اجتماعی و فرهنگی

«بودجه سال ۹۵» فردا در هیأت وزیران رأی‌گیری می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز در دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران در حال برگزاری است در سخنانی اظهار داشت: از اولین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی تا الان، یک ردیف عدالت آموزشی در بودجه پیش‌بینی شد و فردا بودجه سال ۹۵ در هیأت وزیران رأی گیری می‌شود.

نوبخت افزود: حتی اگر یک «کپر» وجود داشته باشد برای بنده به عنوان مسئول برنامه‌ریزی و بودجه‌ای واقعاً جای تأسف دارد چرا که نظام جمهوری اسلامی برای حل این معضلات و محرومیت‌ها شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه عدالت آموزشی اگر یک خواسته و هدف باشد در بستر توسعه یافتگی قابل تحقق است، گفت: همه جوامع از نخستین تمدن‌ها به دنبال رفاه مردم خود بودند و از زمانی که مدرنیسم در حال شکل‌گیری بود، بحث این بود که اگر اقتصاد رشد یابد همه خواسته‌ها محقق می‌شود.

نوبخت اضافه کرد: در آن زمان، همه مدل‌ها به سمت رشد اقتصادی بود اما از جنگ جهانی دوم به بعد و اواسط قرن بیستم، واحد جدیدی به نام توسعه جایگزین رشد شد و اینکه اگر جامعه به رشد ۵ تا ۷ درصد برسد جامعه به خوشبختی می‌رسد اما در آنجا به‌رغم تولید ثروت، توزیع عادلانه نبود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد: نسل دوم بر این بود که هم تولید ثروت و هم توزیع عادلانه صورت گیرد و در نسل سوم، نظریه پردازان فراتر از توسعه بودند و توزیع و توسعه را در عرصه‌های مختلف دیدند و از سال ۱۹۹۰ ، نسل سوم به این موضوع پرداخت که انسان، محور توسعه است.

وی تصریح کرد: به همین جهت شهر از روستا توسعه‌یافته‌تر است چرا که در شهر بچه‌ها می‌توانند مقطع راهنمایی و متوسطه نیز بخوانند و در ادامه، شهرهای بزرگ توسعه‌یافته‌تر بودند و توسعه و آزادی اجتماعی یکی از انواع آزادی‌هاست.

نوبخت افزود: در نسل سوم توسعه، ۳ مؤلفه مطرح شد که شامل اقتصاد، آموزش و سلامت است و این مدل را در ۶ مدل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طراحی شد که در ۸ سال گذشته در مرکز تحقیقات استراتژیک انجام شد و تصور نمی‌شد که شرایط عوض شود و حالا خودمان موظف هستیم با امکانات و بودجه محدود اقدام کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به مدل توسعه اسلامی ـ ایرانی گفت: در مدل توسعه اسلامی ـ ایرانی، بحث آموزش یک بحث مهم است و اعتبارات آموزشی در طی سال ۹۲ تا ۹۴ نزدیک دو برابر شد و اعتبارات دانشگاه‌های مناطق محروم در طی ۳ سال گذشته از ۳۷۰ میلیارد تومان تا ۷۳۰ میلیارد تومان یعنی ۹۶ درصد افزایش پیدا کرد.

وی گفت: این مدل یک ماتریس چند وجهی است از یک سو برای همه مناطق باید فرصت ثبت نام برای دانش‌آموزان ایجاد کنیم و اگر وضعیت اقتصادی خانوار آماده نباشد به مشکل بر می‌خوریم و اگر به سمت عدالت آموزشی می‌رویم باید به مباحث اقتصادی جامعه بپردازیم. حال فرض شود آنها نیز آماده باشند، باید ابزار کافی باشد و سپس باید معلم تربیت کنیم.

نوبخت با بیان اینکه برای این عدالت باید انگیزه کافی از سوی معلم باشد، افزود: وقتی معلم احساس کند نابرابری در پرداخت وجود دارد، این احساس بازدارنده می‌شود و مسئولیت ما این است که معلمی را سر کلاس بفرستیم که احساس نکند خود محصول ظلم و بی‌عدالتی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نظام رتبه‌بندی ایجاد کردیم و فقط در یک نیم سال ۱۳۵۰ میلیارد تومان از اول مهر تا پایان امسال تزریق شد و سال آینده بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باید به آموزش و پرورش تزریق شود تا معلم احساس رضایت کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: حال باید کپرها به مدرسه تبدیل شود و مدارسی که نصف دانش‌آموزان آن روی نیمکت و نصف دیگر روی موکت هستند باید تغییر کند و نظام آموزشی باید نوآوری داشته باشد.

نوبخت با بیان اینکه امروز کل امکان فروش نفت، یک میلیون بشکه است، اضافه کرد: قطعاً در خصوص رتبه‌بندی معلمان اقداماتی انجام شد و سال آینده نیز گسترده می‌شود؛ در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از بازنشستگان چه در فرهنگ و جاهای دیگر زیر یک میلیون تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند و با همه تنگناها، این نیز یک اولویت است که به وضعیت آنها برسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن