شورای شهر

گسترش آلودگی صوتی در منطقه ۱۸

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دویست و یازدهمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران، رئیس شورا و با گزارش لطفی دبیر شورایاری منطقه ۱۸ آغاز شد.

لطفی ضمن اشاره به فعالیت‌های انجام شده از سوی شورایاری در منطقه ۱۸ آهار داشت: این منطقه دارای ۱۸ محله است که سه محله فاقد سرا و دو محله نیز هنوز تجهیزات مورد نیازشان تامین نشده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مستمر شورایاران منطقه ۱۸ خاطر نشان کرد: رسیدگی به امور مستمندان، نیازمندان، آسیب‌دیدگان اجتماعی از اولویت‌های شورایاران در این منطقه محسوب می‌شوند.

دبیر شورایاری منطقه ۱۸ در ادامه با اشاره به وسعت اراضی این منطقه تصریح کرد: از یک جهت این اراضی فرصت و از جهت دیگر تهدید محسوب می‌شود که از فرصت آن می توان به اینکه شهرداری تهران می‌تواند با تملک این فضاها به سرانه فضای سبز افزوده شود اشاره کرد و از تهدیدهای منطقه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که متاسفانه این اراضی فرصتی برای سودجویان جهت تغییر کاربری شده است.

وی تصریح کرد: منطقه ۱۸ مشکلات عدیده‌ای را دارد که امیدواریم با عنایت مدیریت شهری و تامین اعتبارات لازم این مشکلات مرتفع شود.

لطفی اظهار امیدواری کرد: بزرگراه ۷۶ متری بروجردی، مشکل معادن شن و ماسه منطقه و … مرتفع شود.

وی افزود: متاسفانه تغییر کاربری اماکن فرهنگی،‌ورزشی و آموزشی به یک رویه تبدیل شده است و در منطقه ۱۸ نیز شاهد این گونه تغییر کاربری‌ها هستیم.

دبیر شورایاری منطقه ۱۸ به پروژه خانه کشتی در این منطقه اشاره کرد و افزود: این پروژه چندی پیش با حضور شهردار تهران و مسئولان مدیریت شهری به بهره‌برداری رسیده اما متاسفانه هنوز مشکل سیستم گرمایشی و سرمایشی آن  مرتفع نشده است.

وی در ادامه به راه‌آهن تهران تبریز اشاره کرد و گفت: قرار بود اراضی این منطقه تملک و در اختیار منطقه ۱۸ قرار بگیرد که هنوز هم این کار صورت نگرفته است که امیدواریم مدیریت شهری اقدامات لازم را در تملک اراضی این منطقه انجام دهد.

لطفی تصریح کرد: متاسفانه سرنوشت بلوار ۴۵ متری بهار نیز همانند بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی شده است که امیدواریم مدیریت شهری عنایت ویژه‌ای را به این موضوع و اتمام این دو پروژه داشته باشد.

وی همچنین از شورای شهر و شهرداری تهران درخواست کرد که در تخصیص اعتبارات لازم، مشکلات منطقه ۱۸ را واقع‌بینانه‌تر ببینند و بودجه خوبی را برای این منطقه اختصاص دهند.

به گزارش فارس، پس از گزارش لطفی، برخی از اعضای شورای شهر پیشنهادات و نظرات خود را برای برطرف کردن مشکلات منطقه ۱۸ عنوان نمودند.

مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دبیر شورایاری منطقه ۱۸ تصریح کرد: تلاش شده است که گزارشات از سوی دبیران شورایاران متفاوت با سال‌های قبل باشد و دوستان براساس فرمت آماده شده مشکلات عمده مناطق را تشریح می‌کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: این گزارشات، فرصتی باشد تا اقدامات اجرایی برای حل مشکلات منطقه صورت گیرد.

طلایی در ادامه به مشکلات منطقه ۱۸ اشاره کرد و گفت: بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی، معادن شن و ماسه و زیرگذر راه‌آهن تهران- تبریز قطعاً از عهده شهرداری برنمی‌آید و باید سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها همکاری لازم را با مجموعه مدیریت شهری داشته باشند.

محمد حقانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به مصائب و مشکلات معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ تصریح کرد: اکثر اعضا با توجه به بازدیدهایی که در منطقه داشتند از این مشکلات مطلع هستند و امیدواریم اقدامات لازم برای برطرف کردن این مشکلات اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: در ماه‌های اخیر تعدادی از معادن شن و ماسه در منطقه ۱۸ تعطیل شده‌اند اما شاهد هستیم که یکی دو معدن همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند که فعالیت این دو معدن جای بسیار تعجب دارد.

حقانی با اشاره به آمادگی شهرداری تهران درخصوص جذب پرسنل معادن شن و ماسه تصریح کرد: امیدواریم هر چه زودتر با درایت و مدیریت شهرداری تهران مشکلات این منطقه برطرف شود.

حجت‌الاسلام ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به اینکه منطقه ۱۸ یکی از مناطق ویژه تهران محسوب می‌شود تصریح کرد: این منطقه، یک منطقه مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی است که در حاشیه شهر قرار دارد و علی رغم تمامی خدمات ارایه شده در سال‌های پس از انقلاب همچنان مشکلات و نواقص در این منطقه باقی مانده است.

وی تصریح کرد: عدم اتمام بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی و فعالیت معادن شن و ماسه از جمله مشکلات منطقه محسوب می‌شوند که امیدواریم مدیریت شهری عنایت خاصی را به منطقه ۱۸ به لحاظ وسعت و جمعیت داشته باشد. چرا که سزاوار نیست شهروندان این منطقه با حجمی از این مشکلات روبرو باشند.

ناصحی ادامه داد: مشکلات آلودگی صوتی در منطقه یکی دیگر از موانع و تهدیدهای شهروندان محسوب می‌شود که انتظار داریم شورا و شهرداری عنایت ویژه‌ای را به منطقه داشته باشند.

اسماعیل دوستی، رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران نیز با اشاره به رودخانه کن و عبور این رودخانه از منطقه ۱۸ گفت: این رودخانه از انتهای منطقه ۱۸ عبور می‌کند و شهرداری منطقه در قسمت پایانی رودخانه اقداماتی را انجام داده است که امیدواریم شبیه به این اقدامات در مناطق شمالی صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: در منطقه ۱۸ نیاز به بیمارستان و هتل داریم که امیدواریم این موارد مورد توجه قرار بگیرد ضمن اینکه شهرداری تهران بایستی نسبت به نوسازی شرکت اتوبوس‌رانی در منطقه اقدامات لازم را انجام بدهد.

به گزارش فارس، در ادامه جلسه وحید نوروزی شهرداری منطقه ۱۸ ضمن تقدیر و تشکر از عنایت ویژه اعضای شورای شهر به منطقه ۱۸ تصریح کرد: ۲۷ الی ۲۸ نفر از اعضا در ماه‌های گذشته از منطقه ۱۸ بازدید کردند و در واقع در جریان مشکلات این منطقه هستند.

وی با اعلام صریح در خصوص مشکلات معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ گفت: شهرداری منطقه زورش به معادن شن و ماسه نمی‌رسد و این در حالی است که هر شب بیش از ۳ الی ۴ هزار کامیون نخاله در این منطقه تخلیه می‌کنند و در واقع آرامش را از مردم منطقه گرفته‌اند.

نوروزی با بیان اینکه سازمان محیط زیست از دور فقط نظاره‌گر فعالیت معادن شن و ماسه است گفت: این سازمان متاسفانه مسائل مهمتری را پیگیری می‌کند!

شهردار منطقه ۱۸ در ادامه در خصوص آخرین وضعیت بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی بیان داشت: این پروژه توسط قرارگاه خاتم و شهید رجایی پیگیری می‌شود و مدتی قبل مشکلاتی در خصوص پرداخت‌ها وجود داشت که این مشکلات مرتفع شده است.

نوروزی درخصوص راه‌آهن تهران- تبریز گفت: با دستور شهردار تهران مراحل مذاکره برای تملک این اراضی به پایان رسیده است و قرار است بزرگترین پیاده‌رو در این منطقه احداث شود.

شهردار منطقه ۱۸ در ادامه با اشاره به فعالیت کارخانه تولید دارو در منطقه ۱۸ گفت: در این زمینه با سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت نامه‌نگاری‌هایی شده است اما متاسفانه هیچ اقدامی از سوی این نهادها صورت نگرفته است.

شهردار منطقه ۱۸ در پایان در خصوص میزان سرانه فضای سبز در این منطقه تصریح کرد: سرانه فضای سبز در منطقه ۱۸، ۱۷.۶ درصد رسیده است و این در حالی است که در سال‌ گذشته اقدام خوبی برای جهش فضای سبز در منطقه انجام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن