شورای شهر

کارگزاران حکومتی و دولتی مهربانانه با مسجد برخورد نکرده‌اند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین ولی‌الله شجاع پوریان در خصوص جایگاه مساجد در جامعه گفت: به یقین مساجد در جهان بینی اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و به عنوان بیوت الهی قلمداد می شوند که آنقدر مقدس‌اند که ورود به آنها و وقوف در آنها دارای آدابی است و گاهی ورود به مسجد برای یک انسان عادی حرام است. به هر حال مسجد محمل و معبد و جایگاه عادت خداست.

وی افزود: از منظر تاریخ اسلام هم خاستگاه اصلی تبلیغ و ابلاغ رسالت پیامبر از مساجد بوده و در انقلاب اسلامی ایران هم محل خروش مردم برای انقلاب بوده اند. بنابراین مساجد در دیدگاه انقلابی و دینی ما جایگاه خاصی دارند و طبیعتا همه متدینین و متشرعین همیشه به مساجد نگاه ویژه و خاصی دارد و هرکسی به هر مقداری که بیشتر بتواند در مسجد وقوف کند آن را غنیمت و عبادت می داند و از این منظر تعظیم و تکریم و گرامی داشت مساجد بر همه وا واجب است.

شجاع پوریان افزود: واقعیت این است که مساجدظرفیت بسیار بالای دارند که امروزه متاسفانه از آنها استفاده حداقلی می شود. ما می دانیم که در زمان پیامبر اکرم(ص) مسجد محل همه اقدامات انقلابی و دینی و حکومتی پیامبر بوده است.مسجد حکم وزارت دفاع را داشته و محلی برای مشورت در باره شرکت در جهادها و غزوه‌ها بوده است. مسجد به تعبیر امروزی وزارت امورخارجه پیامبر بوده و گروه‌هایی که از کشورهای دیگر قصد ملاقات با پیامبر را داشتند آنها را در مسجد به حضور می‌پذیرفته‌اند و کارکردها و استفاده‌های متعددی از مسجد می‌شد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: ما امروز استفاده از مسجد را بسیار تقلیل داده ایم و به برگزاری مناسبت‌ها و نمازهای جماعت بسنده کرده‌ایم که به نظر من هم خسارت معنوی دارد و هم خسارت مادی.به عنوانمثال ما حتی اگر با دیدی اقتصادی بنگریم که اگر مطابق با مساحت یک مسجد، یک برج و یا یک مرکز تجاری در شهر ساخته شود از آن سود زیادی تحصیل می شود اما در بسیاری از موارد با اینکه سرمایه زیادی خوابیده اما استفاده چندانی نمی شود.

وی افزود: به نظر من باید آسیب شناسی کرد که چرا امروز به تعبیر خودمانی مساجد ما خلوت هستند و چه راهکارهایی مردم را با مسجد آشتی می دهند؟ در همین راستا مراکزی که متولیان اصلی در این حوزه هستند باید در این زمینه تلاش کنند.

شجاع پوریان اظهار داشت: یکی از مواردی که در جذب جوانان لازم است صورت بگیرد، یک عزم ملی و یک کار فرهنگی خوب و تبلیغی علمی ساخته شود و از طریق رسانه ملی و رسانه‌های فراگیر و جراید مختلف یک فراخوانی و تشویقی صورت بگیرد که به نظر موثر است. داشتن برنامه‌های متنوعی که با ذائقه و سلیقه نسل جوان همخوانی دارد هم موثر است. ما می توانیم برخی از برنامه‌های فرهنگی هنری جذابی که اگر هرجایی برگزار شوند جوانان را به سمت خود می‌کشد با رعایت قداست مسجد در مساجد برگزار کنیم و طبیعتا جوانان را به این سمت سوق می دهد و متوجه می شود که تنها عزاداری در این مکان مقدس برپانیست و می‌توان جُنگ‌های هنری و مذهبی مناسبی را هم شاهد بود.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: متاسفانه برخی از مسائل و مشکلاتی را که در سطح مملکت دیده می‌شود، مردم به پای دین می‌گذارند و این باعث شده که گرایش مردم و بویژه نسل جوان به مسجد کمتر شود. نکته دیگری که می تواند در این زمینه مهم باشد این است که مدیران و کارگزاران حکومتی و دولتی خیلی روی خوشی به مساجد نشان نداده و مهربانانه برخورد نکرده اند.

وی در این مورد به ذکر مثالی پرداخته و گفت: هم اکنون گاهی هزینه اجاره یک سالن یا آمفی تئاتر در تهران بالای ۱۰ میلیون تومان است که عموما مراسمی که در آنها برگزار می شود توسط یک نهاد و یا دستگاه دولتی است که می‌شود بسیاری ازاین موارد از فضای مساجد بهره ببرند و ضمن تقلیل در هزینه‌ها، مردم را هم به مساجد سوق می‌دهد و ایشان را با این مکان مقدس آشتی می دهد و آنها را به مسجد رفتن عادت می دهند.

شجاع پویان در مورد نقش ائمه جماعت در جذب جوانان هم گفت: امام جماعت خوش اخلاق و خوش برخورد، کسی که با جوانان با ادبیات خودشان سخن بگوید، حرف آنها را می شنود و درکشان می کند بسیار موثر است. حتی اخلاق و رفتار خادم مسجد هم در این زمینه تاثیر دارد و اگر امام جماعت، هیات امنا و خادم مسجد برخورد مناسی نداشته باشند باعث دل زدگی و مسجد گریزی مردم می شوند.

وی که خود عضو هیات امنا مسجد پیامبر اعظم(ص)و شورای فرهنگی مسجد المهدی(ع) واقع در شهرک مخابرات است، در پایان تاکید کرد: می‌توانیم وضعیت موجود را آسیب شناسی کنیم و نواقص را شناسایی کرده و با هم فکری و هم اندیشی برای استفاده از ظرفیت مسجد و جذب بیشتر جوانان به مسجد راه کارهای مناسب را پیدا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن