اجتماعی و فرهنگی

تحلیل وضعیت آلاینده‌های هوای پایتخت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر خسرو صادق نیت در نشست خبری وزارت بهداشت در خصوص آخرین وضعیت آلودگی هوا و تمهیدات این وزارتخانه و سایر دستگاه‌ها گفت: هرسال به دنبال کاهش دما، با افزایش آلودگی هوا روبرو هستیم. استفاده از وسایل گرمایشی و وسایل نقلیه شخصی این آلودگی را تشدید می‌کند.امسال با توجه به اینکه سرما هم شدیدتر و هم زودتر آغاز شد، مانند سال‌های قبل با مبحث آلودگی هوا روبرو شدیم.

 

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه اقدام پیشگیرانه و فوری این وزارتخانه زودتر از اینکه این آلودگی‌ها تشدید شود، انجام شد، افزود: شش آلاینده در استان تهران مسئول اصلی صدمه به سلامت مردم هستند. ما ایستگاه‌های مختلف را توسط سازمان محیط زیست و شهرداری ساماندهی و بررسی می‌کنیم. این شش آلاینده شامل مونوکسید کربن، NO2، SO2، ازن، ذرت معلق در هوای زیر ۱۰ میکرون و زیر ۲.۵ میکرون هستند.

 

وی ادامه داد: طی شش روز گذشته شاخص آلاینده‌های CO ،SO2 و ازن زیر ۵۰ بوده است و ما از این نظر وضعیت کاملا پاک داشتیم. امسال سعی کردیم طوری برنامه ریزی کنیم که از نظر شاخص‌ها به بالای ۲۰۰ نرسیم. کمیته اضطرار آلودگی هوا نیز بعد از رسیدن به شاخص بالای ۲۰۰ تشکیل می‌شود، اما امسال ایستگاه‌های ما وقتی به شاخص بالای ۱۵۰ رسیدند این کمیته را تشکیل دادیم و با کمک سازمان هواشناسی پیش بینی کردیم که اگر آلودگی افزایش پیدا کند و شاخص‌ها به بالای ۲۰۰ برسند، اقدامات فوری انجام دهیم.

 

صادق‌نیت در خصوص نتایج اقداماتی که طی سه هفته گذشته انجام شد، اظهار کرد: سه آلاینده CO، SO2 و ازن طی این سه هفته در حد کاملا پاک بودند، ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون نیز در حد سالم بودند و فقط دو روز شاخص این ذرات ۱۰۰ و ۱۳۰ گزارش شد. شاخص NO2 نیز زیر ۱۰۰ بوده است. نگرانی جدی ما شاخص ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون است که در بعضی از ایستگاه‌ها بالای ۱۵۰ بوده که با توجه به آن کمیته‌ای نیز تشکیل دادیم.

 

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اقدامات پیشگیرانه را سبب افزایش نیافتن ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون دانست و افزود: بعضی ایستگاه‌ها در بعضی از روزها شاخص ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون را بالاتر از ۱۵۰ نشان دادند که ما آن را اعلام کردیم. با توجه به اینکه پیش بینی می‌شد شاخص‌های آلودگی هوای شهر ری بیش از ۱۵۰ شود، توسط کمیته اضطرار تمهیداتی برای این شهر اندیشیده شد.

 

وی تاکید کرد: امسال با برنامه‌ ریزی‌های صورت گرفته حتی یک ایستگاه نیز ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون را بالای ۲۰۰ نشان ندادند و شرایط خیلی ناسالم در هیچ نقطه‌ای اتفاق نیفتاده است، اما همین شرایط نیز برای وزارت بهداشت قابل قبول نیست.

 

صادق نیت ضمن تشکر از مردم برای جدی گرفتن توصیه‌های وزارت بهداشت اعلام کرد: طبق آماری که از اورژانس گرفته‌ایم با خود مراقبتی مردم، تعداد پذیرش بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین تنفسی افزایش نداشته است.

 

وی در خصوص تعطیلی مدارس نیز گفت: در کمیته اضطرار آلودگی هوا برخی پروتکل‌ها تعیین شده است. هر عاملی که باعث کاهش عوارض آلودگی هوا شود مثل کاهش تردد ماشین‌های آلاینده و خودروهای شخصی، کاهش فعالیت کارخانجات و مراکز تولیدی که ذرات آلوده منتشر می‌کنند و همچنین ساخت و سازهایی که باعث تشدید این موضوع می‌شود، تلاش می‌شود که کنترل شوند. یکی از این اقدامات تعطیلی مدارس به خصوص در مقطع دبستان بود. با این کار تلاش کردیم که کودکان کمتر در معرض آلودگی قرار بگیرند. همچنین عدم حضور آنها در مدرسه بخشی از بار ترافیکی را کاهش می‌داد. تعطیلی مدارس در کنار سایر اقدامات باعث شد شاخص ۲۰۰ در هیچ ایستگاهی مشاهده نشود.

 

صادق نیت در ادامه سوخت‌های فسیلی و همچنین موتورسیکلت‌های غیر استاندارد را عامل اصلی انتشار ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون اعلام کرد.

وی در ادامه تصریح کرد:‌ امسال ما غیر از استان تهران که هر ساله آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را در آن بررسی و اعلام می‌کنیم، کلان شهرها را نیز از نظر وضعیت آلودگی و بار بیماری‌های ناشی از آن را بررسی کردیم که به زودی منتشر می‌شود. کار علمی وقت گیری که بررسی این آمار به دنبال دارد سبب تاخیر در اعلام بار بیماری آلودگی هوا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن