شورای شهر

طرح موضوعی باغات و اراضی پس از سالها هم‌چنان به فراموشی سپرده شده است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد حقانی در جریان یکصد و شصت و هشتمین جلسه شورای شهر تهران ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت امیرالمؤمنین(ع) اظهار داشت: مرکز آمار ایران طی گزارشی هفته گذشته اعلام کرد که تهران در حال انفجار است و اینکه تهران به سیاه‌چالی تبدیل شده که تمامی امکانات کشور را در خود جای داده و روزی به ساکنانش رحم نخواهد کرد، رگه‌هایی از واقعیت عریان کلانشهر و پایتختی که شاهد رشد روزافزون جمعیت است.

وی تصریح کرد: تراکم بی‌رویه جمعیت که سالهاست برنامه‌ریزان شهری، اقتصاددانان و جامعه‌شناسان نسبت به آینده این شهر هشدار داده‌اند، در آمار ارائه شده حدود یک میلیون نفر در سال‌های ۸۵ الی ۹۰ به تهران مهاجرت نمودند که اکثریت قریب به اتفاق آنها در سنین ۲۰ الی ۳۹ سال هستند و جمعیت بالقوه‌ای به دنبال اشتغال هستند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: اگرچه کاستن از سهم شهر تهران از منابع کشوری در حوزه سیاست‌های شهرداری تهران نمی‌گنجد، لیکن با اتخاذ سیاست‌های مناسب در حوزه شهر می‌تواند از بار مصائب شهر تا اندازه‌ای بکاهد.

وی گفت: حرکت شهرداری تهران براساس برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده در طرح جامع شهر تهران در این خصوص راهگشاست. اخیراً پس از چندین سال که از ابلاغ طرح جامع می‌گذرد، مشاهده می‌کنیم که عاقبت طرح موضوعی بلندمرتبه‌سازی برای سامان‌یابی و قاعده‌مندی ساخت بناهای بلندمرتبه به مراحل تصویب رسیده است که امیدواریم از این پس همه دغدغه‌هایی که برای استقرار یک بنای بلندمرتبه لازم است، مورد توجه قرار گیرد؛ یعنی علاوه بر بحث سازه‌های مقاوم، توجه به بستر قرارگیری یک برج در محدوده‌ای که بناهایی با ارتفاعات متوسط و معمول شهر قرار دارد، باید مسائل مختلفی را رعایت کند، از سایه‌اندازی، مشرفیت و حفظ توازن بصری گرفته تا پیش بینی‌های لازم جهت جلوگیری از مزاحمت های ناشی از کسری پارکینگ‌های احتمالی و تردد و … .

حقانی بیان داشت: متأسفانه پس از گذشت چندین سال طرح بسیار مهمی با عنوان طرح موضوعی باغات و اراضی مزروعی که در سال ۹۰ به اتمام رسیده و تکلیف و راهبردی برای حفظ باغات شهر در آن مقرر شده و ضوابط و راهکارهای حفظ باغات و اراضی مزروعی شهر تعیین گردیده است، متأسفانه در حوزه شهرسازی به بایگانی سپرده شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با طرح این پرسش در شرایطی که ما واقعاً نیازمند راهکارهای صیانت از باغات و ریه‌های تنفسی شهرمان هستیم تا جمعیت روزافزون تهران بتواند هنوز به نفس کشیدن ادامه دهد، گفت: چرا طرحی که با هزینه‌های قابل توجه و منبع عوارض کلیه شهروندان تهرانی توسط مشاوره تهیه شده باید بی‌سر و صدا در کشوهای مدیران مدفون شود.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بیان داشت: علی‌رغم تسریع طرح جامع در تهیه طرح موضوعی بلندمرتبه‌سازی حدود هشت سال از طرح جامع می‌گذرد و تازه چندی است که طرح به ثمر رسیده و در انتظار تصویب نهایی است و در این سالها در غیاب سند جامعی که بتواند تکلیف استقرار بلندمرتبه‌ها را تعیین کند که بناهای بلندمرتبه و بی‌قاعده‌ای که ساخته شد و بار مشکلات و مسائل‌شان سالها بر دوش شهر خواهد بود و حال سؤال این است که هدف از تعلل در تصویب طرح ساماندهی باغات و اراضی مزروعی و مسکوت گذاشتن طرح آیا این است که چند باغی که در تهران باقی مانده نیز در غیاب نگاه جامع و راهبردی از بین برود؟

حقانی در پایان با اشاره به بازدید اخیر خود از خیابان انقلاب حدفاصل چهارراه ولی‌عصر تا خیابان جمالزاده خاطرنشان کرد: سازمان زیباسازی شهرداری تهران کار بزرگی را در این محدوده انجام داده است و زوائد شهری حذف کرده است و دفتری را در میدان انقلاب ایجاد نموده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن