شورای شهر

گزارش یکصدوشصت و هفتمین جلسه شورا

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مهدی چمران در ابتدای یکصد و شصت و هفتمین جلسه شورا ،گفت: امروز روز شهرداری ها و دهیاری ها است و ما امیدواریم که در چنیین روزی شهرداری ها در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.

 

وی  با اشاره به سخنان معاون فرمانداری تهران که در مزمت مدیریت شهری سخن گفته بود، افزود: اگر به اصل ۱۰۳ قانون اساسی مراجعه کنید می بینید به صراحت آمده که "استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند" و این در حالی است که خود دولت محترم نیز به دنبال تشکیل مدیریت یکپارچه شهری است.

 

چمران اظهار داشت : شورا و شهرداری مجموعه مدیریت شهری را تشکیل می دهند و اتفاقا باید گفت شورا و شهرداری همه کاره شهرند و باید هم باشند چرا که امروزه راه برون رفت از معضلات با ایجاد مدیریت واحد شهری میسر می شود.

 

گفتنی است علی اصغر ناصر بخت ،معاون فرماندار تهران در مصاحبه ای گفته است : "دوستان در شورای شهر و شهرداری تهران احساس می‌کنند همه کاره شهر تهران هستند و به مسوولیت و وظایف سایر دستگاه ها توجه نمی‌کنند "

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به تورق تاریخی ایام پیش رو پرداخت و گفت: جا دارد اشاره ای به روز ۱۲ تیر ماه سالروز حمله جنایتکارانه ناو امریکایی وینسنت به هواپیمای مسافربری داشته باشیم ، روزی که هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران با ۲۹۰ نفر مسافر به قعر دریا سقوط کرد تا جنایتی دیگر به جنایات امریکا افزوده شود. یاد این عزیزان را گرامی می داریم.

 

چمران در ادامه تصریح کرد: روز گذشته ۱۳ تیر ماه سالروز آزادی الجزایر می باشد ، کشور مسلمانی که بعد از سال ها از استعمار فرانسه آزاد شد.

 

وی افزود: روز ۱۴ تیر ماه نیز یاد آوری به اسارت گرفته شدن ۴ تن از ایرانیان عزیز (حاج احمد متوسلیان ، سید محسن موسوی ، کاظم اخوان و تقی رستگار ) در لبنان است که توسط فالانژیست ها و صهیونیست ها ربوده شدند و از آن زمان هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت این عزیزان در دست نیست و همچنان در پرده ای از ابهام باقی مانده ،البته این خاصیت لبنان و شیعیان آن است ،همچنان که مبارز بزرگ تشییع امام موسی صدر نیز در لبنان ربوده شد و هنوز وضعیت وی در حاله ای از ابهام باقی مانده است.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین با اشاره به فرا رسیدن لیالی قدر گفت: امشب اولین شب از شب های قدر و شب ضربت خوردن مولای متقیان علی (ع) است فردی که در سخت ترین حالات به یاد خدا بود و در همه صحنه ها و عرصه ها نمونه ی کاملی برای جانشین پیامبر اسلام بود. پیشاپیش شهادت امام اول شیعیان را به همه مسلمانان و شیعیان تسلیت می گوییم.

 

 

ایردات تلفیق بودجه ۸۹ شهرداری با پاسخ حل می شود نه روخوانی

 رحمت اله حافظی در یک صدو شصت و هفتمین جلسه شورای شهر تهران درباره گزارش حسابرسی تلفیق بودجه سال ۸۹ شهرداری تهران با بیان اینکه این گزارش دارای ابعاد وسیع است و موضوعی نیست که با قرائت آن در صحن و با تعریف و تمجید تمام شود، تصریح کرد: شهرداری تهران باید پاسخ به ایرادات حسابرس را مکتوب در اختیار اعضا قرار دهد تا اعضا ایرادات را مطالعه و به جمع بندی برسند. پاسخ شهرداری یا اقناعی یا اقدامی است و در صورت اقدامی بودن نیز اقدامات صورت گرفته مجدد به حسابرس منتقل شود تا راستی آزمایی شود و شورا بر اساس نظر حسابرس بتواند تصمیم بگیرد.

 

وی در تشریح بیشتر این ایرادات به مواردی اشاره کرد و گفت: یکی از ایرادت حسابرس این است که تهیه و ارائه تفریغ بودجه مطابق قانون باید تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد به شورا تقدیم شود که با سه ماه تاخیر در آخر مرداد ارائه شده است. پاسخ آقایان درباره چرایی این تاخیر این است که بستن حساب ها طول کشیده و بخشی از تاخیر نیز به دلیل عدم انتخاب حسابرس توسط شورا بوده است.

 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری موظف است تا پایان اردیبهشت تفریغ بودجه را به شورا ارائه دهد و هیچ ارتباطی به انتخاب حسابرس توسط شورا ندارد از این رو تاخیر در ارائه گزارش تفریغ بودجه به شورا عدول از قانون است و غیر قابل پذیرش است.

 

حافظی با بیان اینکه گزارش عملکرد برخی از تبصره ها در زمان های مشخص باید به شورا منعکس می شد که این اقدام اتفاق نیفتاده است، تاکید کرد: دوستان شهرداری پاسخ دادند که تبصره های ۱۴، ۲۸ و ۳۱ به موقع بوده است. ما مشکل محتوایی با این عملکرد داریم. برای نمونه تبصره ۳۸ می گوید که از محل افزایش درامدها، شهرداری مجاز است در ۱۱ مورد با اولویت مواد پنجم و ششم که پرداخت مطالبات پیمانکاران و تملک املاک تصرفی است را انجام دهد.

 

وی ادامه داد: در حقیقت شورا اولویت را در صورت حصول درآمد مازاد تعیین کرده است که در کجا هزینه شود اما متاسفانه بر اساس این گزارش عملکرد نه تنها اولویت رعایت نشده بلکه مستندات افزایش درآمد به حسابرس نیز ارائه نشده و ۱۳۰ میلیارد تومان در ردیف هشتم؛ یعنی پروژه شهر آفتاب هزینه شده است.

 

حافظی پیشنهاد داد که علاوه بر ارائه مکتوب پاسخ ایرادات توسط شهرداری، در صورت موافقت اعضا، کمیسیون تلفیق شورا به نیابت از شورا این ایرادات را بررسی و جمع بندی کند تا در صحن موضوع مطرح شود.

 

وی در بررسی پیشنهاد و معرفی دو نفر از اعضای شورای شهر تهران جهت عضویت در شورای بازنگری، اصلاح و هماهنگی نظامات برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران موضوع بند چهار ذیل ماده واحده مصوبه به تاریخ ۳۱ شهریورماه ۸۶، گفت: این موضوع مصوبه سال ۸۶ بوده است و در حال حاضر ضرورتی برای بررسی آن نیست. در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران مواردی را پیش بینی کرده ایم. این مصوبه سازو کار لازم را برای انجام وظایف نظارتی شورا را ندارد و مداخله در کار اجرایی شهرداری است.

 

حافظی تصریح کرد: از جایگاه کمیسیون و به استناد به قانون پیشنهادی دو فوریتی به رئیس تقدیم شده تا این مصوبه لغو شود و شهرداری موظف به ارائه لایحه نظامات برنامه ریزی و اجرایی در سه ماه شود.

 

وی همچنین در این جلسه نسبت به اظهار نظر معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران مبنی بر اینکه "دوستان در شورا و شهرداری حس می‌کنند همه کاره شهرند"، گفت: قطعا اعضای شورا این پاسخ را نمی پذیرند و جای گلایه دارد. ما نه تنها فکر می کنیم بلکه از جایگاه نمایندگی مردم به این موضوع ایمان نیز داریم و به  استناد به اصل ۱۰۳ قانون اساسی بر آن تاکید داریم و اعتقاد داریم اگر بر مسندگماشته های دولت چنین باوری ندارند، تفکر خود را اصلاح کنند یا جای خود را به کسانی بدهند که چنین باوری دارند. همه تلاش ها برای حل مشکلات مردم است و قرار نیست عده ای بر اساس ایده ها و عقاید شخصی شان بر مردم حکومت کنند.

 

حافظی همچنین تصریح کرد: در تاریخ چهارم شهریور سال ۹۳، بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، علم و صنعت و خواجه نصیر مکاتبه ای با معاونت اجرایی دفتر مقام معظم رهبری داشتند و به شش مورد از تخلفات رخ داده در تخریب باغات از جمله حکمت لواسان، بدیع الحکمای همدان و تغییر کاربری پارک ۱۸ هزار متری در حاشیه میدان ونک اشاره کرده اند.

 

وی ادامه داد: همچنین در ۱۵ بهمن سال ۹۳ نیز بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، امام صادق(ع)، صنعتی شریف و امیرکبیر نیز مجددا مکاتبه داشتند و با تغییر کاربری باغ لارک  به مساحت ۱۵۰ هزار متر مربع در حاشیه بلوار ارتش مخالفت کرده و اعلام کرده اند که بر اساس تصاویر هوایی پیوست و در مدت زمان ۸ سال گذشته بخش زیادی از درختان این باغ از بین رفته است. متاسفانه مشکل محدود به خشک شدن درختان نیست و یکی از شرکت ها طرحی برای ساخت مجتمع عظیم تجاری و اداری در این باغ تهیه کرده است. از این رو تقاضا داریم بر اساس تاکیدات مقام معظم ر هبری اجازه ندهید آخرین تنفس گاه های شهر شلوغ و آلوده تهران از بین برود.

 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: به واسطه این مکاتبات علاوه بر تشکر از بسیج دانشجویی این دانشگاه ها، انتظار داریم این حرکت و مطالبات به یک نهضت مردمی و فراگیر تبدیل شود .

 

وی با بیان اینکه برای رصد پرونده های خدمات شهری شهرداری تهران مکاتباتی با معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران داشتیم، گفت: این مکاتبات برای ایجاد دسترسی به کنترل پروژه های سرمایه ای شهرداری برای اعضای شورا بوده است اما در پاسخ از سوی معاون برنامه ریزی اعلام شد، این دسترسی در اختیار دبیر کمیسیون برنامه و بودجه شورا است و اعضا از این فرد موضوع را پیگیری کنند. ارجاع اعضای شورا به دبیر یک کمیسیون وجاهت نداشته و باید این دسترسی برای تمام اعضای شورا ایجاد شود.

 

 

 

بازنگری در شورای بازنگری نظامات برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران 

علیرضا دبیر- رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی این دستور جلسه؛ اظهار داشت: هیات رییسه در تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال ۹۳ نامه ای را برای کمیسیون ارسال کردند که بر اساس آن من از آقای تقی پور و آقای کاشانی خواهش کردم نمایندگی شورا را قبول کنند.

 

وی تاکید کرد: این کمیته بیش از یک سال است که فعالیت ندارد چون شورای چهارم هیچ نماینده ای در آن ندارد.

 

دنیامالی با تاکید بر اینکه انتخاب اعضا به این شکل از نظر قانونی ایراد دارد؛ یادآور شد: بر اساس قانون دو نفر از اعضای شورا باید به انتخاب شورا مشخص شوند نه به انتخاب کمیسیون. دو نفر باید در صحن شورا کاندید شوند و در صحن رای گیری شود.

 

اقبال شاکری نیز بیان داشت: وظیفه این شورا بازنگری نظام های مالی و اجرایی شهرداری تهران است. چهار نفر از خارج از شورا و شهرداری می خواهند درباره قوانین شورا و شهرداری صحبت کنند و این یک مشکل اساسی است.

 

این عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: بر اساس مواد ۱۱۶ و ۱۲۰ برنامه پنج ساله اصلاح و بازنگری قوانین جزو تکالیف شهرداری تهران قرار داده شده است. بنابراین با وجود برنامه ۵ ساله ضرورتی به وجود این شورا نیست.

 

حافظی نیز با اشاره به اینکه این مصوبه در سال ۸۶ مطرح شده اظهار داشت: الان نیازی به وجود این مصوبه نیست و مداخله در کار داخلی شهرداری محسوب می شود.

 

رییس کمیسیون سلامت و خدمات شهری یک پیشنهاد دو فوریتی برای لغو این مصوبه ارائه داد.

 

سالاری نیز موافق لغو این شورا بود و گفت:در سال ۸۶ فرمانداری باید این مصوبه را رد می کرد چرا که دخالت در کار اجرایی است. این مصوبه در آن زمان نیز مغایر با قانون اساسی بوده است.

 

چمران با اشاره به اینکه این شورا در کار اجرا دخالت نمی کند؛ یادآور شد: در این شورا ما نظامات برنامه ریزی را اصلاح کنیم و این کار اجرایی نیست. ممکن است برخی از موارد نیاز به تصویب در شورا داشته باشد که نمایندگان ما آن را در صحن مطرح می کنند و درباره آن رای گیری می شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این شورا نظامات برنامه ریزی را هماهنگ و اصلاح می کند و کلمه اجرایی باید از عنوان آن حذف شود.

 

انصاری نیز موافق رد این مصوبه بود و گفت: اگر قرار به تصویب این پیشنهاد باشد باید معرفی دو نفر در کمیسیون تصویب و صورت جلسه می شد.

 

دوستی با اشاره به اینکه اعضای شورا فقط می توانند ناظر باشند؛ عنوان کرد: وجود دو نفر از اعضای شورا در هر حال دخالت در کار اجرایی است. همه اعضای شورا باید ناظر بر نظامات شهرداری باشند.

 

چمران پیشنهاد کرد بررسی موضوع رد این مصوبه در کمیسیون ها انجام شود.

 

مجتبی شاکری با اشاره به اینکه بحث اصلی درباره انتخاب دو نفر نیست؛ تصریح کرد: اصل ماجرا به این مصوبه مستعمل و کهنه بر می گردد و باید مطابق با برنامه ۵ ساله دوم اصلاح شود. تصمیماتی که در شورای بازنگری گرفته می شود به اختیارات شورای شهر طعنه می زند.

 

علیرضا دبیر در پایان گفت: صورت جلسه رای گیری انجام شده در کمیسیون وجود دارد. دو عضو شورا می توانند کمک کنند بندهای برنامه ۵ ساله بهتر اجرا شود.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه ما در مصوباتمان وظایفی را به شورای بازنگری ارجاع داده ایم؛ گفت: تکلیف این وظایف چه خواهد بود؟

 

در پایان پیشنهاد رییس شورا به تصویب رسید.

 

 

استماع گزارش شهرداری از حسابرسی تلفیقی سال ۸۹

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جریان یکصدو شصت و هفتمین جلسه شورا پس از استماع نتیجه گزارش شهرداری از حسابرسی تلفیقی سال ۸۹ با تصویب طرحی، شهرداری تهران را موظف کردند ضمن پیگیری نارسایی ها و مواردی که قوانین و مقرارات موضوعه در سال مالی مذکور رعایت نشده است اقدامات لازم را جهت انجام اصلاحات لازم معمول نماید به نحوی که موارد مذکور برای سال آتی آن مرتفع گردد.

 

همچنین در تبصره دوم این ماده واحده حسابرس شورا موظف شد در هنگام بررسی صورت های مالی و در آمد و هزینه منتهی به سال ۹۰ شهرداری تهران و در صورت لزوم در سال های آتی گزارش اقدامات اصلاحی انجام شده را به همراه گزارش حسابرسی سال مربوط به شورای اسلامی شهر تهران ارائه دهد.

 

 

شاکری:آسمان آبی و شب های شیدایی با چه توجیه و دورنمایی اجرا می شوند

مجتبی شاکری- رییس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به طرح هایی فرهنگی و اجتماعی مختلفی که در سطح شهر برگزار می شود گفت: امروزه با انواع و اقسام طرح های مختلف از سوی شهرداری مواجه هستیم ؛ آسمان آبی و زمین پاک ، طرح محله هرندی ، شب های شیدایی  و… که متاسفانه جز نام این طرح ها هیچ پیوستی به اعضای شورا ارائه نمی شود.

وی ادامه داد: ابعاد این طرح ها بر ما پوشیده است و اینکه این قبیل اقدامات در راستای چه دور نما و مصوبه ای انجام می شود مشخص نیست.

شاکری اضافه کرد : طرح محله هرندی با بودجه ۲۵۰ میلیارد تومانی هنوز ابعاد ناپیدایی دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران همچنین اظهار داشت: نکته ی دومی که باید متذکر شوم مربوط به تفاهم نامه ای بین معاونت فرهنگی و اجتماعی شهردای تهران  با اداره کل آموزش و پرورش تهران در سال ۹۳ است.

شاکری گفت: این تفاهم نامه در حالی منعقد شده که هنوز جایگاه شهرداری در عرصه آموزش و پرورش به روشنی مشخص نیست و حال آنکه  این تعهد ساختار ایجاد می کند و نیاز به تجهیز و برنامه های جنبی دارد.

رییس کمیته فرهنگی همچنین خاطر نشان کرد :  مدت اجرای این توافق نامه ۳ سال منظور شده و این در شرایطی است حداقل من به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی هیچ اطلاعی از ان ندارم. عزیزان موافقت نامه بار مالی دارد و باید در شورا مصوب شود حال آنکه دوستان هیچ وقعی به این امر ننهاده اند. 

شاکری در بخش پایانی سخنان خود گفت: ما نیمی از دوران نمایندگی خود را سپری کرده ایم و الان در سرازیری دوران نمایندگیمان و رو به افول هستیم اما  هنوز از ۶۵۰ پروژه ای که به عنوان اقدامات شهرداری ارائه شد از پیوست های فرهنگی و زیستی و .. آن ها خبری نیست. این در حالی است که هر چه به نیمه ی دوم سال نزدیک شویم بحث تصویب بودجه پیش می اید که با یک محدودیت زمانی نیز مواجه می شویم که اگر در تاریخ مشخصی بودجه مصوب نشود این امر از اختیار شورا خارج و در اختیار شهردار قرار می گیرد. باید برای این تعارض ها فکری کرد و چاره ای اندیشید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن