از کشور بودیم و استرداد مجرمان به کشور نیز صددرصد افزایش داشته است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا به اقدامات انجام شده در حوزه عقیدتی سیاسی ناجا نیز اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴ ، ۱۸ هزار جلسه عقیدتی سیاسی برگزار شده و ۶۰۰۰ جلسه نیز برای تشریح بیانات مقام معظم رهبری و تبیین آن برگزار شده است.

به گفته منتظرالمهدی در سال ۹۴، آموزش چهره به چهره پلیس ۱۰ درصد، آموزش انتظامی و فرهنگی ۷۶ درصد، تولیدات رادیویی ۳۱ درصد، تولیدات تلویزیونی ۳۷ درصد، انتشار مطالب و نشریات ۷۲ درصد و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ۵۴ درصد افزایش داشته که نتیجه آن کاهش ۲.۵ درصدی قتل، ۵.۵ درصدی سرقت و ۸۰ درصدی حوادث و سوانح بوده است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا همچنین افزود: ۳۵۰ هزار پرونده نیز در این مدت به مراکز مشاوره و مددکاری ارجاع شده که بیش از ۷۰ درصد آنها به صلح و سازش منجر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن