شورای شهر

ساختمان علاءالدین فاقد استحکام و مجوزهای ایمنی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین اقبال شاکری در نشست خبری خود با اشاره به گزارش عملکرد کمیته عمران شورای شهر تهران، اظهار داشت: این گزارش بر سه محور تهیه شده است.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌ها در شهر و کشور، اظهار داشت: پروژه یعنی سرمایه‌گذاری از جیب مردم و در واقع دولت‌ها و شهرداری‌ها ریالی را برای پروژه‌ها پرداخت نمی‌کنند.

شاکری با اشاره به آماری از وضعیت پروژه‌های سرمایه‌ای کشور از سال ۸۲ تا ۹۱ بیان داشت: ۱۰ درصد از پروژه‌ها به طور متوسط از برنامه جلو بوده‌اند و این در حالی است که ۳۰ درصد از پروژه‌ها مطابق برنامه و ۶۰ درصد از پروژه‌ها عقب‌تر از برنامه‌های پیش‌بینی شده در کشور هستند.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به میانگین وزنی مدت اجرای پروژه‌های عمرانی در سال‌های مختلف (۸۲ تا ۹۱)، بیان داشت: در سال‌ 82 زمانی که برای پروژه‌ها طول کشیده‌اند ۸ سال بوده و در سال ۹۱ این زمان به حدود ۱۴ سال و نیم رسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: باید برنامه‌ای پیش‌بینی شود که ساخت‌و‌سازها طبق برنامه‌ریزی انجام شود و پروژه‌ها طبق زمان‌بندی مدنظر به پایان برسد که برای رسیدن به این امر مهم نیازمند برنامه دقیق و مدون داریم.

شاکری افزود: بر اساس ‌آمار ثابت شده که چنانچه یک درصد در ساخت‌و ساز پیشرفت داشته باشیم به همان اندازه در توسعه کشور مؤثر خواهیم بود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به تأخیر پروژه‌ها و مشکلاتی که برای جامعه به وجود می‌آورد گفت: تأخیر در پروژه‌ها باعث افزایش نرخ بیکاری، کاهش رفاه اجتماعی و در نهایت افزایش تورم در کشور می‌شود.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران به زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: در دوران سازندگی پروژه‌های سنگین و زیادی شروع شد که همین باعث تورم ۵۰ درصدی شده بود.

وی اضافه کرد: باید تدبیری اندیشیده شود تا پروژه‌ها بدون وقفه طبق برنامه‌ریزی انجام گیرد که البته ما در شهرداری و در کلان در کشور با این مشکل روبه‌رو هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به علل تأخیر اجرای پروژه‌های عمرانی ملی بیان داشت: در ۱۵ سال گذشته در این زمینه ۵.۵ درصد پیمانکاران، ۱۳.۵ درصد دستگاه‌های اجرایی، ۵۰ درصد نارسایی اعتبار و ۳۰ درصد سایر علل مقصر شناخته شده‌اند.

شاکری همچنین به بودجه شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد از بودجه شهرداری در حوزه ساخت‌وساز و ۳۰ درصد در حوزه جاری و نگهداشت هزینه می‌شود به طوری که در دولت این رقم بالعکس است.

وی در ادامه نشست خبری با اشاره به فعالیت‌های مرتبط  و اقدامات صورت گرفته در شورای شهر گفت: بیان تذکرات و تقدیر در صحن شورا، بازدید از مناطق، بازدید از پروژه‌ها بخشی از فعالیتی است که در این مدت انجام گرفته است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران به ارائه طرح‌هایی از سوی کمیته عمران شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: ارائه طرح نظام پذیرش پروژه‌های جدید و همچنین ایجاد معاونت جدید در شهرداری تهران تحت عنوان معاونت طبیعی و محیط زیست و همچنین ایجاد دیوان محاسبات شهری بخشی از اقدامات صورت گرفته از سوی کمیته عمران شورای شهر تهران است.

استاد دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: ما با دخالت دیوان محاسبات در بودجه شهرداری مخالفیم و به همین منظور به کمیسیون نظارت و همچنین بودجه شورای شهر تهران فرصت سه ماهه‌ای را داده‌ایم که پیش‌نویس طرح دیوان محاسبات شهری را تهیه و تا پایان شهریور ماه به صحن شورا ارائه کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه نشست خبری با اشاره به برخی از فعالیت‌های کمیته عمرانی شورای شهر تهران بیان داشت: نظام فنی و اجرایی در تمامی فعالیت‌های عمرانی شهرداری تهران، بررسی وضعیت گودهای پرخطر، بررسی پروژه‌های عمرانی، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، بررسی پروژه‌های عمرانی حوزه مناطق شهرداری تهران و بازدید از مناطق، بررسی سازوکار مناسب جهت بررسی و تصویب مطالعات توجیهی پروژه‌های عمرانی، بررسی سازوکار استقرار نظام پذیرش پروژه‌های جدید شهرداری تهران و بررسی سامانه‌های بودجه شامل سامانه فاینانس و ارتباط آن با سامانه کنترل و همچنین سازمان تدوین بودجه بخشی از فعالیت‌های کمیته عمرانی محسوب می‌شود.

شاکری با اشاره به وضعیت گودهای پرخطر گفت: در این زمینه جلسات منظمی برای بررسی گودها برگزار شد که آخرین گود ایجاد شده در شهر تهران مربوط است به تقاطع جمهوری و لاله‌زار است به طوری که تمام گودهای تهران شناسایی شده و این مسئله مورد توجه شهرداری و شورا است.

عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران با اشاره به آیین‌نامه شورای شهر تهران و دستورالعمل وزارت کشور در خصوص گودها گفت: در تمامی ساخت‌وسازها می‌بایستی این دستورالعمل و آیین‌نامه مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت گودبرداری پروژه ایران زمین گفت: این پروژه مقاوم‌سازی شده است ولی تکلیفش هنوز مشخص نیست.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از شهرداری تهران خواست در ساختمان‌های در معرض ریزش و گودبرداری‌های پرخطر به عنوان مدعی‌العموم طبق تبصره ماده ۵ ورود پیدا کند.

استاد دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از بودجه امسال شهرداری تهران به پروژه‌های معاونت فنی عمرانی و شهری مناطق اختصاص داده شده است، گفت: ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری به این کار تخصیص یافته است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در ادامه نشست خبری به برخی از پروژه‌های شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: برخی از این پروژه‌ها در سال جاری و برخی دیگر در سال ۹۵ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: ادامه پروژه حکیم و اتصال آن به تونل شهدای غزه در شهریور ۹۴، پروژه‌ امام علی و اتصال آن به فیاض‌شیرازی تا شهریور ۹۵، پروژه دولت‌آباد (شهید رستگاری مقدم) و اتصال آن به بزرگراه امام رضا، تقاطع امام علی و جانبازان تا سال ۹۴، تعریض و مقاوم‌سازی پل ستارخان تا خرداد ۹۴، پروژه دسترسی شهر آفتاب تا اسفند ۹۴، پروژه احداث کانال سرخه حصار و همچنین مقاوم‌سازی ۸ پل توسط معاونت فنی و عمرانی در سال ۹۴ از جمله پروژه‌هایی هستند که در دستور کار شهرداری قرار گرفته‌اند.

شاکری در ادامه نشست خبری به ساماندهی فرودگاه مهر‌آباد و تعاملات صورت گرفته با سازمان هواپیمایی ایران اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است با افزایش ظرفیت فرودگاه امام (ره) و احداث ترمینال دوم در این فرودگاه، میزان پروازها در فرودگاه مهرآباد کاهش پیدا کند.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: طبق صحبت‌های صورت گرفته با مسئولان سازمان هواپیمایی ایران هر گونه پرواز از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح در فرودگاه مهرآباد متوقف شده است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در سالهای گذشته با آن روبه‌رو بوده‌ایم دعوا و درگیری بین سازمان‌های برق، آب، فاضلاب و شهرداری در خصوص حفاری‌ها در شهر تهران بوده که با برگزاری جلسات متعدد این موانع و مشکلات نیز تا حدودی برطرف شده است که امیدواریم در آینده و با تصویب لایحه موردنظر شاهد دوباره‌کاری‌ها و کنده‌کاری‌های بیش از حد در شهر تهران نباشیم.

شاکری همچنین به گزارش کمیسیون حل اختلاف پروژه‌های شهرداری تهران مصوبه سال ۱۳۵۵ اشاره کرد و گفت: از سال ۸۷ تا سال ۹۲ دو نفر در این کمیسیون حضور داشتند که از سال ۹۰ تاکنون تعداد افراد حاضر در این کمیسیون به ۴ نفر افزایش یافته است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به فعالیت این کمیسیون، گفت: بررسی پرونده‌ها، معاونت‌ها و مناطق، برگزاری جلسات منظم برای پایش اولیه پرونده‌ها و آماده‌سازی آن و همچنین تشکیل کمیته کارشناسی جهت بررسی پرونده‌ها بخشی از فعالیت این کمیسیون است.

استاد دانشگاه امیرکبیر گفت: در سال ۹۳، ۳۹ جلسه کمیسیون حل اختلاف پروژه‌های شهرداری تهران برگزار شد که به ۴۵ پرونده رسیدگی گردید و در سال ۹۴ تا به امروز ۱۰ جلسه برگزار شده است و به ۱۵ پرونده هم رسیدگی شده است.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل پرونده‌ها به تفکیک سال گفت: ۲۰ پرونده در سال ۹۰، ۵۰ پرونده در سال ۹۱، ۶۶ پرونده در سال ۹۲ و ۷۰ پرونده در سال ۹۳ بررسی شده است.

شاکری بیان داشت: بنده پیشنهاد دارم که به جای درگیری و اختلاف و توقف پروژه‌ها، مالکان طبق ماده ۳۸ عمل کنند و مشکلات خود را مطرح و در نهایت حل و فصل کنند.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: طبق آمار سالیانه هزار پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می‌شود که این کمیسیون دو رأی برای هر پروژه‌ صادر خواهد کرد که آن دو رأی عبارتند از قلع و قمع و یا جریمه.

وی بیان داشت: نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که بین پروژه‌های شهری یک فاصله‌ای ایجاد شده و این فاصله بین مجری و منطقه است و می‌بایستی این نکته و مورد برطرف شود.

استاد دانشگاه امیر کبیر اظهار امیدواری کرد: معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران چابک‌تر از گذشته فعالیت خود را انجام بدهند و مسیر رو به رشد خود را برگزیند.

شاکری سپس به آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران در این زمینه بنایی برای کسب درآمد ندارد ضمن اینکه جریمه‌ها در این بخش متناسب نیست.

عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران افزود: ۵۰ درصد بودجه شهرداری پایدار و ۵۰ درصد آن ناپایدار است و برنامه‌ریزی برای درآمدهای حاصل از کمیسیون ماده ۱۰۰ در خصوص درآمدهای ناپایدار شهرداری وجود ندارد.

شاکری سپس به آخرین وضعیت پروژه علاءالدین اشاره کرد و گفت: دیوان عدالت رأی به قلع و قمع این پروژه داد که مجدداً مالک این پروژه این پرونده را به دیوان ارجاع داده است و به زودی حکم دیوان برای این پروژه صادر خواهد شد که امیدواریم به نفع شهروندان صادر شود.

وی دلایل قلع و قمع علاءالدین را عدم استحکام ساختمان دانست و گفت: متأسفانه این ساختمان مجوزهای ایمنی را از سازمان آتش‌نشانی نگرفته است و پایان کار هم ندارد ضمن اینکه در این نیز پروژه حق کسبه رعایت نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه اگر توافقی هم از سوی شهرداری منطقه با مالک علاءالدین صورت گرفته است غیرقانونی و غیرقابل قبول است، گفت: ما امیدواریم قاضی این پرونده رأی به قلع و قمع این پروژه بدهد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران همچنین به آخرین وضعیت مجتمع فردوسی اشاره کرد و گفت: این پروژه اشکالات فنی و مهندسی داشته است و دو هفته پیش این اشکالات به کمیسیون شهرسازی ابلاغ شده است.

شاکری در پایان با اشاره به ادامه بزرگراه فیاض تا آزادگان اشاره کرد و گفت: این پروژه اکثراً به صورت تونل زیرزمینی خواهد بود که ما پیشنهاد داده‌ایم که صفر تا صد این پروژه به صورت BOT به بخش خصوصی داده شود.

اقبال شاکری در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه یکی از ایرادات ما استفاده از قراردادهای ناهمگون است، بیان داشت: راه‌حل این معضل، ملزم شدن به قراردادها و شرایط است و شهرداری می‌بایستی تصدی‌گری‌های خود را کاهش و به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت تونل امیرکبیر بیان داشت: با تغییر اهداف در این پروژه روبه‌رو شدیم که این موضوع سبب شد در این حوزه دچار آسیب شویم و می‌بایستی از این پروژه حداکثر استفاده را انجام بدهیم.

شاکری با اشاره به اینکه هدف از اجرای تونل امیرکبیر تخلیه بار ترافیکی از بازار تهران بوده و است گفت: ادامه این پروژه در دست بررسی قرار دارد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران سپس به طرح جدید شهرداری تهران و با احداث پارکینگ‌های تعهدی در محلات اشاره کرد و گفت: این پارکینگ‌ها با همکاری معاونت شهرسازی و شرکت نوسازی برای حل معضل پارکینگ ساخته خواهد شد.

شاکری سپس به تهیه پیش‌نویس طرح جایگزینی زوج و فرد اشاره کرد و گفت: پیش‌نویس این طرح تهیه شده است و امیدواریم تا پایان خرداد به تصویب برسد به طوری که در این طرح جریمه آلایندگی خودروها جایگزین جریمه پلاک خودروها می‌شود.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران همچنین به ساماندهی برج آزادی اشاره کرد و گفت: در بهمن ماه تعهد داده شده که مشکلات به وجود آمده در این برج به پایان برسد و طبقات همکف و زیرزمین آب‌بندی شود ضمن اینکه ساماندهی محیطی میدان آزادی نیز مدنظر قرار دارد.

شاکری با اشاره به انتقال ترمینال غرب از میدان آزادی گفت: یکی از مواردی که در دستور کار قرار دارد جابجایی این ترمینال است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به ورود شهرداری تهران به اتمام پروژه مصلی اشاره کرد و گفت: در این زمینه مشغول مذاکره و برنامه‌ریزی هستیم که سه اقدام مهم در اولویت قرار دارد.

وی مقاوم‌سازی سازه‌های موجود، احداث سازه‌هایی که تا به امروز محقق نشده و ساماندهی اراضی اطراف مصلی را سه اولویت مهم شهرداری در پروژه مصلی دانست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن