اجتماعی و فرهنگی

تاخیر ۸ ساله در ارائه گزارش وضعیت محیط زیست کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در جلسه با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به بحران های متعدد کنونی محیط زیست ایران، ابراز امیدواری کرد: تعامل و همکاری میان مجلس و محیط زیست منجر به مواجه صحیح و منطقی با هجمه تخریب و آلودگی هایی که به محیط زیست و طبیعت و در نتیجه اقتصاد و سلامت جامعه وارد می شود، باشد.

 

معاون رئیس جمهور گفت: همزمان با هفته دولت سه گزارش خلاصه وضعیت محیط زیست هشت سال گذشته، گزارش دو سالانه سازمان حفاظت محیط زیست، گزارش کارنامه زیست محیطی اعضای دولت تهیه شده که در اختیار نمایندگان محترم نیز قرار خواهد گرفت.

 

تاخیر هشت ساله در ارائه گزارش وضعیت محیط زیست کشور

 

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: عدم تهیه و ارائه گزارش وضعیت محیط زیست کشور از سال ۸۴ تا ۹۲ منجر بدان شد که در ابتدا دوره کاری جدید در سازمان، مصمم به تهیه و ارائه این گزارش باشیم تا بتوانیم با آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت محیط زیستی که در ابتدای کار دولت یازدهم تحویل گرفته ایم در راستای بهبود محیط زیست کشور گام برداریم.

 

وی ادامه داد: از آنجا که گزارش خلاصه وضعیت محیط زیست هشت سال گذشته بر اساس شاخص‌های بین المللی و قابل سنجش تهیه و تدوین می شود، یکی از مهم ترین ابزار برای سیاست گذاری‌های کلان است.

 

ابتکار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر صدور کارنامه محیط زیستی برای کلیه نهادها و دستگاه ها، اظهارکرد: طی هفته آینده کارنامه زیست محیطی اعضای هیات دولت بر اساس شاخص های از پیش تعیین شده بر مبنای قانون برنامه و تکالیف و مقررات صادر خواهد شد.

 

همه دستگاه‌ها در قبال حفظ محیط زیست کشور مسئولیت دارند

 

 

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری وظیفه حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: همه دستگاه ها در قبال حفظ محیط زیست کشور مکلف و موظف هستند و به همین جهت تهیه و ارائه کارنامه زیست محیطی اعضای هیات دولت کمک بزرگی برای ارزیابی عملکرد مثبت و همچنین خلاءها و کمبودهای موجود در روند فعالیت‌های محیط زیستی دستگاه هاست.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ضروری است در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه به بحران های محیط زیست کشور و راه کارهای رفع آن نیز توجه ویژه داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر عزم جدی دولت یازدهم و سازمان حفاظت محیط زیست طی دو سال گذشته برای مقابله با بحران ها و چالش های محیط زیست ایران، تصریح کرد: غفلت از محیط زیست طی سال های گذشته ضربه عظیمی بر پیکره محیط زیست ایران وارد کرده است و به طور مثال در عسلویه به عنوان قطب انرژی خاورمیانه حتی اداره محیط زیست وجود نداشت.

 

تلاش برای مواجهه صحیح و علمی با چالش‌های محیط زیست ایران

 

 

ابتکار ضمن یادآوری محدودیت‌های اعتباری و انسانی دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: به رغم کمبودها و کاستی‌ها و مشکلات پیش رو ، تلاش و توان سازمان محیط زیست در دوره جدید بر آن است که از طریق بازمهندسی فرآیندها، ساختارها و توانمندی ها مواجهه صحیح و علمی با چالش های محیط زیست ایران داشته باشد.

 

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به رغم تمام سختی ها طی دو سال اخیر با حمایت مجلس و همکاری و تعامل بین بخشی موفقیت های مهمی همچون بهبود کیفی و چشمگیر هوای تهران در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، کاهش یک چهارمی تعداد روزهای ناسالم در اصفهان به دلیل حذف سوخت مازوت به دست آمد.

 

وی ادامه داد: هشت کلانشهر ایران به اضافه حاشیه تهران، حدود ۳۵ میلیون نفر جمعیت را در بر می گیرند و بهبود هوای هشت کلانشهر کشور به معنای بهبود تنفس و افزایش سلامت حدود ۳۵ میلیون نفر ایرانی است و این در حالی است که طبق آخرین گزارش های سازمان بهداشت جهانی، از هر هفت مورد مرگ و میر در دنیا، یک مورد بر اثر آلودگی هوا است.

 

ابتکار افزود: موضوعاتی همچون آلودگی هوا، احیای تالاب ها، تقویت فرآیند ارزیابی زیست محیطی از طریق بازنگری دقیق در این فرآیند، ترویج آموزش و فرهنگ سازی محیط زیست از مهم ترین اولویت های برنامه ریزی سازمان محیط زیست در دوره جدید است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برقراری تعامل سازنده با صدا و سیما از طریق شکل گیری کارگروه مشترک بین دو سازمان، اجرایی کردن تفاهم نامه مشترک با آموزش و پرورش در بندهایی همچون آموزش معلمان در حوزه محیط زیست، تشکیل مدارس جامع زیست محیطی، آموزش دانش آموزان و اصلاح و بازنگری کتب درسی آموزش و پرورش با محوریت توجه به محیط زیست را از جمله تلاش های صورت گرفته برای فرهنگ سازی محیط زیست برشمرد.

 

معاون رئیس جمهور با اشاره به حضور هفته گذشته خود در اردوی پیشاهنگی معلمان آموزش و پرورش، گفت: مضاف بر پیشرفت بسیار خوب پیشاهنگی منطبق بر ارزش های دینی و ملی ایران، حفظ محیط زیست، همراهی و دوستدار طبیعت بودن از جمله محورهای مهم پیشاهنگی در دوره جدید است.

 

وی احیاء مجدد جشنواره بین المللی فیلم سبز و برگزاری آن در سال جاری که تا کنون با استقبال وسیع هنرمندان و سینماگران مواجه شده است را یکی دیگر از اقدامات مهم برای فرهنگ سازی محیط زیست برشمرد.

 

ابتکار ضمن یادآوری استقبال از نقش یوز بر پیراهن تیم ملی فوتبال و تاثیر مثبت این اقدام در جامعه، اظهار کرد: این اقدام در ابعاد وسیع تر و توسط سایر فدراسیون های ورزشی در قالب تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان در حال پیگیری است که قطعا با توجه به علاقه‌مندی جوانان به مباحث ورزشی نقشی مهم در فرهنگ سازی محیط زیستی جامعه خواهد داشت.

 

 

تصویب لوایح محیط زیست دریایی در مجلس گامی مهم برای حفظ محیط زیست دریایی

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت دریا و محیط زیست دریایی، گفت: یکی از گام های مهم در حوزه محیط زیست دریایی تصویب لوایح محیط زیست دریایی در مجلس حدود دو هفته پیش با همکاری و حمایت نمایندگان مجلس بود.

 

معاون رئیس جمهور اشاره ای به هم مصوبات دولت در حوزه مدیریت شهری داشت و افزود: تصویب تسهیلات ویژه برای حمایت از مدیریت پسماند، افزایش فضای سبز، ساماندهی میادین میوه و تره بار و پایش بقایای سم و کود در میادین از جمله این مصوبات است.

 

وی ادامه داد: در بحث مدیریت پسماند اقدامات مشترکی نیز با وزارت کشور با اولویت استان های شمالی به ویژه گیلان و مازندران در حال انجام است و در همین راستا برای استان گیلان برنامه جامع مدیریت پسماند استان تدوین شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

 

 

گرد و غبار یکی از مهم ترین محورهای اجلاس وزاری محیط زیست جهان

 

ابتکار اشاره ای هم به بحث گرد و غبار در کشور داشت و گفت: پیگیری های ایران برای برنامه ریزی و اقدام عمل فوری در این حوزه در ابعاد بین المللی نتیجه بخش بوده و در اجلاس وزاری محیط زیست جهان در نایروبی یکی از مهم ترین محورها به موضوع گرد و غبار و ایجاد صندوق و اعتبار جهانی برای این مقابله با این پدیده اختصاص داده شده است.

 

معاون رئیس جمهور به برنامه های ملی در خصوص مقابله با پدیده گرد و غبار اشاره کرد و افزود: برنامه اقدام چهار استان که از مهم ترین کانون های گرد و غبار داخلی هستند به صورت کامل تدوین شده و برنامه سایر استان ها نیز به زودی تدوین خواهد شد و با جمع بندی این برنامه ها، برنامه ملی تهیه خواهد شد که مبنای بحث گرد و غبار در برنامه ششم نیز قرار خواهد گرفت.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: موضوع گرد و غبار از جمله مباحث کلان مدیریتی است که در شاخه های مختلف همچون آبخیزداری و آبخوان داری، حفظ و حفاظت از مرتع و اصلاح و مدیریت صحیح دامداری نیاز به برنامه ریزی و پیگیری دارد.

 

وی تصریح کرد: مخالفتی با دامداری وجود ندارد؛ بلکه هدف اصلاح شیوه ها و رویکردها در موضوع دامداری است که به طور مثال در منطقه توران استان سمنان با همکاری و تعامل عشایر، دامداران، استانداری و محیط زیست این اتفاق رخ داده است و ورود دام به ذخیره گاه توران به شیوه کاملا درست مدیریت می شود.

 

معاون رئیس جمهور ضمن اعلام خبر تصویب سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: به زودی این سیاست ها توسط مقام معظم رهبری ابلاغ و لازم الاجرا خواهد شد که نقطه عطف بزرگی در محیط زیست ایران خواهد بود که دستور کار فصل محیط زیست برنامه ششم قرار خواهد گرفت.

 

براساس گزارش سایت سازمان محیط زیست، ابتکار با تاکید بر ضرورت تعامل و همکاری مجلس در خصوص بودجه و اعتبارات تخصیصی به محیط زیست در سال آینده و تدوین برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: همکاری مجلس و محیط زیست منجر به ایجاد تحول مثبت در حوزه محیط زیست ایران خواهد شد.

 

 

میزان مصرف منابع زیستی بیش از دو برابر ظرفیت زیستی کشور است

 

 

همچنین زهرا جواهریان مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه خلاصه ای از گزارش SOE را به نمایندگان ارائه داد.

 

وی با اشاره به آنالیزهای انجام شده توسط شبکه ردپای جهانی(Global Footprint Network)، گفت: در حال حاضر جمعیت جهان معادل ۶.۱ ظرفیت کره زمین را در سال مصرف می کند و این بدان معناست که براساس تجزیه و تحلیل تقاضای جمعیت جهان از کره زمین، انسان ها ذخیره سالانه منابع طبیعی را در کمتر از هشت ماه اول سال تمام کرده اند.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت زیستی به معنای توانایی کلی یک اکوسیستم برای حفظ شرایط طبیعی اصلی خود است، اظهار کرد: ظرفیت زیستی کره زمین معادل ۹.۱۱میلیارد هکتار جهانی است که سرانه آن حدود ۷.۲ هکتار در سال است.

 

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست افزود: چنانچه میزان مصرف منابع به اندازه ظرفیت زیستی باشد، زمین قادر به خود پالایی سالانه بوده وپسماند تولید شده را جذب می نماید اما در حال حاضر ردپای اکولوژیک میزان مصرف بشر نشان می دهد که در شرایط فعلی تقاضای ما از کره زمین بیش از توان بازتولید آن است.

 

جواهریان با بیان اینکه در ایران هم استفاده از منابع بیش از طرفیت زیستی است، گفت: در ایران سرانه ظرفیت زیستی ۹.۰ و ردپای اکولوژیک ۱.۲ است یعنی میزان مصرف منابع زیستی و تأثیر آن بر محیط زیست بیش از دو برابر ظرفیت زیستی کشور است و در واقع نشان دهنده این واقعیت است که وضعیت اکولوژیک به سمت ناپایداری حرکت می کند.

 

وی یادآور شد: ایران جزو ۱۰ تولید کننده نخست CO2 در جهان است که حدود ۸۴.۱ درصد CO2 جهان را تولید می کند و این در حالی است که ردپای کربن بالاترین سهم در ردپای اکولوژیک را دارد.

 

تاکید نمایندگان بر ضرورت ارائه گزارش مداوم در خصوص چالش ها و اقدامات مهم محیط زیست کشور

 

بنابراین گزارش، محمدرضا تابش رئیس سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس در این نشست با تقدیر از تلاش های سازنده برای حفظ محیط زیست کشور و رفع بحران های این حوزه، همچنین همکاری های صورت گرفته میان مجلس و محیط زیست، خواستار افزایش تعامل محیط زیست با نمایندگان از طریق ارائه گزارش های مدوام در خصوص چالش ها و اقدامات مهم محیط زیست کشور شد.

 

تابش ابراز امیدواری کرد: همکاری و تعامل مجلس و دولت منجر به افزایش اعتبارات محیط زیست و رفع بخشی از چالش های بودجه ای این سازمان برای انجام فعالیت ها شود.

 

وی ایجاد مدیریت یکپارچه و کارآمد مقابله با آلودگی هوای کلان شهرها، احیای مدیریت آب و منابع آب، مدیریت انرژی عرضه و تقاضا، احیای کامل صندوق محیط زیست، ترویج اخلاق و فرهنگ محیط زیستی، اصلاح ساختار محیط زیست متناسب با رشد و توسعه کشور، ایجاد بانک جامع اطلاعات محیط زیست کشور را برخی از خواسته های نمایندگان از محیط زیست برشمرد.

 

موید حسینی صدر سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در این جلسه با اشاره به سختی کار محیط بانان، خواستار افازیش حمایت قضایی از محیط بانان و ارتقاء جایگاه اجتماعی آنان شد.

 

صدر افزود: یکی از مهم ترین راه کارها برای افزایش تعامل و همکاری نمایندگان و محیط زیست، ارائه گزارش های ماهانه به نمایندگان از مهم ترین چالش ها و اقدامات است.

 

مدیریت پسماند، کمبود نیروی انسانی و منابع مالی سازمان حفاظت محیط زیست، مقابله با شکار، فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست، استفاده از فرهنگ اصیل دینی و ملی برای حفظ محیط زیست، احیای تالاب ها، مقابله گرد و غبار، مقابله با آلودگی هوا، بهره گیری از جرایم محیط زیستی برای افزایش اعتبارات محیط زیست، افزایش نظارت بر فعالیت معادن و صنایع، ارتقاء جایگاه محیط بانان از مهم ترین محورهای صحبت های نمایندذگان حاضر در جلسه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن