سیاسی

تایید نهایی ۱۶۱ داوطلب در ۳۱ استان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاینحسینعلی امیری امروز چهارشنبه با بیان این که روز گذشته فرصت قانونی شورای نگهبان برای اعلام نظر نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری به پایان رسید، افزود: دبیرخانه شورای نگهبان در فرصت قانونی نظر قاطع و نهایی خود را در این زمینه اعلام کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس نامه واصل شده از دبیرخانه شورای نگهبان برای مجلس خبرگان رهبری در ۳۱ استان ۱۶۱ داوطلب تایید نهایی شدند.

سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: با توجه به ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری امکان رقابت ۸۳/۱ درصد است.
امیری همچنین در پاسخ به این سوال که در کدام استان ها تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده با تعداد کرسی های مجلس خبرگان رهبری برابری می کند، گفت: در چهار استان هرمزگان، خراسان شمالی، بوشهر و سمنان برای هر کرسی یک نفر تایید صلاحیت شده است.
وی تصریح کرد: مسیر قانونی برای رقابتی کردن این حوزه ها از جهت قانونی برای شورای نگهبان مسدود نیست.
سخنگوی وزارت کشور همچنین درمورد ترکیب سنی نامزدهای تایید صلاحیت شده گفت: سه نفر از نامزدها کمتر از ۳۰ سال و ۳۶ نفر بالای ۷۵ سال دارند، فراوانی سنی بین ۵۶ تا ۶۰ سال نیز ۲۸ نفر هستند.
امیری خاطرنشان کرد: بیشترین کرسی مربوط به استان تهران است که برای این استان ۳۳ نفر تایید صلاحیت شده اند. 
وی یادآور شد: استان اصفهان با ۱۴ نامزد و پنج کرسی در ردیف دوم قرار دارد و استان خراسان رضوی نیز ۱۰ نامزد و ۶ کرسی دارد.
قائم مقام وزیر کشور تصریح کرد: فرصت تبلیغات نامزدهای تایید صلاحیت شده مجلس خبرگان رهبری از ۲۲بهمن ماه به مدت دو هفته است.
امیری اظهار داشت: وزارت کشور اسامی نامزدها را به محض وصول فهرست برای اعلام عمومی و انتشار آگهی در اختیار فرمانداری ها قرار داد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در بین تایید صلاحیت شدگان، نامزدهای زن هم حضور دارند، گفت: هیچ کدام از زنان داوطلب حائز صلاحیت تشخیص داده نشدند که البته این عدم احراز ارتباطی به جنسیت آنها ندارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا