مدیریت شهری

تهیه طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران تا ۴ ماه آینده

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین امیر روحی با اعلام این خبر گفت: اکنون در مراحل ابتدایی مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران هستیم که تا ۳ یا ۴ ماه دیگر به اتمام خواهد رسید. طی این مطالعات در نظر داریم سیاست‌های کلان حوزه پارکینگ را با کل دنیا مقایسه و ارزیابی کنیم.

روحی با بیان اینکه مطالعه مذکور با محوریت کمبود پارکینگ در تهران در سال ۹۱ بازنگری شده است، افزود: پیش‌بینی مطالعات این بود که ما در سال ۱۴۰۴ حدود ۵۲۰ هزار واحد کسری پارکینگ در شهر تهران خواهیم داشت که اگر بتوانیم سیاست‌های مدیریت تقاضا را اعمال و سعی کنیم تقاضای خودرو شخصی را کاهش دهیم حدود ۴۰۰ هزار واحد پارکینگ در سال ۱۴۰۴ نیاز داریم.

وی تصریح کرد: یکسری سیاست‌ها برای تأمین پارکینگ در طرح جامع پیش‌بینی شد که در صورت تحقق برنامه‌ریزی‌ها اعم از ساخت پارکینگ، پارک‌سوارها و پارک حاشیه‌ای، قیمت‌گذاری و تأمین مجوزهایی که برای پارکینگ و احداث ساختمان ابنیه‌ها و ساختمان‌ها و بقیه اقداماتی که در حوزه عرضه و تأمین پارکینگ وجود دارد، حدود ۱۴۷ هزار واحد پارکینگ تأمین خواهد شد که قاعدتاً هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت و تأمین این میزان فضای پارک دشوار است.

مدیر امور حمل و نقل و ترافیک مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران ادامه داد: طی این مطالعات سیاست‌های کشورهای دیگر در حوزه پارکینگ مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که این سیاست‌ها خلاف سیاست‌های ماست.

روحی افزود: در طرح تفصیلی مردم باید  برای مجتمع تجاری و یا مسکونی خود پارکینگ تأمین کنند اما در کشورهای دیگر ساختن پارکینگ را ممنوع می‌کنند. در برج‌های تجاری و اداری که در شهر لندن ساخته می‌شود مانند برج مخروطی مجتمع قرکین ۴۱ طبقه اداری تجاری دارد اما یک واحد پارکینگ ندارد. زیرا این مجتمع‌ها نزدیک ایستگاه‌های مترو و حمل و نقل عمومی ساخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه ما در مجتمع‌های اداری و تجاری به تعداد واحدها پارکینگ خواهیم داشت و باز هم نمی‌توانیم جوابگو باشیم. اگر در شهر لندن ۴۱ طبقه تجاری اداری ساخته شود و ۴۰ طبقه پارکینگ داده شود، سیاست‌ها بر خودرو محوری متمرکز می‌شود، اما مجتمع را در کنار حمل‌ونقل عمومی قرار می‌دهند و به راحتی می‌توانند پارکینگ‌ها را حذف کنند. در واقع این تقاضا را با تعبیه سیستم‌های حمل‌ونقل که اقتصادی‌تر هم هستند، متمرکز می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن