اجتماعی و فرهنگی

هشدار قالیباف در خصوص رفع تحریم ها/ذوق زده نشویم!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدباقر قالیباف صبح امروز در مراسم اختتامیه دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه‌های فناوری‌های نوین شهری که به مدت سه روز در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، با بیان اینکه علاوه بر دسترسی به علم و دانش باید باور و ایمان قوی نیز در خصوص به سرانجام رساندن این دانش داشت، گفت: ملت ما ظلم را قبول نمی‌کند و فرهنگ مبارزه و جهادی همواره در سرلوحه کار ایرانیان بوده است.

 

وی با بیان اینکه نفت کمر اقتصاد ایران را شکست، گفت: نفت بزرگ‌ترین تهدید و نه فرصت برای ما است و ما با نوع مدیریت‌مان این تهدید را هر روز بزرگ‌تر و بزرگ‌تر کردیم.

 

شهردار تهران با بیان اینکه بارها عنوان داشته‌ام که قطعنامه‌ها کاغذ پاره نیستند، گفت: قطعا این قطعنامه‌ها مشکلات و سختی‌هایی را ایجاد می‌کنند، اما قبول کنیم که این سختی‌ها بزرگ‌ترین فرصت‌ها را نیز برای ما فراهم می‌کنند.

 

قالیباف با بیان اینکه تنها ۲۵ درصد از بودجه دولت متکی به درآمد نفتی است، گفت: این بزرگ‌ترین فرصت است، اما آن چیزی که باعث شکست می‌شود این است که درآمدهای نفتی افزایش یابد و نگران این هستیم که دوباره نفت به اقتصاد کشور وارد شود و پول نفت نیز صرف واردات کالا به کشور شود.

 

وی با اشاره به نقش موثر جوانان، گفت: نباید در اقتصاد، تکیه به جوانان را از دست دهیم. اقتصاد مقاومتی را حتی در بهترین شرایط فراموش نکنیم.

 

شهردار تهران با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت در سال‌های اخیر، گفت: هنگامی که در سال ۸۱ درآمدهای نفتی کشور به شدت کاهش یافت، در حوزه صنعت با اتخاذ رویکرد خصوصی‌سازی و صنعتی شدن توانستیم طی ۱۸ ماه درآمدهای اقتصادی را دو رقمی کنیم، اما هنگامی که نفت مجددا افزایش یافت در حوزه درآمدهای غیرنفتی افت پیدا کردیم.

 

وی با بیان اینکه نباید نسبت به رفع تحریم‌ها ذوق زده شویم، گفت: بلکه باید متعهد شویم که بودجه دولت از اتکای ۲۵ درصدی به درآمدهای نفتی بالاتر نرود، چرا که اقتصاد کشور را زمین‌گیر می‌کند.

 

قالیباف با بیان اینکه شهرداری تهران تلاش‌های حداقلی را در راستای استفاده از شرکت‌های دانش بنیان داشته است، گفت: باید به جوان‌هایمان اعتماد کنیم و از سوی دیگر نیز جوانان باید با اتکا به تجربه دیگران از دوباره کاری پرهیز کنند، اما مسلم آن است که نیازمندیم مسیر شرکت‌های دانش بنیان را مشخص و روشن کنیم.

 

شهردار تهران با بیان اینکه بارها عنوان کردم افرادی با کیف سامسونت که حتی امضا بلد نیستند، بخش اعظمی از کارهای عمرانی را در دست داشته و قراردادهای آنچنانی منعقد کرده و پس از انعقاد قرارداد کارها را برون سپاری می‌کنند، در سیستم وجود دارند، گفت: مسئولان شرکت‌های دانش بنیان نه چنین راهکارهایی را بلد هستند و نه این کار را انجام می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: شهرداری اهتمام ویژه‌ای برای حمایت از این شرکت‌ها دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن