اجتماعی و فرهنگی

جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – امروز در پانزدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با اشاره به موضوع انحلال این سازمان گفت: دو سازمان نظارتی بر بازار کشور وجود دارند که متاسفانه مورد افترا و حرف‌های ناروا قرار گرفتند. اما ما در مقابل این موضوع سکوت کردیم و با صبوری کامل به وظیفه خود عمل کردیم و این دلیل نمی‌شود که اگر کسی از عملکرد‌ ما خوشش نمی‌آید یا فعالیت‌های ما به مذاقش خوش نیست از حالت تهاجمی و حمله استفاده کند، چون این کارشناسی نیست و باید به صورت منطقی و کارشناسانه با یکدیگر صحبت کنیم که امیدواریم دیگر شاهد اینگونه مشکلات نباشیم.

 

وی با بیان این‌که وظیفه قیمت‌گذاری را نداریم و فقط قیمت‌ها را بررسی می‌کنیم، اظهار کرد: قیمت کالاهای مشمول قیمت‌گذاری را سازمان حمایت اعلام می‌کند و درخواست‌های مورد نظر به ما ارسال می‌شود که پس از بررسی، اعمال نظر می‌کنیم و در حال حاضر افزایش قیمت برخی کالاها تا شش درصد به عهده ماست و اگر کسی درخواست افزایش بیش از این رقم را داشته باشد باید به کارگروه ستاد تنظیم بازار مراجعه کند.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که اجازه تغییر قیمت‌ها در زمان‌های حساس به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان داده شده است، افزود: برای استیفای حقوق مصرف‌کنندگان انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شکل گرفت در حالی که ما هیچ حمایتی برای مصرف‌کنندگان به غیر از قانون سال ۱۳۸۴ نداشتیم تا این‌که چهار سال پس از آن موضوع انجمن‌های حمایتی از حقوق مصرف‌کنندگان مطرح شد که در قانون نیز مشخص شده از محل شکایات مردمی و استیفای حقوق مردم به انجمن‌ها اعتباری داده شود تا این انجمن‌ها به دولت وصل نشوند.

 

نوابی ادامه داد: در قانون سال ۱۳۹۲ نیز ماده‌ای آمده که با آمدن آن در واقع گیوتینی بر سر این انجمن‌ها زده شد و ما نیز نمی‌توانیم به آنها کمک کنیم در حالی که باید این انجمن‌ها حقوق مصرف‌کنندگان را استیفا کنند.

 

وی در بخشی از سخنان خود با بیان این‌که امروز روز بسیار مبارکی در تقویم کشور است، زیرا به نام حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نام‌گذاری شده است، تاکید کرد: مصرف‌کنندگان تریبونی ندارند و این وظیفه سازمان حمایت است که از آنها حمایت کند و مقام معظم رهبری نیز به شفاف‌سازی نظارت بر قیمت‌گذاری تاکید دارند که باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

 

نوابی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که باید در زمینه حقوق مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار گیرد این است که باید عنوان شود که "جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود" و این در حالی است که هیچ یک از تولید‌کنندگان ما که انواع لوح تقدیر و جوایز را دریافت کردند جرأت این را ندارند که عنوان کنند "جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود".

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن