اجتماعی و فرهنگی

استقبال ایران از سرمایه‌گذاری و فناوری بین‌المللی در زمینه تغییرات آب و هوایی و محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معصومه ابتکار در سخنانی ضمن بیان ویژگی‌های تنوع طبیعت ایران، اقدامات برای کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ به ویژه تهران، تلاش برای احیای دریاچه ارومیه و مدیریت منابع آبی و فاضلاب، استفاده بهینه از انرژی، حفاظت از گونه‌های زیستی در معرض خطر و اصلاح کیفیت خاک را تشریح کرد.

 

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ۵+۱ با ایران به عنوان موفقیت دیپلماسی و رفت‌و‌آمدهای اخیر مقامات اروپایی به ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از سرمایه‌گذاری و فناوری بین‌المللی در زمینه تغییرات آب و هوایی و محیط زیست استقبال می‌کند.

 

رئیس سازمان محیط زیست که از نشست مشورتی پاریس عازم هلسینکی شده بود، بر مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس آب و هوایی پاریس در پاییز امسال تاکید کرد و گفت: تعامل جهانی در بخش‌های دولتی و خصوصی پیام صلح و امید به بشریت می‌دهد و این گونه همکاری‌ها پاسخ مناسبی به افراطی‌گری و تروریسم تلقی می‌شود.

 

کنفرانس جهانی فناوری‌های پاک با حضور تصمیم‌گیران سیاسی، سرمایه‌گذاران بین‌المللی، محققین و شرکت‌های فعال در زمینه فن‌آوری‌های سبز و پاک برگزار شده و اهم موضوعات آن درباره اصلاح فرآیندهای تولید و مصرف از طریق انتقال دانش و فناوری دوستدار محیط زیست است. حضور فعال در این نشست می‌تواند به انتقال این گونه فناوری‌ها به داخل در حوزه‌های انرژی، صنعت، کشاورزی و حمل و نقل کمک کند.

 

ابتکار همچنین در این سفر دیدارهای جداگانه‌ای با وزیر اقتصاد، وزیر کشاورزی و محیط زیست، وزیر تجارت خارجی، رئیس سازمان هواشناسی و رییس و اعضای کمیته سیاست خارجی پارلمان فنلاند داشت که طی آنها موضوعات مورد نظر به ویژه محیط زیست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

 

ملاقات با وزیر امور اقتصادی فنلاند

 

 

اولی رهن وزیر امور اقتصادی فنلاند در این دیدار ضمن خوشامد‌گویی به ابتکار ضمن اعلام آمادگی شرکت های فنلاندی برای فعالیت در ایران، از توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهانی به عنوان یک توافق تاریخی یاد و ابراز امیدواری کرد که در فضای جدید روابط ایران و جامعه جهانی بهبود یابد.

 

معصومه ابتکار با اشاره به طرح رئیس جمهور ایران برای اقتصاد سبز و امنیت بالای جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری گفت: همکاری‌های دو کشور می‌تواند در ابعاد تجاری و سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعتی غذا، دارو، فناوری‌های پیشرفته و چالش‌های آب و هوایی و محیط زیستی توسعه یابد.

 

 

ملاقات با وزیر کشاورزی و محیط زیست فنلاند

 

 

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در دیدار با کیمو تیلکاینن وزیر کشاورزی و محیط زیست، از کمبود آب، خشکسالی، آلودگی شهرهای بزرگ، مدیریت آب و فاضلاب به ویژه در بخش کشاورزی، دریاچه ارومیه، افزایش گرما و طوفان‌های گرد و غبار به عنوان چالش‌های محیط زیستی کشور یاد کرد و گفت: دولت یازدهم از سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری پیشرفته در این زمینه‌ها استقبال می‌کند.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از وزیر محیط زیست فنلاند دعوت کرد تا در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست که قرار است اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار شود، شرکت کند.

 

 

ملاقات با وزیر تجارت خارجی و توسعه فنلاند

 

 

معصومه ابتکار در دیدار با لنیتا تویواکا، وزیر تجارت خارجی و توسعه فنلاند با اشاره به راهبرد رئیس جمهور ایران برای اقتصاد سبز درباره زمینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری و تجارت در جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری‌های دو کشور می‌تواند در ابعاد تجاری و سرمایه‌گذاری در بخش‌های استفاده بهینه از انرژی نفت و گاز، کشاورزی پایدار، صنایع دارویی، بهداشتی، کشتی سازی، فناوری‌های پیشرفته و چالش‌های آب و هوایی و محیط زیستی توسعه یابد.

 

تویواکا نیز توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ را یک توافق تاریخی توصیف کرد و گفت: اجرای آن می‌تواند فضای همکاری ایران با جامعه جهانی را بهبود بخشد.

 

وی در زمینه روابط دوجانبه اظهار داشت: قرار است ماه دسامبر در راس هیاتی از شرکت‌های علاقمند فنلاندی به ایران سفر کند.

 

 

ملاقات با رئیس سازمان هواشناسی فنلاند

 

 

در این دیدار طرفین توافق کردند در زمینه های مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها و گرد غبار همکاری داشته و از تجربیات کارشناسی فنلاند در این زمینه استفاده شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام )، پتری تلاس رئیس سازمان هواشناسی فنلاند در سال جاری به عنوان رئیس سازمان هواشناسی جهانی انتخاب شده و جمهوری اسلامی ایران نیز در این مورد از فنلاند حمایت کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن