اجتماعی و فرهنگی

مسکن با وام ۱۶۰ میلیونی از رکود خارج می شود؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حسن محتشم در نشست خبری دومین کنفرانس و نمایشگاه انبوه‌سازان مسکن و ساختمان تهران اظهار کرد: وام ۱۶۰ میلیونی که مخصوص خانه اولی‌هاست تا زمانی که دوره انتظار آن بر نیاید وارد بازار نمی‌شود. همچنین متقاضیان این وام کمتر از متقاضیان وام ۸۰ میلیونی خواهند بود، چون همه اقشار از عهده بازپرداخت آن بر نمی‌آیند.از سوی دیگر به دلیل این‌که این وام گروه خاصی را در بر می‌گیرد شمولیت آن پایین است، لذا تاثیر خاصی بر خروج از رکود مسکن نخواهد داشت اما می‌تواند به عنوان یک مسکن قوی عمل کند.

 

 

وی افزود: وام ۱۶۰ میلیونی با بهره‌اش بالای ۳۰۰ میلیون تومان در می‌آید در حالی که ممکن است زمانی که اقساط وام تمام شود ملک خریداری شده بیش از ۲۵۰ میلیون تومان ارزش نداشته باشد.

 

 

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: بازار مسکن تابع اقتصاد کلان است و برای این‌که از رکود خارج شود، دولت باید از منابع و راهکارهای دیگر استفاده کند.

 

 

محتشم ارائه‌ی ۱۳۰۰ میلیون تومان یارانه بافت‌های فرسوده را از جمله این اقدامات دانست و ادامه داد: بیش از ۱۰ درصد یارانه بافت‌های فرسوده جذب نشده است. همچنین تزریق منابع از صندوق توسعه ملی می‌تواند راهگشا باشد.

 

 

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های قبل بانک‌های خصوصی بیش از ۷۰ درصد قیمت ملک را وام می‌دادند که بانک مرکزی جلوی این اقدام را گرفت، اما هم‌اکنون احیای این فرآیند می‌تواند به کسادی بازار مسکن کمک کند.

 

 

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران پیش‌بینی کرد: تا اواسط سال آینده اتفاق خاصی در بخش مسکن نمی‌افتد و با توجه به اجرای برجام شاید بتوان تغییراتی را در بخش مسکن از اواسط سال آینده مشاهده کرد.

 

 

محتشم همچنین دلیل عدم اجرای وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن را کارمزد بالای درخواستی از سوی بانک مسکن عنوان کرد و خبر داد: با توجه به کامزد بالای بانک مسکن با بانک‌های دیگر وارد مذاکره شدیم و احتمالا تا پایان سال قرار‌داد همکاری را با بانک شهر امضاء خواهیم کرد.

 

 

وی در ابتدای این نشست به برگزاری دومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان تهران طی روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند‌ماه در برج میلاد اشاره کرد و گفت: در جهت حفظ منافع مصرف‌کنندگان اقدام به برگزاری این کنفرانس می‌کنیم و در نظر داریم طی همکاری با دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی سیستم پایش کیفیت ابنیه (سپکا) را راه‌اندازی کنیم.

 

 

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: مبنای کار این سیستم این است که گواهینامه استاندارد به ساختمان‌ها تعلق بگیرد و هزینه‌های آن بسیار پایین است که حدود ۲.۵ میلیون تومان می‌شود.

 

 

محتشم اضافه کرد: این گواهینامه در چهار نوع ارائه می‌شود. ساختمان‌هایی که بتوانند امتیاز ۴۰ تا ۴۹ دریافت کنند گواهینامه قابلیت ارزیابی برای آنها صادر می‌شود. ساختمان‌هایی که بین ۵۰ تا ۵۹ امتیاز بگیرند گواهینامه نقره‌ای دریافت می‌کنند. به پروژه‌هایی که بین ۶۰ تا ۷۹ امتیاز بگیرند گواهینامه گلد ارائه می‌شود و پروژه‌هایی که امتیاز ۸۰ به بالا را اخذ کنند گواهینامه الماس دریافت خواهند کرد.

 

 

وی تصریح کرد: این گواهی می‌تواند در افزایش طول عمر ساختمان موثر باشد، چرا که توسط استاندارد‌های روز ارائه می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک تمام پروژه‌ها از ابتدای ساخت برای دریافت این گواهینامه اقدام کنند.

 

 

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران افزایش کیفیت سازه‌های معماری، بررسی محیط زیست، کاهش مصرف آب، جلوگیری از هدرروی انرژی، تامین آب فضای سبز و دسترسی به حمل‌ونقل عمومی را از جمله آیتم‌هایی دانست که در ارائه‌ی گواهینامه سپکا موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن