شورای شهر

شورایاران محلات نقد منصفانه کنند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در نشستی که باحضور وحیدنوروزی شهردارمنطقه ۱۸،معاونین، روسای ادارات وشهرداران نواحی همراه بود،هرکدام ازدبیران شورایاری به بیان نقطه نظرات،کاستی هاومسائل مربوط به محله هایشان پرداختند.

توسعه مراکزوبرنامه‌های فرهنگی، تأمین و تجهیز سرای محله دربرخی از نواحی،احداث فاضلاب در تمام محله‌های منطقه،کمبود فضای ورزشی، تردد خودروها در شرکت‌های شن وماسه،تأمین امنیت درحاشیه حریم راه آهن و بزرگراه شهیدبروجردی، تأمین کانکس ویژه استقرار نیروی انتظامی برای ایحاد امنیت بیشتر دربرخی محله‌ها، مبارزه باحیوانات موذی،تملک برخی املاک برای تعریض معابر،تسریع در پروژه بزرگراه شهیدبروجردی وتأمین نور مناسب برای برخی ازخیابان‌ها و بوستان‌ها ازجمله مسائلی بود که دبیران شورایاران به آنها اشاره و خواستار رسیدگی مدیران شهری در منطقه شدند.

سپس نوبت به مرتضی طلایی،نایب رئیس شورای اسلامی شهرتهران و میهمان این نشست رسید تا در خصوص جایگاه ویژه شورایاری درمحلات تهران نکاتی را تأکید کند.

وی با اشاره به حضور دبیران شورایاری درمنطقه ۱۸،پرسشگری را مهمترین ویژگی دبیران در محلات دانست وگفت: در همه محله‌های شهرتهران کاستی‌ها و کمبودهایی وجود دارد.شما نیزاین مسئولیت را پذیرفته‌اید تا این کاستی‌ها را به مدیران شهری انعکاس و مطالبات مردم را پیگیری کنید.همه دست به دست هم داده‌ایم تا خدمت به مردم را معنا کنیم و در این راه نیز باید ثابت قدم باشیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهرتهران به موضوع مهم نقد مدیران شهری و عملکرد آنها پرداخت و اظهارکرد: این درست است که همه شما می‌توانید عملکرد مدیران شهری را مورد نقد و بررسی قرار دهید و نظرتان را عنوان کنید، اما باید توجه داشته باشید که نقد نباید از مداراخلاق، انصاف و نگاه واقع بینانه خارج شود. اگر امروز منابع مالی برای رفع برخی مشکلات وجود نداردبه معنای نخواستن نیست.بعنوان مثال درپروژه بزرگراه شهید بروجردی باکمبود منابع روبرو هستیم و در تلاشیم تا به شکلی بتوانیم راهی برای رفع موانع پیش رو در این پروژه پیدا کنیم.

طلایی جایگاه شورایاران درمحله های شهرتهران رابسیارمهم ارزیابی کرد و گفت:همه شورایاران محلات اصل مشورت کردن و نظارت رانباید فراموش کنند. شایدحتی برخی از مباحثی هم که توسط آنها عنوان می‌شود مبنای علمی و یا عملی نداشته باشد،اما اعضای شورایاری به عنوان دیده بان‌های شهر باید همه مسائل را رصدو اشکالات رابه سمع مدیران شهری برسانند. فضای نقادانه بایدشامل سه رکن هدایت،حمایت ونظارت باشدتا امور به سمت صحیح پیش برود.

وی سپس به تفاوت میان نقد منصفانه و سازنده با تخریب پرداخت وخاطرنشان کرد: انتظار ما از دبیران شورایاری محلات این است که همواره به جای تخریب، نقد منصفانه رادردستور کارشان قرار بدهند.این درست است که ما در مقابل تخلف نباید انعطاف به خرج دهیم و همواره باید درتمام کارهایمان مردم دیده شوند، اما همه اینها باید در مدار انصاف و به دورازتخریب باشد.

منتخب مردم تهران درشورای اسلامی شهر به موضوع شکل گیری هیأت امنا و انتخاب مدیران محلی دردوره‌های اخیراشاره  و یادآورشد: درحال حاضر در یک دوران گذار هستیم و قصد داریم با توجه به تجربه‌های پیشین معایب ساختار قبلی را حذف و محاسن آن را تقویت کنیم. بایدازساختار تکه تکه و جزیره‌ای به یک هم افزایی جمعی برسیم. شاید در دوره‌های قبل دبیران، ائمه مساجد، بسیج و یا آموزش وپرورش هر کدام سعی داشت تا به شکل خودش به مردم خدمت کند. اما همه این نیروها و ظرفیتها حالا زیریک سقف جمع شده وباهمفکری به رفع مشکلات محلی می پردازند. هر چند در ابتدای امر ممکن است آن اتحاد کامل ایجاد نشود،امانفس نشستن همه گروه های توانمند محله دور یک میز می تواند ثمربخش ،به صورت خودجوش و با توجه به ظرفیت های ممکن به رفع معضلات محلی بپردازد.

طلایی قوت کنونی کشور ما رانشأت گرفته ازاصل ولایت مداری مردم دانست وخاطرنشان کرد: دشمن اگر نمی‌تواند طرح‌ها و برنامه‌هایی که در کشورهای دیگر را با موفقیت پیاده کرده، در کشور ما نیز به اجرا درآورد به خاطر آن است که مردم ایران تابع یک رهبری مقتدر هستند و از وی پیروی می‌کنند. این عزت که درتمام منطقه برای ما به وجود آمده به دلیل همین اصل است و باید تلاش کنیم تامردم همچنان پیرو اهداف والای انقلاب باشند.نمی‌توانیم درمردم توقع و مطالبات بیجا ایجاد کنیم و بعدا"به دلیل عدم تحقق آنها عملکرد مدیریت شهری را زیرسؤال ببریم. کار ما این است که اتحاد را در تمامی ابعاد افزایش و به رفع کاستی ها بپردازیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در انتها افزود: راهبرد اصلی مدیران محلی باید تقویت و انسجام باشد. شما درکنار پیگیری مسائل محلی باید به تقویت مدیرانمان بپردازیم و در مقابل هجمه بزرگ مشکلات امنیتی، فرهنگی، اقتصادی وشهری پایدار باشیم. همه اعضای شورایاری باید از تمام ظرفیت‌ها در کارگروه‌های مختلف استفاده تا بتوانند با خرد جمعی برمشکلات محلی چیره شوند.درآئین نامه جدید ۴کارگروه تعریف شده و هرکدام ازدبیران شورایاری با استفاده ظرفیت هرکدام ازاین کارگروه‌ها بایدبه روش‌های جدید مدیریت بهتر محله‌ای برسند.همچنین سامانه ای برای نظارت برعملکردهرکدام ازشورایاران محلی در حال راه اندازی است تا آنها بتوانند به شکلی بهتر به بررسی پیگیری های محلی شان بپردازند و مطالبات مردم را به گوش مسئولان برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن