اجتماعی و فرهنگی

توافق تغییرات آب و هوایی عامل پیروزی چندجانبه‌گرایی و اعتدال

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معصومه ابتکار در گفت‌وگویی تلفنی با لوران فابیوس وزیر امور خارجه و رییس اجلاس تغییر آب و هوایی تاکید کرد که انتظار می‌رود وضعیت کشورهایی که آسیب‌های فراوان از تغییر اقلیم دیده‌اند مانند ایران و آثاری که جنگ و ناآرامی بر منطقه گذاشته در نظر گرفته شده باشد.

 

این گفت‌وگوی تلفنی که بعدازظهر روز شنبه انجام شد، به منظور تاکید بر اهمیت رسیدن به توافقی جامع بوده تا ملاحظات کشورهای در حال توسعه رعایت شده باشد. جمهوری اسلامی ایران در کلیه مراحل روند تهیه پیش‌نویس و مباحث کارشناسی مطروحه فعالانه حضور داشته و نظرات و پیشنهادات سازنده‌ای را برای حل و فصل اختلافات و رسیدن به یک توافق جامع به کار برده است.

 

ابتکار با اشاره به مذاکرات طولانی و پیچیده تغییرات آب و هوایی و تدوین آخرین متن پیش‌نویس توافقنامه، ابراز امیدواری کرد که سند یاد شده تا حد زیادی مطالبات و انتظارات کشورهای در حال توسعه را در بر گرفته و جهان را از رسیدن به افزایش دمای دو درجه که می‌تواند آثار و عوارض ناگوار غیرقابل بازگشتی برای ادامه حیات کره مسکون داشته باشد، محافظت کند.

 

معاون رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین بر لزوم عادلانه و فراگیر بودن این سند تاکید کرد و حضور بیش از ۱۸۰ کشور جهان در این توافق را مهم و آن را بزرگ‌ترین توافق جهانی و پیروزی چشمگیری برای چند جانبه‌گرایی و اعتدال در مقابل یک جانبه‌گرایی و افراط دانست.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، در این گفت‌وگو لوران فابیوس با تاکید بر اینکه تلاش خود را کردیم تا نگرانی کشورهای در حال توسعه را در نظر بگیریم و دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم تا توافق حاصل شود، از حمایت‌ها و همراهی‌های موثر هیات ایرانی تشکر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن