شورای شهر

استقبال شورایی ها از رد مصوبه مجلس/چشم انتظار خط قرمز شورای نگهبان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین 13 مهر ماه امسال بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کاهش تعداد اعضای شورای اسلامی شهرها رای مثبت دادند تا در صورت تایید این مصوبه از سوی شورای نگهبان تعدداد اعضای  شورای شهرها به تناسب جمعیت آن شهر کاهش و تغییرات گسترده ای در بدنه بسیاری از شوراها رخ بدهد.

 

بعد از گذشت حدود چهار ماه از این مصوبه مجلس شورای اسلامی، مهدی چمران در دویست و سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران خبر از رد مصوبه ای داد که کاهش تعداد اعضای شورای شهر نیز بخشی از آن بود. البته با این توضیح تکمیلی که مشخص نیست کدام بخش ها از این مصوبه از سوی شورای نگهبان رده شده است و آیا شامل مصوبه کاهش تعداد اعضاء نیز می شود یا خیر.

 

مطرح شدن این ادعا واکنش های مختلفی را از سوی اعضای شورای شهر تهران داشت و همانطور که پیش بینی می شد، اکثریت اعضا به استقبال این موضوع رفتند که شورای نگهبان با مصوبه کاهش اعضای شورای اسلامی شهرها نیز مخالفت کرده باشد و خط قرمزی بر مصوبه مجلس کشیده باشد. نایب رئیس شورای شهر تهران با این ادعا که کاهش تعداد اعضای شورا به هیچ وجه به نفع کلت شهری مثل تهران نیست، گفت: من معتقد هستم که کاهش تعداد اعضا شورای شهر مانع این می شود که کلان شهری مثل تهران به آن چیزهایی که می خواهد دست پیدا کند و برسد و امیدوارم که شورای نگهبان با دید باز به این مطرح نگاه کرده باشد و این مصوبه رد شده باشد.

 

مرتضی طلایی ادامه داد: به نظر من همین تعداد اعضای شورا هم برای کلانشهری مانند تهران کم است و این تعداد باید به ۷۰ نفر برسد چرا که واقعا شهری مانند تهران کارهای بسیار فراوانی دارد که نمی توان با این تعداد به تمامی کارها رسیدگی کرد.

 

رضا تقی پور دیگر نماینده مردم شهر تهران در شورای شهر در این خصوص گفت:ردشدن این مصوبه کار بزرگی است که امیداوارم از سوی شورای نگهبان انجام گرفته باشد.واقعا کاهش تعداد اعضا از قدرت شورای شهر می کاهد و مانع تحقق برنامه های کلان شهر تهران می شود.

 

 وی ادامه داد:شورای شهر تهران باید به یک پارلمان شهری تبدیل شود و این مهم با کاهش تعداد اعضای شورا اتفاق نمی افتا و من امیدوار هستم در دوره های بعد شاهد افزایش اعضا در شورا باشیم.

 

اقبال شاکری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران ضمن ابراز امیدواری در خصوص اینکه این مصوبه از سوی شورای نگهبان رد شده باشد، اظهار داشت :ما بارها اعتراض خودمان را از این مصوبه هم در صحن علنی شورای شهر و هم در مصاحبه ها اعلام کردیم و امیدواریم که شورای نگهبان صدای اعتراض ما را شنیده باشد و با این بخش از مصوبه مجلس که به کاهش تعداد اعضای شورا اختصاص داشت، مخالفت کرده باشد. 

 

وی ادامه داد:قبل از انقلاب و با جمعیت کمتر نسبت به امروز تعداد اعضای شورای شهر ۵۰ نفر بود و اینکه حالا تعداد ۳۱ نفر به ۲۱ نفر برسد واقعا خوب نیست و امیدوارم که نمایندگان محترم مجلس هم به مصوبه ای که خودشان دوره ی پیش به آن رای دادند مبنی بر اینکه تعداد اعضای شورای شهر به ۳۱ نفر افزایش پیدا کند پایبند باشند.

 

در حالیکه اکثریت اعضای شورای شهر تهران معتقدند اجرایی شدن چنین مصوبه ای به هیچ وجه به صلاح کلان شهر تهران و شهروندان تهرانی نیست، باید منتظر ماند و دید که سرانجام این لایحه پر درد سر چه خواهد شد و آیا شورای نگهبان مانع کاهش تعداد اعضای شورا خواهد شد یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن