اجتماعی و فرهنگی

هلال احمر، پتانسیل مهمی برای حفظ محیط زیست است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر سید امیرمحسن ضیائی در نشست بررسی راهکارهای ارتقای همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و جمعیت هلال احمر که با حضور روسا، معاونان و مدیران ارشد دو سازمان در محل سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد با تاکید بر فرابخشی، ملی و بین‌المللی بودن محیط زیست، تصریح کرد: از این رو یک سازمان نمی‌تواند به تنهایی متولی حفظ محیط زیست کشور باشد و سایر دستگاه‌ها موظف هستند از طریق تعامل و هماهنگی میان‌بخشی بکوشند سازمان متولی امر را در اجرای سیاست‌گذاری‌ها یاری رسانند.

 

وی اشاره‌ای هم به وظایف دولت‌های مدرن در جهان داشت و افزود: آموزش، سلامت، دفاع، ایجاد تعاملات و روابط بین‌المللی مناسب و حفظ محیط زیست از معدود وظایف دولت‌های مدرن است و همین امر بیانگر میزان اهمیت حفظ محیط زیست و مسئولیت دولت‌ها در این حوزه است.

 

رئیس جمعیت هلال احمر با ابراز تاسف از غفلت‌های صورت گرفته در حوزه محیط زیست، گفت: بحران متعدد کنونی محیط زیست ایران ناشی از غفلت و جفایی است که در گذشته بر این حوزه داشتیم و حتی باید اعتراف کرد، طبیعت رفتاری مهربان‌تر از ما، دارد.

 

ضیائی خاطرنشان ساخت: بخش عمده تغییرات اقلیم و آب و هوایی در سراسر جهان و ایران، نتیجه رفتارهای غلط انسان‌ها و در اصل محصولی انسان ساخت است.

 

هر اقدامی که برآیند آن تخریب محیط زیست باشد، محکوم است

 

 

وی شاخص و معیار سنجش موفقیت و اصولی بودن حرکت در مسیر توسعه را میزان آسیب، تخریب و آلایندگی فعالیت‌ها در محیط زیست دانست و اظهار کرد: هر اقدامی که برآیند آن منجر به تخریب محیط زیست و در نتیجه تهدید سلامت و زندگی بشر شود، توسعه ناپایدار است.

 

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر زمان‌بر بودن جبران خسارات وارده بر محیط زیست، تصریح کرد: انتظار دستیابی به نتایج مثبت و ملموس در کوتاه مدت برای بحران‌هایی که بر اثر سال‌ها غفلت و بی‌توجهی بوجود آمده‌اند، به دور از منطق است.

 

ضیائی آموزش، جریان‌سازی مثبت اجتماعی به منظور تغییر فرهنگ و الگوهای رفتاری در مقابل محیط زیست را از جمله ضروریات فعالیت در این حوزه برشمرد و گفت: قطعا آموزش باید از سنین کودکی و در سطح عمومی جامعه مورد توجه قرار گیرد.

 

 

مسئولان پاسخگوی اثرات منفی تصمیمات خود بر محیط زیست باشند

 

وی اظهار کرد: افزایش سطح اگاهی و در نتیجه مطالبه مردم برای حفظ محیط زیست منجر می شود همه مسئولان دولتی و غیردولتی موظف به پاسخگویی برای اثرات مثبت یا منفی تصمیم‌های خود بر محیط زیست شوند.

 

رئیس جمعیت هلال احمر شرحی هم از روند شکل گیری، اهداف و وسعت فعالیت‌ها و تعداد اعضای سازمان تحت مدیریت خود داشت و اضافه کرد: مضاف بر وظیفه ملی که ما برای خود در زمینه حفظ محیط زیست قائل هستیم، طبق قوانین و اساسنامه های بین المللی، فعالیت در زمینه حفاظت محیط زیست و مقابله با تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی از جمله وظایف هلال احمر است.

 

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست، ضیائی اشاره ای به کمیت و کیفیت اعضای هلال احمر داشت و یادآور شد: هلال احمر، ظرفیت عظیم و پتانسیل مهمی برای حفظ محیط زیست است.

 

این گزارش می‌افزاید، شرح اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان‌های وابسته به جمعیت هلال احمر و همچنین ارائه پیشنهادات جدید برای بسط همکاری ها و فعالیت ها از سوی معاونان و مدیران حاضر در جلسه ، از دیگر بخش‌های این نشست بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن