مدیریت شهری

قالیباف: امروز شعار “مرگ بر آمریکا” یعنی کار خوب انجام دادن

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدباقر قالیباف با تشریح عملکرد ۱۰ ساله شهرداری تهران در حوزه اتوبوسرانی گفت: روزی که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم، اولین مشکلی که در همان روزهای ابتدایی با آن مواجه شدم، معضلات حوزه اتوبوسرانی بود. در حالی که ۱۸ هزار نفر پرسنل این شرکت به دلیل مشکلات مختلف در حال اعتصاب و اعتراض بودند، توانستیم ساماندهی مناسبی در این حوزه داشته باشیم.

 

وی افزود: خداوند را شاکر هستیم که مجموعه اتوبوسرانی هم به لحاظ کیفیت اتوبوس‌ها ارتقا پیدا کرده و به طوری که این ارتقای کیفیت در خیابان‌ها قابل مشاهده است، البته هنوز نقاطی از شهر باقی مانده که تحت پوشش اتوبوسرانی مناسب و یا حمل و نقل مطمئن نیستند. این نقاط در جنوب، غرب و شمال شرق تهران قرار گرفته‌اند که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک همه این نقاط تحت پوشش شبکه حمل و نقل مطمئن قرار گیرند.

 

شهردار تهران تاکید کرد: امروز اتوبوسرانی تهران در حوزه مدیریت نیز ارتقای کیفیت مناسبی داشته، به طوری که علی‌رغم گذشته کنترل و نظارت دقیقی بر روی کلیه اتوبوس‌های شهر تهران وجود دارد و می‌توانیم در هر لحظه تشخیص دهیم هر اتوبوس در چه نقطه‌ای و چه میزان مسافر را جابه‌جا کرده است. امروز شهروندان می‌توانند در ایستگاه‌های اتوبوس از طریق نرم‌افزارهای گوشی همراه خود و یا مانیتورهای نصب شده در ایستگاه‌ها از زمان رسیدن اتوبوس‌ها مطلع شوند.

 

قالیباف تاکید کرد: همه این پیشرفت‌ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که در گذشته متوجه نبودیم هر اتوبوس در کجا قرار گرفته، چه میزان کار می‌کند و چه حجمی از مسافر را جابه‌جا می‌کند. همه این پیشرفت‌ها در حالی اتفاق افتاده است که در سال‌های گذشته یک ریال بابت اتوبوس از دولت یارانه نگرفته‌ایم و صددرصد هزینه‌های اتوبوس‌ها توسط شهرداری تهران تامین شده، همین یک دلیل کافی بود که اتوبوس جدید خریداری نکنیم و یا یک پنجم این میزان خریداری شود.

 

وی ادامه داد: این پیشرفت‌ها در حالی اتفاق افتاده است که رکود اقتصادی در کشور شرایط سختی را در حوزه اقتصاد ایجاد کرده است. بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها از ساخت و سازها تامین می‌شد که اکنون ساخت و سازی در شهر انجام نمی‌شود. شهرداری تهران در شرایطی این اقدامات را انجام داده که هزینه‌هایش در مترو ۵۰ درصد و در اتوبوسرانی ۸۲ درصد باید توسط دولت پرداخت می‌شد که این اتفاق نیز نیفتاده است.

 

شهردار تهران با اشاره به صحبت‌های خود در مراسم افتتاح خط ۳ مترو گفت: در گزارشی که ارائه کردم، تاکید کردم که ده‌ها دلیل قانع‌کننده برای شهروندان و مسوولان وجود دارد که بخواهیم کار نکنیم اما باورمان این است که تنهایک دلیل و آن خدمت به مردم باعث می‌شود که کارها را به پیش ببریم چراکه خدا ما را می‌بیند و این برای ما کفایت می‌کند. بی‌تردید هرچه بیشتر کار کنی باید بیشتر توضیح دهی اما برای پاسخ دادن نیز مشکلی نداریم.

 

قالیباف تاکید کرد: روحیه جهادی و مقاومت یعنی انسان هرگز خسته و ناامید نشود و متقابلا حتما دشمن را ناامید کند و این افتخار ماست.

 

وی با اشاره به لزوم ارتقای اقتصادی کشور گفت: امروز مجاهدت و عزت برای نظام جمهوری اسلامی یعنی ارتقابخشی به حوزه اقتصاد کشور. خداوند را شاکر هستیم که این مسیر را طی می‌کنیم، و عملکردمان طوری بوده که حتی زمانی که دشمنان نظام چهره شهر تهران را مشاهده می‌کنند ناگزیر زبان باز می‌کنند از عظمت نظام جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کنند و همه اینها لطف خداوند متعال بوده است.

 

شهردار تهران با اشاره به حل معضل آلودگی هوای شهر تهران به عنوان یکی از دغدغه‌های این کلانشهر گفت: در بحث حل معضل آلودگی هوا به مردم قول دادیم نسبت به سهم خود در شهرداری تهران ولو به تنهایی برای رفع آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی اقدام کنیم. در این مسیر اگر سایرین همراهی کنند این کار در زمان کمتری انجام می‌شود و اگر همراهی نکنند در زمان بیشتری به مقصد می‌رسیم.

قالیباف ادامه داد: مصمم هستیم بخش حمل و نقل پاک را به طور جدی دنبال کنیم و از همه سرمایه‌گذاران نیز برای مشارکت در این بخش دعوت می‌کنیم. شهر تهران از موتورسیکلت‌هایی که آلودگی صوتی، هوا و ناامنی به لحاظ ایمنی در شهر ایجاد می‌کنند، باید اقدام جدی انجام دهیم و همه این موتورسیکلت‌ها از سطح شهر تهران جمع‌آوری شوند. باید به روزی برسیم که جز موتوربرقی در شهر شاهد تردد موتور دیگری نباشیم. باید در حوزه حمل و نقل اجازه دهیم بخش خصوصی وارد شود و ما تنها این خدمت را بخریم.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر در شهر تهران روزانه ۳۵۰۰ دوچرخه استفاده می‌شوند که می‌بایست این میزان را به ۱۰۰ هزار دوچرخه در روز برسانیم. باید در نوسازی ناوگان تاکسیرانی و استفاده از تاکسی‌های هیبریدی گام‌های موثری برداریم. امروز در شهر تهران یک پیکان فرسوده در سال ۱۲۰۰ کیلوگرم ذرات معلق به هوای تهران وارد می‌کند. تمامی اقدامات خود جهت نوسازی ناوگان و کاهش آلودگی هوا را طوری طراحی کرده‌ایم که اقتصادی باشد. امروزه در دنیا بسیاری از کشورهای برخوردار نیز در حوزه حمل و نقل عمومی یارانه پرداخت می‌کنند چراکه این موضوع برای دولت‌ها صرفه اقتصادی دارد.

 

به گزارش ایسنا، شهردار تهران در خصوص اقدامات شهرداری تهران درخصوص حوزه حمل و نقل عمومی به ویژه پیشبرد خطوط مترو گفت: در دو سال گذشته ۳۷ کیلومتر مترو احداث و بهره‌برداری شد در حال حاضر در بیش از ۴۰۰ جبهه کاری در مترو به طور شبانه‌روزی مشغل کار هستیم. امیدواریم حمل و نقل ۳ میلیونی مترو را در ۶ ماهه نخست سال ۹۶ به ۱۰ میلیون جابه‌جایی مسافر افزایش دهیم که از این طریق صرفه اقتصادی به کشور خواهد رسید و این یعنی اقتصاد مقاومتی. امیدواریم در پایان این دوره در سال ۹۶، ۷ خط متروی شهر تهران را به اتمام برسانیم. این در حالی است که از سال ۶۳ تا ۸۴، تنها ۳۴ کیلومتر مترو در تهران احداث شده بود. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک در تمامی شاخص‌های آلودگی هوا، شاهد بهبودی چشمگیر باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن