اجتماعی و فرهنگی

مسئولیت ارائه خدمات درمانی در عراق با هلال احمر است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سید امیر محسن ضیایی، آخرین اقدامات امدادگران و پزشکان هلال‌احمر در عراق و در جریان راهپیمایی اربعین را تشریح کرد.

وی در مورد این موضوع که هلال‌احمر متولی امور درمان در خارج از کشور است یا وزارت بهداشت و اورژانس، گفت: اگر شما به سابقه هلال احمر توجه کنید ارائه خدمات درمانی در تمام سطوح بر عهده هلال‌احمر بوده است و هیچ دستگاه دستگاه دیگری در خارج از مرزهای ایران در این حوزه فعال نیست.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: این موضوع مربوط به روزهای اخیر نیست بلکه به سالیان دور باز می‌گردد که هلال احمر در بخش‌های مختلف در کشورهای دیگر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌کند همانطور که ما در ۲۳ کشور دنیا حضور فعال داریم.

وی با بیان اینکه مسئولیت کمیته بهداشت و درمان در ستاد اربعین با هلال‌احمر است، گفت: بر مبنای تصمیمات گرفته شده مسئولیت بهداشت و درمان در کشور عراق بر دوش هلال‌احمر گذاشته شده اما در داخل مرزهای ایران، هلال‌احمر بحث امداد و نجات را بر عهده دارد و مسائل بهداشت و درمان بر عهده وزارت بهداشت است.

ضیایی با اشاره به اینکه تمام دستگاه‌های ایرانی که در عراق مشغول خدمت‌رسانی هستند باید زیر نظر هلال‌احمر فعالیت کنند، گفت: هزار و ۱۲۰ امدادگر، پزشک و پرستار هلال‌احمر در ۴۳ پایگاه سیار ۲ مرکز شبانه‌روزی در نجف و ۲ مرکز شبانه‌روزی در کربلا مشغول خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی هستند.

به گفته وی، ۷۰ پایگاه امداد و نجات نیز در داخل کشور به ارائه خدمت می‌پردازند که در این زمینه هزار امدادگر بصورت مستقیم در صحنه حاضر هستند. همچنین ۵ فروند بالگرد نیز در مرز مستقر شده تا به موقع امدادرسانی انجام شود.

رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین از احداث یک بیمارستان صحرائی در کوت خبرداد و گفت: دستگاه‌های مختلف که با احداث درمانگاه و بیمارستان در عراق مشغول خدمت به زائران هستند تماماً زیر نظر هلال‌احمر فعالیت می‌کنند و با داروهای ما و لباس‌های هلال‌احمر اقدامات درمانی را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه هلال‌احمر در عراق ۳۰ تخت بستری دارد، گفت: این تخت‌ها مخصوص بیمارانی است که مشکلات جدی نداشته باشند در صورتیکه با زائرانی مواجه شویم که نیاز به اقدامات پزشکی پیچیده داشته باشند طبق هماهنگی با هلال‌احمر و وزارت بهداشت عراق، این زائران به بیمارستان‌های عراقی اعزام می‌شوند.

وی در پایان در واکنش به صحبت‌های رئیس اورژانس کشور مبنی بر اینکه هلال‌احمر با پشتیبانی اورژانس مشغول خدمت‌رسانی به مردم است، گفت: هرکسی می‌تواند اظهار نظر کند اما آنچه مسلم است مسئولیت اصلی در خارج از مرزهای کشور با هلال‌احمر است و حتی درمانگاهی که شهرداری تهران دایر کرده تحت نظارت ما فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن