شورای شهر

اشتباه تاریخی در طرح تفصیلی پایتخت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد سالاری در خصوص وضعیت نامناسب بلند مرتبه سازی در پایتخت با بیان اینکه برای اولین بار در سال ۸۶ تهران دارای طرح جامع شد گفت: پیش از این تهران به صورت سلیقه‌ای و بدون داشتن هیچگونه سند مشخصی شکل گرفته بود و همین مسئله سبب ایجاد ناهنجاریهایی در سیما و منظر شهری و همچنین شبکه معابر شده بود.

 

وی با بیان اینکه در همان سال مقرر شد که شهرداری تهران در چند ماه ضوابط بلندمرتبه سازی را تدوین و برای بررسی و تصویب به کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه دهد افزود: این امر محقق نشد تا اینکه سرانجام اواخر سال گذشته با پیگیری‌های شورای شهر این ضوابط از سوی مشاور طرح جامع ارائه شده و در حال بررسی است.

 

وی با بیان اینکه دغدغه شورا و شورای عالی شهرسازی جمعیت پذیری تهران است افزود: شهرداری و مشاورین طرح جامع باید به چند سوال اساسی در خصوص تاثیر بلند مرتبه سازی بر جمعیت پذیری، تاثیر بلندمرتبه سازی بر وزش باد و آلودگی و همچنین ایمنی ساختمان‌های بلند مرتبه و تشدید مشکل کم آبی در تهران که قطعا در سالهای آینده نگران کننده تر خواهد بود، پاسخ دهند که ساختمان‌های بلند مرتبه چه تاثیری بر روی وضعیت تهران خواهد داشت؟.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان اینکه نگاه و خواسته ما در خصوص ایجاد ساختمان‌های بلند مرتبه محدودنگر استگفت: نمی‌توانیم در تهران مطابق با سایر شهرهای دنیا ساختمان‌های بلند مرتبه ایجاد کنیم هرچند که با توجه به محدودیت عرصه در پایتخت بلند مرتبه سازی اجتناب ناپذیر است.

 

وی در خصوص تاثیر شهرک سازی‌های اطراف تهران در تشدید آلودگی هوا گفت: شهرهای جدید پرند، هشتگرد و پردیس در افزایش آلودگی هوای تهران قطعا بی‌تاثیر نیستند مخصوصا بلند مرتبه‌سازی‌های غرب تهران که پایش هوا را دچار مشکل کرده است اما باید بررسی‌های بیشتری در این خصوص انجام گیرد.

 

سالاری در مورد وضعیت منطقه ۲۲ پایتخت و هجوم ساختمان‌های بلند به این منطقه اظهار کرد: افرادی که طرح تفصیلی منطقه ۲۲ را تهیه و ابلاغ کردند این است که با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی منطقه، این ناحیه می‌توانست عرصه‌ای برای ارتقای شهر تهران و بارگذاری‌های حداقلی باشد و منطقه۲۲می‌توانست با جمعیت پذیری کم در پایش هوای شهر تهران موثر باشد اما بارگذاری‌های حداکثری اشتباه تاریخی تهیه و ابلاغ کنندگان طرح تفصیلی بوده است.

 

وی افزود: البته شورای عالی شهرسازی، بلندمرتبه سازی را فعلا در این منطقه متوقف کرده است چرا که تداوم بلند مرتبه سازی در منطقه ۲۲ به ضرر تهران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن