شورای شهر

خجسته: برخی در شورای شهر تهران از زیاد بودن اعضا گلایه داشتند/ خلاف قانون اساسی عمل‌نکرده‌ایم

امیر خجسته در گفتگو با پایگاه خبری شوراآنلاین، افزود: زمانی که تعداد اعضای شورای شهر تهران ۱۵ نفر بود کارایی بیشتری داشتند. اما زمانی که تعداد آن‌ها به ۳۱ نفر رسید کارایی خیلی کمتر شد و در این دو سال نتوانستند انتظارها را برآورده کنند.

 

نماینده مردم همدان با اشاره به مصوبه اخیر شورای اسلامی مبنی بر تصویب ماده ۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و کاهش تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهر، گفت: در جلسه‌ای که نمایندگانی از شورای عالی استان‌ها، وزارت کشور، زیرمجموعه‌های تخصصی و اعضای کمیسیون حضور داشتند، تصمیم بر این شد تا با ارائه طرحی، تعداد اعضای شورای شهر کاهش یابد.

 

وی اعتراض بعضی از اعضای شورای شهر تهران را یکی از مهم‌ترین دلایل این مصوبه مطرح کرد و دراین‌باره گفت: بعضی از اعضای شورای شهر تهران به مجلس می‌آمدند و از زیاد بودن اعضا گلایه داشتند و بر این باور بودند که با ۳۱ نفر نمی‌شود کار کرد. این اعتراض ما را مصمم کرد تا این مصوبه را تصویب کنیم. خودم هم بر این باورم که به علت تعداد زیاد آرا، خروجی‌های مناسبی صورت نمی‌گیرد و یا دیر اتفاق می‌افتد به همین دلیل طراحان پیشنهاد دادند تا تعداد اعضای شورا کم شود.

 

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به واکنش‌های اعضای شورای شهر تهران مبنی بر این مصوبه گفت: من پیش‌ازاین هم تأکید کردم که اعضای محترم شورای شهر می‌توانند با ارائه دلایل خود در رسانه با بنده مناظره کنند تا افکار عمومی کاملاً روشن شود. از اعضای شورای شهر تهران توقع دارم تا به کمیسیون شوراها در مجلس بیایند و باهم بنشینیم و تبادل‌نظر کنیم اما تابه‌حال چنین اتفاقی رخ نداده است و من از این بابت گلایه دارم. امیدوارم از این به بعد شاهد این رفت‌وآمدهای اعضای شورا در این کمیسیون باشیم.

 

او با تاکید بر اینکه تعداد اعضای شورای شهر ممکن است بازهم افزایش یابد، گفت: معتقدم تعداد اعضای شورای شهر باید افزایش پیدا کند، اما این افزایش باید در صورتی اتفاق بیفتد که اعضا با تفاهم در کنار یکدیگر کارکرده و تقسیم‌کار داشته باشند و از همه مهم‌تر کار مردم زمین نماند. در جلسه کمیسیون شوراها، نمایندگانی از شورای عالی استان‌ها، وزارت کشور و نمایندگان مجلس بودند که با توجه به مسائلی که مطرح بود، همه در کنار هم به این نتیجه رسیدند که تعداد اعضای شوراها باید کم شود. این لایحه در صحن علنی مجلس با بیش از ۷۰ درصد رأی تصویب شد که این رأی نشانگر خیلی از مسائل است.

 

این نماینده مجلس در خصوص اینکه آیا ممکن است در صورت اعتراض اعضای شورای شهر، شورای نگهبان این رأی را برگرداند، گفت: نه چنین اتفاقی نمی‌افتد. ما که خلاف قانون اساسی عمل‌نکرده‌ایم و شک نکنید در دوره بعد انتخابات شورای شهر این قانون اجرا خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن