اجتماعی و فرهنگی

لیست سیاه دارویی نداریم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رسول دیناروند با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان با محدودسازی واردات دارو به دنبال رونق بخشی به بازار صنعت داروسازی نیست، گفت: سیاست کشور حمایت از تولید داخل است اما این حمایت بی حد و حصر نخواهد بود.

وی اظهار داشت: هیچ لیست سیاهی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد و از انتقادهای سازنده نیز استقبال می کنیم.

دیناروند خاطر نشان کرد: اگر قرار است در صنعت داروسازی به جایی برسیم، صنعت نباید فقط به بازار محدود داخلی نگاه کند، اعتبار و بودجه بحش سلامت در کشور ما محدود است و به همین دلیل رشد هزینه های دارویی امکان پذیر نیست؛ یعنی بازار دارویی ما باید سقف داشته باشد، نمی توانیم اجازه دهیم که این سقف از حد مجاز بیشتر شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه افزود: ما از انتقاد و اعتراض استقبال می کنیم و لیست سیاه هم نداریم، در مورد تولید و واردات نیز فرقی ندارد.

دیناروند خاطر نشان کرد: بیش از ۲ هزار ۹۰۰ قلم دارو در فهرست دارویی کشور وجود دارد که بیش از دو سوم این اقلام نیز ساخت داخل است، این حجم تولید داخلی مرتبط با دارو( اعم از داروی ساخته شده و مواد اولیه)، سالانه از خروج میلیاردها دلار ارز جلوگیری کرده و برای حدود ۲۰ هزار نفر ایجاد شغل کرده است  که بیش از نیمی از ان ها، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

وی اظهار داشت: هم اینک فناوری های نوین مانند « نانو و بیوتکنولوژی» وارد صنایع داروسازی شده است، گرچه به کارگیری این دانش و فناوری ها در تمامیت صنعت هنوز فراگیر نیست، اما در مجموع به صرف اینکه ایران دارای این صنایع مهم، آن هم در ابعادی است که می تواند حدود هزار و ۸۵۰ قلم دارو را به تمامی اشکال دارویی( قرص، کپسول، ویال، آمپول و …) تولید کند دستارود بزرگی است که با تلاش های فراوان این افتخار برای کشور کسب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن