مدیریت شهری

میراث فرهنگی وضعیت «مسجد افضلیه» ابن بابویه را زودتر مشخص کند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین اقبال شاکری با اشاره به بازدید از محله ابن‌بابویه واقع در منطقه ۲۰ تهران، اظهار داشت: در بازدید از محله ابن‌بابویه و در ملاقات با هیئت امنای مسجد افضلیه، شورایاران،‌ مدیران محله و جمعی از شهروندان داشتیم موضوعات متعددی مطرح شد که به نظر می‌رسد لازم است درباره آن چاره‌ای اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه محله ابن‌بابویه یکی از محلات قدیمی و شناخته شده تهران است که مرقد علما و بزرگان در آن قرار دارد، ادامه داد: این مسجد دارای ۶۰ سال قدمت و معماری خاص است که در مسیر تعریض خیابان فداییان اسلام واقع شده است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران تصریح کرد: به دلیل اینکه سازمان میراث فرهنگی این مسجد را جزو آثار میراثی اعلام کرده، مسجد و محدوده اطراف آن به یک گلوگاه در مسیر تعریض شده خیابان فداییان اسلام تبدیل شده است.

وی افزود: تبدیل شدن این محدوده به گلوگاه باعث ایجاد ترافیک سنگین در محل و بروز ناامنی‌هایی شده این در حالی است که علی‌رغم خطر ریزش مسجد و بروز حادثه امکان تعمیر و توسعه آن نیز وجود ندارد در واقع نه سازمان میراث فرهنگی برای حل این مشکل اقدام می‌کند و نه اجازه می‌دهد شهرداری وارد عمل شود.

شاکری با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی باید سریع‌تر تکلیف این مسئله را روشن کند،‌ گفت: سازمان میراث فرهنگی یا باید به عنوان متولی تعمیرات این مسجد را بر عهده بگیرد و یا شرایط انجام این کار و توسعه آن را به شهرداری اعلام کند. علاوه بر این سازمان میراث فرهنگی باید اعلام کند که آیا این مسجد در فهرست آثار میراثی به ثبت رسیده است یا خیر که شهرداری نیز تکلیف خود را بداند و تغییرات لازم را در تعریض خیابان مذکور اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه مقبره مرحوم لرزاده نیز در این مسجد قرار دارد، ادامه داد: این مسجد دارای ویژگی‌های چندجانبه است و با ارائه نامه هیئت امنای مسجد و شورایاران محله مکاتبات رسمی با سازمان میراث انجام خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد ضعیف سازمان میراث فرهنگی در اموری که به مدیریت شهری نیز مرتبط است، تصریح کرد: موارد مشابه دیگری هم وجود دارد که میراث فرهنگی آنها را به عنوان میراث نگهداری می‌کند اما چون قادر نیست برای آنها کاری انجام دهد به مخروبه تبدیل می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن