شورای شهر

مبارزه با سفید بالک ها وظیفه جهاد کشاورزی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد حقانی با انتقاد از اینکه شهرداری در مبارزه با سفیدبالک ها دست تنهاست و سایر سازمان های متولی مبارزه با آفات محیط زیست شهری اقدامات مثمرثمری انجام نمی دهند، تصریح کرد: اداره دفع آفات و بیماری های گیاهی وزارت کشاورزی موظف است، طی تحقیقات آزمایشگاهی راه ها و شیوه های مبارزه موثر در زمینه دفع آفاتی همچون مگس های سفید را مشخص و در قالب دستورالعملی کارآمد در اختیار شهرداری بگذارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون شهرداری کوشیده با اجرای شیوه هایی همچون آب شویی با صابون یا نصب ورقه های زردرنگ در حریم درختان، از هجوم سفیدبالک ها به فضای شهر تهران جلوگیری کند، خاطر نشان کرد: در ممنطقه ۹ شاهد اجرای روشی کارآمد برای دفع این آفات بودیم. به طوریکه با کمک سموم ارگانیک، بخش قابل توجهی از مشکلات ناشی از سفید بالک ها برطرف شده است.

حقانی با یادآوری اینکه بکارگیری سموم ارگانیک در دفع آفاتی همچون سفید بالک ها اقدام بسیار اثرگذار است، متذکر شد: سموم ارگانیک با وجود آنکه نام سم را دارند، اما باعث از بین رفتن پارازیت های مثبت محیط زیست نمی شود. این بدین معناست که سموم ارگانیک تنها بر آفات و بیماری های گیاهی اثر می گذارد و آسیبی به سلامت گیاهان وارد نمی کند.

عضو کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران، آب شویی و سم پاشی در طول ماه های بهار و تابستان را برای دفع آفاتی همچون سفید بالک ها و درمان بیماری های گیاهی همچون کنه چنار یا کرم های نارون را از روش های موثر در زمینه دفع آفات دانست و گفت: شهرداری در ماه های نخست سال با اجرای این روش ها، تا حد قابل توجهی می کوشد از مشکلاتی که ممکن است برای محیط زیست شهری به وجود آید، بکاهد.

حقانی در پاسخ به چرایی کم کاری سازمان های متولی در زمینه دفع آفاتی همچون سفید بالک ها متذکر شد: شهرداری در شهر گل می کارد، اما این بدین معنا نیست که باید بذر یا نشاء گل ها را شهرداری تهیه کند. در زمینه دفع آفاتی همچون سفید بالک ها نیز این وظیفه شهرداری نیست که تحقیق کند چه روشی منجر به معدوم سازی سفید بالک ها می شود.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران یادآور شد: در همه شهرها به ویژه پایتخت این وظیفه وزارت کشاورزی و در راس آن جهادکشاورزی است که روش های اثرگذار و آزمایش شده را به کار گیرد تا بیماری های گیاهی محیط زیست شهری بر طرف شود، نه شهرداری که تنها یک نهاد اجرایی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن