سیاسی

مخالفت مجلس با دولتی بودن باشگاه استقلال و پرسپولیس

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مصطفی افضلی‌فرد اظهار داشت: یکی از عوامل فساد و تباهی در فوتبال دولتی بودن باشگاه‌ها است، به طوری که ۹۵ درصد باشگاه‌های ما دولتی بوده و این دولتی بودن به همراه عدم شفافیت مالی و اجرا نشدن اساسنامه مصوبه هیئت وزیران و فدراسیون جهانی فوتبال در کنار استفاده از چهره‌های غیرحقوقی در کمیته حقوقی آسیب‌زا است.

وی به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مبارزه با فساد و واگذاری باشگاه‌های دولتی اشاره کرد و گفت: این واگذاری مصوبه مجلس است و باید در کمترین زمان انجام شود؛ و به هیچ‌وجه نباید این واگذاری سیاسی شده یا از آن برخی سوء استفاده‌ها را شاهد باشیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس افزود: همواره از سرخابی‌ها به دلیل تأثیرگذاری و محبوبیتی که در بین مردم دارند، به عنوان ابزار سیاسی و غیرورزشی استفاده شده که مطمئن هستیم اگر این دو باشگاه واگذار نشود، باز امکان سوء استفاده‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت آنها در اهداف سیاسی وجود دارد.

افضلی‌فرد مدعی شد: دست‌هایی وجود دارد تا این دو باشگاه دولتی یا شبه‌دولتی بماند که این مغایر و خلاف مصوبه مجلس است و قطعاً آثار زیانباری را خواهد داشت، در حالی که مقصود قانون‌گذار توجه جدی به رفع معضلات و آسیب‌های مربوط به این حوزه است.

وی ادامه داد: در نگاه اول باید شرایط مزایده به بهترین شکل فراهم آید تا شائبه تبانی در فوتبال که یک شرایط خاصی را به وجود آورده با مزایده درست و واقعی برطرف شود.

دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: اگر بنا باشد به واسطه برخی از اهرم‌های قانونی و در شرایط غیرمتعارف مزایده برگزار شود، مورد قبول نخواهد بود چراکه ما انحصار،‌ تبانی و واگذاری به نورچشمی‌ها را که در واگذاری‌های گذشته شاهد بوده‌ایم در این حوزه قبول نکرده و نمی‌پذیریم، به نوعی بر این باوریم که در شرایط مساوی این واگذاری‌های انجام شود.

افضلی‌فرد ادامه داد: اگر سازمان یا فردی بخواهند به صورت غیرمتعارفت یا رانتی وارد شود با آن برخورد خواهیم کرد، به همین منظور کمیسیون اصل ۹۰ این موضوع را به جد پیگیری می‌کند تا اجازه ندهد تا این واقعیت به شکل غیرواقعی، تزئینی و مصنوعی انجام شود.

وی اظهار امیدواری کرد، نه تنها دو باشگاه سرخابی بلکه همه تیم‌های ورزشی وابسته به دولت واگذار شده و در فعالیت خود در جذب اعتبارات دولتی دست به عصا راه نروند، بلکه با واگذاری‌های واقعی زمینه حضور و مشارکت بخش خصوصی در این حوزه فراهم آید.

این نماینده مجلس یادآور شد: اجازه نخواهیم داد تا در این کار به صورت انفعالی و برای رفع تکلیف عمل شود، چراکه بر این باوریم واگذاری این باشگاه‌ها به معنای واقعی فساد و تبانی و سوء استفاده‌ها و برخی نارضایتی‌های گذشته را برطرف خواهد کرد.

افضلی‌فرد عنوان کرد: باید با جرأت و جسارت تمام و با توجه به کارآمدی و توانمندی بخش خصوصی تعیین تکلیف در این زمینه انجام شده تا جلوی برخی از سوء استفاده‌ها گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن