سیاسی

جابرانصاری:قرارداد اس ۳۰۰ در مسیر اجرا قرار دارد/آماده ایجادتحول در روابط با عربستان هستیم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حسین جابرانصاری در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با نگرانی ایران از این که معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام کره بازرسان آژانس که به ایران سفر خواهند کرد یا آمریکایی هستند یا تربیت شده آمریکا، گفت: این امر جدیدی نیست همواره موضوع در ارتباط با ملیت و تابعیت بازرسان مطح بوده ایران نیز به طور طبیعی نسبت به این امر حساسیت داشته و در مراحل برجام و توافقات نیز این مسائل مورد توجه بوده است.

 

هرگونه اقدامی خارج از توافقات برجام مورد قبول ایران نیست

 

وی افزود:‌ ما بر اساس برجام و تفاسیر توافقات اقدام خواهیم کرد و هرگونه اقدامی خارج از توافقات مورد قبول ایران نیست و در صورت ضرورت اقدام لازم از سوی ایران انجام می‌شود.

 

بازی قدرت درونی آمریکا مربوط به ما نیست

 

وی با بیان این که آنچه در رفتارهای مقامات آمریکایی در رسانه ها منتشر می‌شود نوعی جنگ سیاسی و رویارویی در بین جریان‌های داخلی آمریکاست و هر چه به انتخابات آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم این رویارویی سنگین‌تر می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: بازی قدرت درونی آمریکا مربوط به ما نیست و ما آنچه مربوط به منافع کشورمان است را بر اساس توافقات برجام انجام خواهیم داد.

 

در سومالی دستگیری در کار نبوده است

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد خبر منتشر شده مبنی بر اینکه دو تبعه ایران در سومالی به اتهام ترویج تشیع بازداشت شده‌اند، اظهار کرد: دستگیری در کار نبوده است.

جابرانصاری اظهار کرد: سوء تفاهمی حاصل شده بود و نمایندگی ایران در سومالی از مقامات مسئول در این کشور خواسته که در این ارتباط توضیح بدهد و ما در حال بررسی این موضوع هستیم.

 

سخنان اردوغان با اهداف خاص سیاسی و در چارچوب مسائلی که در منطقه در جریان است انجام می‌شود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که از او در مورد صحبت‌های روز گذشته اردوغان رئیس جمهور ترکیه که ایران را متهم به فرقه‌گرایی کرده است پرسید، گفت: این نخستین بار نیست که چنین ادبیاتی در مورد ایران به کار برده می‌شود و این موضوع با اهداف خاص سیاسی و در چارچوب مسائلی که در منطقه در جریان است انجام می‌شود. البته ما مسئول سخن دیگران نیستیم.

 

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در ادامه به تشریح سیاست‌های ایران در مورد سوریه و تحولات منطقه پرداخت و گفت: سیاست ایران در مورد سوریه و تحولات منطقه روشن و آشکار است و مبتنی بر سیاست‌های اصولی است که قبلاً اعلام کرده است.

 

جابر انصاری در ادامه به تشریح این سیاست‌ها پرداخت و گفت: نخستین اصل این است که حق مشروع و قانونی ملت سوریه برای تعیین سرنوشت و آینده‌شان در نظر گرفته شود.

 

وی همچنین به مخالفت جدی ایران با استفاده ابزاری از تروریسم و خشونت برای تحقق اهداف سیاسی از سوی برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: در چارچوب این اصول روشن ایران حل بحران سوریه را پیگیری می‌کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که با فهم مشترکی که بین ایران و کشورهای دیگر منطقه در ارتباط با مسائل و بحران‌های موجود ایجاد می‌شود امکان مدیریت وضعیت فعلی با کمترین هزینه فراهم شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدام آمریکا جهت پرداخت غرامت به گروگان‌های آمریکایی در ایران و همچنین مباحثی که در ارتباط با استفاده از دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی در آمریکا مطرح شده است، تصریح کرد: آمریکا اعلام کرده که از محل جریمه یک بانک فرانسوی قرار است پرداخت غرامت به این آمریکایی‌ها که از آنها به عنوان گروگان در ایران یاد می‌کنند انجام شود و در اینجا هیچ بحثی در ارتباط با منافع ایران و اموال ایران مطرح نیست. در واقع آنها بخشی از جریمه بانک فرانسوی را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

 

وی ادامه داد: به دلیل تعارض این موضوع با بیانیه الجزایر این امکان برای آنها فراهم نبود که از طریق اموال ایران این اقدام را انجام دهند و آنها دارند با طریق دیگری مشکل داخلی خود را حل می‌کنند.

 

 

بانک مرکزی در حال پیگیری استیفای حقوق خود است

 

انصاری همچنین به موضوع سپرده‌های بانک مرکزی در آمریکا اشاره کرد و گفت: این پرونده از سال ۱۳۸۶ در دستگاه قضایی آمریکا مطرح است و تاکنون احکامی در این ارتباط در چند مرحله توسط دادگاه‌های مختلف آمریکا صادر شده است. در این ارتباط بانک مرکزی که هویت مستقل از دولت دارد طرح شکایت کرده و در حال پیگیری برای استیفای حقوق خود است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه به موضع‌گیری قبلی خود در این زمینه اشاره کرد و گفت: همانطور که قبلاً نیز اعلام کردیم در صورتی که دستبردی به اموال جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تحولات داخلی آمریکا صورت بگیرد، جمهوری اسلامی ایران از حقوق خود دفاع می‌کند و دولت آمریکا را مسئول این دستبرد می‌داند.

 

اگر جایی اموال ایران هدف دستبرد قرار بگیرد دولت آمریکا مسئول است

 

وی در همین راستا تأکید کرد: اگر جایی اموال ایران هدف دستبرد قرار بگیرد ایران از همه راه‌های در اختیار خود برای استیفای حقوقش استفاده می‌کند و دولت آمریکا را مسئول این موضوع می‌داند.

 

در این کنفرانس مطبوعاتی خبرنگاری به صحبت‌های روز گذشته عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده‌ هسته‌ای کشورمان در کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره کرد و گفت آقای عراقچی در این جلسه تصمیم اخیر کنگره آمریکا در ارتباط با ایجاد محدودیت برای صدور ویزا جهت سفر به ایران را مصداق نقض برجام دانسته و آیا با توجه به این موضوع امکان دارد جلسه کمیسیون مشترک ایران و گروه ۱+۵ برای حل این اختلاف برگزار شود؟

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: همانطور که اشاره کردیم در چارچوب اجرای برجام کمیسیون نظارتی به وجود آمده که در مورد موارد اختلافی اعضای برجام امکان مراجعه و طرح موضوع اختلافی به آن را دارند.

 

نظارت بر روند اجرای برجام بر عهده کمیسیون نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی است

 

انصاری همچنین به تشکیل کمیسیون نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد و گفت: نظارت بر روند اجرای برجام در کلیه مراحل بر عهده این کمیسیون است و دستگاه وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه مجری سیاست‌های خارجی کشور تصمیماتی که در کمیسیون ایرانی نظارت بر برجام که به نوعی عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در مورد مراحل اجرای برجام است را، پیگیری و اجرا می‌کند.

 

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیم این کمیسیون اقدامات ایران در این چارچوب سامان پیدا می کند خطاب به خبرنگار، ادامه داد: همانطور که اشاره شد یکی از روش‌های در اختیار مراجعه به کمیسیون حل اختلافات است که بین ایران و گروه ۱+۵ در چارچوب برجام شکل گرفته است.

 

بلوک‌بندی‌های نظامی پاسخگوی نیاز فعلی جوامع بین‌المللی و مشکلات موجود نیست

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با تصمیم ناتو جهت توسعه خود و مخالفت روسیه با این اقدام، گفت: جمهوری اسلامی ایران ائتلاف‌ها و بلوک‌بندی‌های نظامی که در دوره‌ای از روابط بین‌الملل یا همان دوران جنگ سرد شکل گرفت را پاسخگوی نیاز فعلی جوامع بین‌المللی و مسائل و مشکلات موجود نمی‌داند و این به عنوان موضوع اصولی و اساسی ایران در مورد این بلوک بندی‌های نظامی است.

 

وی با بیان اینکه بلوک‌بندی‌های نظامی که از دوران سابق باقی مانده‌اند و به دوران فعلی منتقل شده‌اند بعضاً تلاش دارند که حوزه نفوذ خود را گسترش دهند در حالی که با این اقدام زمینه برای تشدید ناامنی و افزایش مشکلات فراهم می‌شود و ایران با این موضوع مخالف است.

 

خبرنگاری خطاب به انصاری گفت: در بودجه سال ۲۰۱۶ آمریکا بودجه ویژه‌ای برای براندازی نرم جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده که گویی آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مسئول این موضوع است. نظر جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط چیست؟

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: واقعیت این است که توافق برجام یک توافق موردی و موضوعی در یک مسأله خاص است و در فضای استراتژیک بین ایران و آمریکا تغییر اساسی و بنیادین ایجاد نشده است.

 

تعامل با ایران جز از راه پذیرش احترام متقابل و پذیرش حاکمیت ملی ایران امکان‌پذیر نخواهد بود

 

این دیپلمات کشورمان در همین راستا ادامه داد: مجموعه اقداماتی که علیه دولت و ملت ایران انجام می‌شود همواره با حساسیت از سوی ایران مواجه است و حرف اساسی در پیش‌، حین و پس از برجام این بوده و هست که تکرار کردن راه‌های رفته نتیجه‌ای جز منتهی شدن به بن‌بست به همراه نخواهد داشت و راه تعامل با ایران جز از راه پذیرش احترام متقابل و پذیرش حاکمیت ملی ایران و تعامل امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

به هیچ کشوری اجازه سوءاستفاده نمی‌دهیم

 

انصاری تصریح کرد: آمریکا اینگونه راه‌ها را بارها رفته و جز بن‌بست به نتیجه دیگری نرسیده است. دولت و ملت ایران نیز به عنوان مجموعه‌ای واحد سیاست‌های کشور را پیگیری می‌کنند و به هیچ کشوری اجازه سوءاستفاده نمی‌دهند.

 

کارشکنی در مسیر اجرای برجام امر غیرمتوقعی برای ما نبوده و نیست

 

وی در پاسخ به این سوال که به نظر وی چرا همزمان با اجرای برجام کنگره آمریکا اقدام به تصویب قانون ایجاد محدودیت برای سفر به ایران کرده است، خاطرنشان کرد: برجام در یک بزرگراه و مسیر آماده به نتیجه نرسیده و جریانی در داخل آمریکا و همچنین دشمنان کشور در منطقه پیرامونی تمام تلاش خود را کردند که امکان حصول توافق فراهم نشود و بعد از حصول توافق نیز آنها همچنان مخالف این موضوع هستند، بیکار ننشسته‌اند و به بازی‌های خود در مسیر کارشکنی در این چارچوب ادامه می‌دهند و این امر غیرمتوقعی برای ما نبوده و نیست.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: در مسیر اجرای برجام این بازی‌ها و قدرت نمایی‌ها برای ضربه زدن به اجرای برجام و تحویل هزینه به ایران ادامه خواهد داشت و ما باید با درک این بازی‌ها زمینه موفقیت آنها را به حداقل برسانیم و در این چارچوب لازم است که مجموعه‌های مختلف در کشور با اتحاد و همبستگی مجموعه برنامه‌ها را دنبال کنند.

 

انصاری ادامه داد: بازی سیاست پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و مهم این است که با شناخت درست از این بازی‌ها زمینه‌های تحقق و پیروزی‌های این بازی‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

 

خبرنگاری دیگری در این نشست در مورد سامانه اس۳۰۰ پرسید و گفت: در زمانی که دولت روسیه اعلام کرده بود که به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند اس۳۰۰ را به ایران تحویل دهد، ایران شکایتی به این منظور در دیوان لاهه علیه روسیه مطرح کرد حال با توجه به اینکه روسیه اعلام کرده که بخشی از این سامانه را در ژانویه ۲۰۱۶ تحویل ایران خواهد داد آیا ایران از شکایت خود علیه روسیه در دیوان لاهه صرف‌نظر کرده است که انصاری در پاسخ گفت: یکی از توافقات اتفاق افتاده بین ایران و روسیه این موضوعی بود که اشاره شد. در مقطعی روسیه به استناد قطعنامه‌های تحریم شورای امنیت اعلام کرد که امکان اجرای این قرارداد را ندارد و ایران نیز بر اساس سازوکارهایی که در قراردادهای بین‌المللی مطرح است در این ارتباط شکایتی را برای استیفای حقوق خود مطرح کرد.

 

قرارداد اس ۳۰۰ در مسیر اجرا قرار دارد

 

انصاری ادامه داد: در فضای جدید بعد از برجام دولت فدراسیون روسیه آمادگی خود را برای تحویل این سامانه و اجرای قرارداد دوجانبه‌ای که بین دو کشور در این زمینه بسته شده بود، اعلام کرد و گفت که به تعهدات خود عمل می‌کند. در همین چارچوب در ارتباط با مسائل فنی این موضوع بین دو طرف مذاکراتی صورت گرفته و این قرارداد که یک قرارداد بین‌المللی است در مسیر اجرا قرار دارد و بر اساس روند اجرای قرارداد و تعهدات طرف مقابل آنچه که ایران نیز پذیرفته است در مسیر اجرا قرار می‌گیرد و مهم استیفای حقوق ملت ایران است و در صورتی که این موضوع محقق شود بر اساس توافقی که با طرف روسیه صورت گرفته است ایران اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند روز پیش روزنامه السفیر خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه در نشست وین ۲ وزیر امور خارجه ایران و عربستان ملاقات کوتاهی داشتند و عادل الجبیر در این دیدار از وزیر امور خارجه برای سفر به عربستان دعوت کرده و ظریف تلویحاً این موضوع را رد کرده است، اظهار کرد: همانطور که قبلاً نیز اعلام کرده بودم مجموعه تحرکاتی در مراحل اولیه بین ایران و عربستان سعودی در جریان است که قطعاً اعلام تفاسیر و جزئیات تحرکات دیپلماتیک پیش از اینکه به نتیجه برسد اقدام درستی نیست و همچنین بنای ما و طرف مقابل این نیست که با این موضوعات به شکل خبری و رسانه‌ای برخورد کنیم.

 

آماده ایجاد تحول در روابط با عربستان هستیم

 

وی با بیان اینکه ایران آمادگی کامل دارد که اگر اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد فضای فعلی رابطه بین دو کشور دچار تحول شود، به نحوی که منافع دوجانبه دو کشور تأمین شود و زمینه برای مدیریت و انجام اقدامات جدی‌تر جهت حل بحران موجود در منطقه غرب آسیا فراهم شود، اظهار کرد: در حاشیه اجلاس‌های بین‌المللی در مقطع اخیر تماس‌هایی بین دو طرف بوده است و امیدوارم این تماس‌ها زمینه را برای خروج از وضعیت فعلی فراهم کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در همین زمینه تصریح کرد: ما اشتیاقی به اعتبار خودمان در این زمینه نداریم ولی معتقدیم که اگر این اراده در طرف مقابل وجود داشته باشد که اراده مشترکی برای حل وضعیت کنونی منطقه ایجاد شود امکان حل بحران‌های موجود بیشتر از گذشته با هزینه کمتری فراهم می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر طرف مقابل سیاستی در تعارض با این مسأله در پیش گرفته است، ادامه داد: اگر چنین سیاست‌هایی ادامه پیدا کند جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس سیاست ثابت خود در این زمینه حرکت می‌کند.

 

انصاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خبری منتشر شده که دولت ارمنستان اداره مسجد کبود را برای چندین سال به ایران سپرده است،‌ افزود: خبر منتشر شده از دقت برخوردار نیست. در چارچوب یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و ارمنستان مطالبی مطرح بوده و در همین چارچوب اقداماتی در حال جریان است و امر جدیدی رخ نداده به جز بزرگ کردن امری که در قالب یادداشت تفاهم بین دو کشور در ارتباط با آن توافق صورت گرفته است و هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است.

 

خبرنگاری خطاب به جابر انصاری، گفت: خبری منتشر شده مبنی بر اینکه کنگره آمریکا تلاش دارد قانون تحریم‌های ایران را در سال ۲۰۱۶ تمدید کند و نظر ایران در این ارتباط چیست که وی پاسخ داد: در قالب ساختار داخلی آمریکا رقابت جدی بین جریان‌های قدرت وجود دارد و هرچه به سمت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌رویم مسائل سیاست خارجی بیشتر از گذشته خرج بازی قدرت و رقابت‌های درونی آمریکا می‌شود.

 

باید تمام تعهدات طرف مقابل در چارچوب برجام محقق شود

 

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: جریان قوی در غرب آسیا و همچنین آمریکا و جهان با سردمداری صهیونیست‌ها به صورت جدی تلاش کرده‌اند که برجام به نتیجه نرسد و در حال حاضر نیز به این تلاش‌ها ادامه می‌دهند. ولی آنچه که مهم است این است که باید تمام تعهدات طرف مقابل در چارچوب برجام محقق شود و اگر انجام تعهدات از سوی طرف مقابل با مشکل روبرو شود طرف ما دولت آمریکاست. آقای کری در نامه اخیر خود به وزیر امور خارجه کشورمان صراحتاً بر انجام تعهدات آمریکا در چارچوب برجام تأکید کرده است.

 

وی تأکید کرد: در مورد هرگونه اقدامی برخلاف برجام، بر حسب مورد تصمیم‌گیری می‌شود و این اقدامات بی‌پاسخ نمی‌ماند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد افزایش حملات علیه مسلمانان در فرانسه از جمله به آتش کشیدن چندین مسجد در این کشور نیز گفت: یک جریانی در درون ساختارهای اجتماعی و قدرت غرب همواره وجود داشته که اسلام‌هراسی و برخورد با مسلمانان را در اولویت جدی خود قرار داده است و شاید بتوان گفت یکی از زمینه‌های ناامنی و گرایش جوانان مهاجر از جمله مسلمانان به تروریسم، این نحوه برخورد با مسلمانان مهاجر و دیگر مهاجرین است. ایران همواره نسبت به عواقب سیاست اسلام‌هراسی که در غرب دنبال می‌شود هشدار داده و اعلام کرده که از جمله علل برخی از اصطکاک‌ها اقداماتی است که در پرتو مبارزه با تروریسم در این کشورها صورت می‌گیرد.

 

باید حقوق تمام ادیان الهی در کشورهای مختلف محترم شمرده شود

 

وی با بیان اینکه برخی از این اقدامات تشدید کننده تروریسم است و به جای حل مشکلات بر مشکلات موجود می‌افزاید، ادامه داد: باید حقوق تمام ادیان الهی در کشورهای مختلف محترم شمرده شود و برخوردهای اینگونه نه تنها از لحاظ حقوقی و انسانی درست نیست بلکه از نظر سیاسی نیز باعث افزایش مشکلات می‌شود و جواب مناسبی از آن حاصل نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن