اجتماعی و فرهنگی

اولین یارانه پاییز امشب واریز می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین با حذف بیش از دو میلیون نفر از جمع یارانه بگیران، دولت در ماه گذشته به حدود ۷۴ میلیون نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرد. این در حالی است که روند غربالگری و حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه متوقف نخواهد شد و طبق منابعی که قانون برای پرداخت نقدی در بودجه تعیین کرده است باید حدود شش میلیون نفر در سال جاری از لیست یارانه بگیران کنار گذاشته شوند که تا حدودی بین درآمد و هزینه هدفمندی یارانه‌ها تعادل برقرار و از کسری‌های ناشی از آن کاسته شود.

 

آنطور که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا اعلام کرده است با قطع یارانه حدود ۲.۱ میلیون نفر تاکنون، باید تا انتهای سال چهار میلیون نفر دیگر کنار گذاشته شوند.

 

در کنار حذف یارانه بگیران، به دلایلی از جمله بروز خطا و اشتباه و اعتراض برخی از حذف شدگان نسبت به قطع یارانه خود طبیعی بود که بر این اساس با راه‌اندازی سامانه yaraneh10.ir معترضان با مراجعه به آن ضمن آگاهی از دلیل حذف می‌توانند درخواست خود برای بازگشت مجدد به دریافت یارانه نقدی را مطرح کنند.

 

این در حالی است که بعد از بررسی درخواست و اطلاعات در صورت تشخیص برای دریافت، خانوار حذف شده مجدد به لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها اضافه می‌شود.

 

آخرین اظهارات ربیعی حاکی از آن است که از بین بیش از ۲.۱ میلیون نفر حذف شده ۸۰ درصد شکایتی نداشته و از ۲۰ درصد باقی مانده یارانه ۱۰ درصد مجدد برقرار شده است.

 

در حالی یارانه نقدی با هزینه‌ای حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان تا قبل از حذف دو میلیون نفر به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شد که در حال حاضر با قطع یارانه این تعداد حدود ۱۰۰ میلیارد تومانی در هر ماه برای دولت صرفه جویی شده و این هزینه به کمتر از ۳۴۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است که البته با ادامه روند حذف باز هم از هزینه آن کاسته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا