اجتماعی و فرهنگی

پروژه مترو فرودگاه مهرآباد در دو شیفت کاری در حال احداث است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین پروژه ۲.۵ کیلومتری خط مترو فرودگاه مهرآباد از مسیر انشعابی خط ۴ مترو در ایستگاه مترو بیمه هم اکنون با ۹۵درصد پیشرفت عملیات، هفته‌های پایانی برای تکمیل و آماده سازی جهت بهره برداری را سپری می کند.

 

این خط مترو، طراحی و مبلمان متفاوتی را به جهت تردد مسافران فرودگاهی نسبت به دیگر خطوط مترو تهران داراست؛ همچنین مبلمان داخلی واگن ها مخصوص حمل توشه همراه مسافر، سرفاصله حرکت قطارها و نیز قابلیت تردد قطارها به صورت هوشمند و بدون راننده از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این خط مترو است.

 

تعداد ۴ رام قطار ویژه خط مترو فرودگاه مهرآباد در شرکت واگن سازی تهران در مراحل تست نهایی است که به زودی برای بهره برداری تحویل شرکت مترو خواهد شد.

 

براساس این گزارش، پیش بینی می شود روزانه از طریق این خط حدود ۴۰ هزار نفر تردد کنند.

 

طبق قانون، ۵۰ درصد بودجه توسعه ناوگان مترو تهران به عهده دولت و ۵۰ درصد هم بر عهده شهرداری است که میزان پرداخت سهم دولت به پروژه ها کمتر از ۱۰ درصد بوده است.

 

با این وجود و بدون هیچ توضیحی درباره عدم تخصیص بموقع بودجه از سوی دولت، برخی مسئولان توقع دارند که پروژه خط مترو فرودگاه مهرآباد می‌بایست زودتر از موعد مقرر و به رغم تنگناهای مالی و البته در زمان موردنظر آنان(شهریور ماه) بهره برداری می شده است.

 

مختصات فنی واجرایی این خط مترو که در اولویت کار شرکت مترو تهران قرار دارد به این شرح است:

ایستگاه مترو بیمه، با زیربنای ۱۳ هزار مترمربع، دو ورودی شمالی و جنوبی، رمپ و آسانسور معلولین، پله فرار در مواقع ضروری، سیستم هوارسان و هواساز به تونل و ایستگاه آماده بهره برداری است. این ایستگاه بین دو ایستگاه مترو آزادی و اکباتان در محدوده شهرک بیمه واقع است.

 

ایستگاه مترو(۱) فرودگاه مهرآباد- این ایستگاه به طول حدود ۶۰ متر و به صورت جزیره‌ای و با زیربنای ۱۳۰۰مترمربع ساخته شده است؛ مسافرانی که قصد عزیمت به فرودگاه مهرآباد را دارند با تغییر خط ۴ مترو در ایستگاه بیمه به این ایستگاه هدایت شده و به مقصد می رسند.

این ایستگاه در محدوده ساختمان های اداری فرودگاه بین المللی مهرآباد واقع است و سازه و تجهیزات منجمله پله های برقی این ایستگاه نیز تکمیل شده و در مرحله بهره برداری است.

 

ایستگاه مترو(۲) فرودگاه مهرآباد- این ایستگاه با دو ورودی شرقی و غربی و با زیربنای ۵ هزار مترمربع در محدوده ترمینال های ۱و۲ فرودگاه قرار دارد که دسترسی آسان مسافران و کارمندان را از ناوگان مترو به داخل سالن مسافری فرودگاه ممکن می سازد.

 

سازه و تجهیزات منجمله پله های برقی این ایستگاه نیز تکمیل شده و در مرحله بهره برداری است و ایستگاه مترو(۳) فرودگاه مهرآباد- این ایستگاه نیز با ۲ ورودی شرقی و غربی و با زیربنای ۷ هزار مترمربع در محدوده ترمینال های ۴ و ۶ قرار گرفته و امکان دسترسی مسافران و کارمندان را به سالن های مسافری فرودگاه میسر می سازد و این ایستگاه در مراحل نصب تجهیزات و نازک کاری قرار دارد.

این ایستگاه مجهز به LPS و رکتیفایر برای تامین برق ریل و ایستگاه است که در آینده نیز از طریق این ایستگاه امکان اتصال شبکه مترو به خط ۸ مترو، مترو فرودگاه بین المللی امام (ره) و نیز خط ۳ ایجاد خواهد شد.

کلیه ایستگاه های مسیر مترو فرودگاه مهرآباد در مقایسه با ایستگاه های دیگر خطوط مترو تهران که ۱۶۰ متر است، کوتاه تر بوده و متناسب با مختصات فنی و اجرایی این پروژه با تعداد واگن کمتر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

در حال حاضر ۳ ایستگاه از ۴ ایستگاه این خط شامل ایستگاه مترو بیمه، ایستگاه‌های مترو(۱) و (۲) فرودگاه به طور کامل و همراه با تجهیزات برقی و پله‌های برقی آماده بهره برداری شده و تنها ایستگاه (۳) فرودگاه در مرحله نازک کاری و نصب تجهیزات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن