اجتماعی و فرهنگی

هوای تهران در شرایط سالم قرار گرفت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا در این باره گفت:«امروز چهارشنبه هوای تهران سالم و شاخص کیفیت هوا روی عدد ۷۶ قرار گرفته است.» حد مجاز برای قرار گرفتن هوا در شرایط سالم عدد ۱۰۰ است.

به گفته «نادری»، افزایش ناگهانی شاخص کیفیت هوای تهران در روزهای اخیر به دلیل افزایش سرعت وزش باد بوده است.

وی ادامه داد:« زمانی که سرعت وزش باد شدید می شود و در واقع به حدود ۷ متر بر ثانیه می‌رسد، گرد و غبار را از اطراف تهران برداشته و به تهران می‌آورد. یکشنبه و دوشنبه همین هفته که شاهد افزایش شاخص کیفیت هوا بودیم، همین اتفاق افتاد و سرعت باد بین صفر و ۲ در نوسان بود؛ اما ناگهان به ۷ متر بر ثانیه رسید و گرد و غبار را وارد تهران کرد.»

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفت هوا تصریح کرد: منبع اصلی گرد و غباری که وارد هوای تهران می شود چشمه های گرد و غبار پیرامون تهران هستند که به دلیل قرار گرفتن در فصل گرم سال و همچنین خشکسالی بر هوای تهران بیشتر تاثیر می گذراند.

نادری در مورد اینکه گرد و غباری که با این شدت وارد هوای تهران می شود چگونه خارج می شود؟ گفت:«گرد و غباری که وارد تهران می شود در اثر سکون و شرایط پایدار جوی یا نشست می‌کند یا اگر باد بیاید و شرایط ناپایدار باشد، خارج می شود؛ اما اغلب اینگونه است که گرد و غبار وارد شده به هوای پایتخت در تهران به اصطلاح ته نشین می‌شود و به عبارت دیگر رفته رفته این غبار پایین می‌آید. به همین دلیل هم هست که بسیاری از شهروندان تهرانی شب ماشین‌هایشان را پارک می کنند و صبح می بینند که یک لایه غبار روی آنها نشسته، اگر بارشی رخ داده باشد این گرد و غبار شسته می شود و نشانه های آن صبح روی ماشین‌هایی که خارج از فضای پارکینگ پارک شده باشند، دیده می‌شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن