سیاسی

آغاز واگذاری‌های بزرگ سازمان خصوصی‌سازی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سید جعفر سبحانی- مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی- از آغاز واگذاری های بزرگ سازمان خصوصی سازی خبر داد و گفت: قرار است در روزهای آینده واگذاری های بزرگی از لحاظ ارزش ریالی و اهمیت شرکتهای قابل واگذاری صورت بگیرد.

 

وی افزود: به این ترتیب قرار است سهام شرکتهای پتروشیمی دماوند به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد تومان، پالایشگاه نفت کرمانشاه به ارزش۵۸۰ میلیارد تومان، مس شهر بابک به ارزش ۹۲ میلیارد تومان و توسعه خدمات بازرگانی نورد ایران به ارزش ۸۲ میلیارد تومان و مجموعا به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد تومان در روز ۱۸ و ۲۵ بهمن ماه واگذار شود که در این میان سهام پالایشگاه کرمانشاه از طریق فرابورس و مابقی شرکتها از طریق مزایده واگذار می شوند.

 

وی با بیان اینکه واگذاری این ۴ شرکت به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد تومان می تواند به بخش خصوصی و بازار سرمایه کمک کند، تصریح کرد:با توجه به بزرگ بودن ارقام مزایده، واگذاری این شرکتها می تواند تحولی در فرآیند خصوصی سازی به وجود بیاورد.

 

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که با توجه به بهبود وضعیت بورس، برنامه سازمان خصوصی سازی برای واگذاری سهام از طریق بورس چیست؟ گفت: طبق آگهی منتشر شده قرار است در روز دهم بهمن ماه سهام بلوکی بانکهای صادرات، تجارت و ملت از طریق بورس واگذار می شود.

 

وی اضافه کرد: همچنین ممکن است سهام بلوکی شرکتهای مشمول سهام عدالت نیز در بورس عرضه شود؛ بنابراین سازمان خصوصی سازی در تلاش است تا قبل از پایان سال عرضه های بزرگ دیگری از طریق بورس انجام دهد و مقدمات واگذاری شرکتهایی که از طریق بورس می تواند واگذار شود را فراهم کند.

 

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی همچنین در خصوص عرضه جایگاه های سوخت گفت: علاوه بر عرضه های مذکور، قرار است سهام ۴۲ جایگاه سوخت در روز ۱۱ بهمن ماه از طریق مزایده و به قیمت پایه ۲۴۰ میلیارد تومان واگذار شود.

 

به گفته ی سبحانی، مزایده نوبت اول جایگاه های سوخت در روز هفتم دی ماه برگزار و ۲۰ درصد از جایگاه های سوخت به ارزش ۴۵ میلیارد تومان و ۷۰ درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش رفت.

 

وی با بیان اینکه مزایده ۳ قطعه زمین ورزشی پیست اسب سواری به قیمت پایه حدود ۳۵ میلیارد تومان در روز ۱۱ بهمن ماه برگزار می شود، افزود: در مجموع ارزش ریالی واگذاری های جدید سازمان خصوصی سازی در بهمن ماه که از طریق بورس، فرابورس و مزایده صورت می گیرد، رقمی حدود ۳۳۰۰ میلیارد تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن