سیاسی

ظریف: سقفی برای روابط با عمان قائل نیستیم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد جواد ظریف ظهر شنبه در نشست خبری مشترک با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان گفت: عمان همکار خوب و قابل اعتمادی برای جمهوری اسلامی ایران بوده و ما این روابط را که به نفع منطقه و صلح و امنیت بین المللی است، در همه حوزه ها ادامه خواهیم داد.

ظریف خاطرنشان کرد: ما سقفی برای رابطه با عمان قائل نیستیم و روابط دو کشور در همه حوزه ها گسترش خواهد یافت.
رئیس دستگاه دیپلماسی، احداث خط لوله گاز، هوانوردی، بازرگانی، تسهیل روادید تجاری و بازرگانی، زمینه سازی برای سرمایه گذاری دو کشور و همچنین سرمایه گذاری مشترک ایرانی عمانی و سرمایه گذاری مشترک با طرف های خارجی را از محورهای گفت وگوهای دو طرف در دیدار امروز ذکر کرد.
ظریف ادامه داد: بعد از گفت وگوهای هیات عمانی با ریاست جمهوری، رییس دفتر رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، وزرای نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی گفت وگو خواهند داشت و در پایان سفر جدول زمانبندی ارائه خواهد شد.
وی اضافه کرد: نتیجه گفت وگوهای هیات عمانی در پایان سفر به صورت برنامه زمانبندی مشترک برای گسترش همه جانبه روابط ارائه خواهد شد و ما در آینده ای نزدیک شاهد تاثیر آن بر روابط دو کشور و همچنین زمینه سازی برای روابط راهبردی خواهیم بود.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن ابراز خرسندی از میزبانی هیات عالیرتبه عمانی اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که امروز در تهران میزبان هیات عالیرتبه عمانی هستیم. برادر عزیزم جناب آقای یوسف بن علوی وزیر محترم خارجه عمان، وزیر تجارت، رییس هیات سرمایه گذاری عمان، رییس کل بانک مرکزی، رییس بانک مسقط و دوستانی از وزارت خارجه میهمان ما هستند.
ظریف با تاکید بر این که این سفر نشان دهنده اهمیتی است که دو کشور به تقویت روابط دوجانبه می دهند، تصریح کرد: روابط ما با عمان در منطقه مثال زدنی و نمونه است. دولت و مردم ایران از دولت و مردم عمان برای حضور و مشارکت فعالشان در روابط دوجانبه، منطقه ای و چندجانبه مشترک بسیار خرسند هستند.
ظریف گفت: ما از سلطان و دولت عمان برای نقش بسیار فعال و مثبتی که در حل و فصل پرونده هسته ای داشته اند همواره سپاسگزار بوده و هستیم.
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: در گفت وگوهای امروز درباره مسایل منطقه، همکاری های دوجانبه و چندجانبه گفت وگو کردیم و در زمینه های سیاسی، منطقه ای، امنیتی و حوزه های مختلف اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.
ظریف یادآور شد: پروژه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت بین ایران و سلطنت عمان صورت خواهد گرفت.
وزیر امور خارجه با بیان این که روابط دو کشور به عنوان شرکای راهبردی در همه حوزه ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: در ایران و بخش خصوصی ایران هم علاقه مندی برای گفت وگو، مذاکره و تفاهم با طرف عمانی وجود دارد و این گفت وگوها نشان دهنده اهمیتی است که رهبران دو کشور درخصوص روابط یکدیگر دارند.
وزیر امورخارجه همکاری های بانکی، حمل و نقل، انرژی، سرمایه گذاری مشترک در حوزه های صنعت و معدن و حمل و نقل را از دیگر محورهای گفت و گوی خود با وزیر خارجه عمان ذکر کرد و گفت: در چند روزی که هیات عالی رتبه عمانی میهمان ما خواهند بود، زمینه برای گشودن صفحه جدیدی از روابط بسیار گسترده، دوستانه و برادرانه بین دو کشور دوست و مسلمان بین ایران و عمان فراهم خواهد شد.
ظریف یادآور شد: امیدواریم این سفر باب جدیدی در گسترش بسیار عمیق روابط دو کشور باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا