اجتماعی و فرهنگی

دستفروشان پولی به شهرداری پرداخت نمی‌کردند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمدباقر قالیباف در حاشیه افتتاح ۶۳ پروژه منطقه ۱۱ در جمع خبرنگاران، گفت: نامه‌ای در اینستاگرام خود منتشر کردم که در آن به آسیب‌های اجتماعی سطح شهر تهران از جمله کارتن خواب‌ها و کودکان کار اشاره کردم، موضوعاتی که نمی‌دانم چطور باید تحمل کنیم.

وی افزود: چطور باید تحمل کنیم که در شب‌های سرد زمستان قریب به یکهزار بانوی بی‌خانمان با فرزندان کوچک خود که دچار آسیب‌های جدی هستند و برخی از آنها به بیماری‌هایی از جمله هپاتیت یا ایدز مبتلا هستند سامان دهیم. ممکن است شهرداری تهران در این موضوع مسئولیت مستقیم نداشته باشد اما قطعا مسئولیت انسانی داریم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه انتشار این نامه درخواست کمکی از شهروندان تهرانی بوده است، تاکید کرد: در این نامه می‌خواهم بگویم مردم این شهر آنقدر مهربان هستند که اگر مشکلات با آنها بازگو شود به کمک می‌آیند. خواستم بگویم به عنوان یک خدمتگزار کار را آغاز کرده‌ام و شما شهروندان نیز دست به دست هم دهید. همانند حوزه توزیع غذا که با کمک شهروندان هر شب به اندازه همه کارتن خواب‌ها و بی‌خانمان‌های شهر غذا توزیع شد.

قالیباف در خصوص جمع‌آوری دست فروشان در مناطق شهر تهران نیز گفت: بحث مربوط به انضباط شهری یکی از طرح‌هایی بوده که بیش از دو سال به طور جدی شهرداری تهران روی آن متمرکز است تا دست‌فروشان را ساماندهی کند و امروز این کار آغاز شده است. نقاط مختلف در سطح شهر تهران مشخص شده و این کار با هماهنگی مجموعه خدمات شهری و همکاری نیروی انتظامی و حوزه شهربان شهرداری تهران انجام خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز این کار از امروز و در محدوده خیابان ۱۵ خرداد، گفت: این کار به تدریج در تمام مناطق ۲۲گانه شهر تهران اجرا خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اخذ پول توسط ماموران شهرداری از دست فروشان، گفت: دست فروشان پولی به شهرداری تهران پرداخت نمی‌کردند اما به مرور در میان خودشان تشکلی شکل داده بودند که مشکلاتی را ایجاد کرده بود که به دنبال ساماندهی آنها هستیم. بر این اساس محل‌هایی برای عرضه محصولات در بازارهای روز و یا بازارهای شب مشخص شده است در حقیقت زمان، مکان و کالا و حتی افرادی که می‌توانند این کار را انجام دهند مشخص شده و همه آنها کارت دارند و کاورهای مخصوصی به تن دارند.

وی در پاسخ به اینکه برخی اظهارات حاکی از پرداخت مبالغی بین ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان توسط دست فروشان به ماموران شهرداری وجود دارد، گفت: خیر، چنین چیزی وجود ندارد. اگر حرف آنها را شنیدید حرف ما را نیز بشنوید. ممکن است یکی از کارگران پیمانکار آنجا و یا افرادی که جریاناتی را ایجاد کرده‌اند مبالغی را دریافت کرده باشند که با شناسایی دقیقی که در محل بازار انجام داده‌ایم این کار به صورت قطعی با همکاری نیروی انتظامی کنترل خواهد شد.

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی برعدم واریز حقوق کارگران خدماتی مترو ظرف دو ماه گذشته، اظهارکرد: این موضوع را از شما می‌شنوم و در حال حاضر نمی‌توانم در این خصوص اظهارنظر کنم اما در شهرداری تهران مشاهده کرده‌اید پیمانکارانی که با شهرداری کار می‌کنند موظف هستند که حقوق کارگران را ضایع نکنند و ضمن تامین پوشش بیمه‌ای برای کارگران از آنها بیش از هشت ساعت کار نکشند. در همین راستا نیز در همه قراردادها ذکر کرده‌ایم که شهرداری تهران حق دارد از محل عقد قرارداد، ۲۵ام هر ماه حقوق کارگرانی که برای آنها حساب باز شده است مستقیما پرداخت کند.

وی در خصوص ضمانت اجرایی ساماندهی دست فروشان در منطقه بازار گفت: ضمانت اجرایی این کار رعایت قانون، همراهی افکارعمومی و پای کار بودن مسئولانی مانند بنده و همراهی رسانه‌ها است.

شهردار تهران تاکید کرد: نگفته‌ایم دست فروشان را حذف کنیم. با شرایط سخت اقتصادی معتقدیم محلی برای درآمد افراد نجیبی که حتی در خانه خود کار تولیدی انجام می‌دهند فراهم کنیم اما این کار باید بر اساس انضباط و ساماندهی اتفاق بیفتد و اینطور نباشد که فردی در قالب دست فروشی موادمخدر توزیع کند و یا به توزیع کالای غیراستاندارد مشغول شود.

قالیباف تاکید کرد: نباید مقابل مغازه‌دار که مالیات پرداخت می‌کند و سرمایه خود را در مغازه گذاشته است دست فروشان مشغول کار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن