اجتماعی و فرهنگی

چرا ۵۵ درصد بازنشتگان حداقل حقوق را دارند؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدحسن زدا شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه شبکه خبری افزود: مستمری بازنشستگان در طی سه سال گذشته ۶۵ درصد افزایش یافته است در حالی که در هشت سال قبل از آن حقوق بازنشستگان فقط ۴۳ درصد افزایش یافته بود. 

وی درمورد همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: متاسفانه در سال ۸۸ یک بار برنامه ای با عنوان همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا شد و قرار بود دولت برای اجرای آن دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی پرداخت کندامافقط ۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

زدا با اشاره به اینکه اجرای این برنامه برای تأمین اجتماعی حدود هشت هزار میلیارد تومان بار مالی داشت، گفت: موضوعی به نام قانون همسان سازی وجود ندارد و مابقی اعتبار همچنان جزو مطالبات تأمین اجتماعی است .

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: پرداختهای ما در ماه از محل درآمدهای سازمان انجام می شود بطوریکه در سال ۹۴ ، ۳۱ هزار میلیارد تومان با عنوان مستمری به بازنشستگان پرداخت کرده است. 

وی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد مستمری بگیران حداقل حقوق را دریافت می کنند ، گفت: مبنای پرداخت مستمری به بازنشستگان دو سال آخر خدمت آنان است و بدلیل اینکه در این دو سال پرداخت آنان زیاد نبوده حقوق زیادی را دریافت نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه تورم در سالهای اخیر غیرمنطقی افزایش یافته است ، خاطر نشان کرد: سازمان های بیمه گر مانند تأمین اجتماعی نمی توانند افزایش نرخ تورم مسابقه دهند. 

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه برای عیدی امسال بازنشستگان هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده است ، گفت: همچنین ماهیانه ۳ هزار میلیارد تومان نیز به بازنشستگان تأمین اجتماعی مستمری پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه طرحهای جایگزین را برای پرداخت مطالباتمان به دولت پیشنهاد کرده ایم، گفت: دولت در شرایط کنونی نمی تواند تمام مطالبات سازمان را پرداخت کند به همین دلیل طرحهایی را ارائه کرده ایم.

به گفته وی، در ابتدای قانون تامین اجتماعی به ازای ۲۵ نفری که حق بیمه پرداخت می کردند یک نفر مستمری دریافت می کرد، گفت: این درحالی است که هم اکنون در ازای  هر شش نفری که حق بیمه می دهند به یک نفر مستمری تعلق می گیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا