سیاسی

حفظ قدرت بازدارندگی رگ حیاتی ما است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یکشنبه شب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "متن حاشیه" به تشریح مسائل روز منطقه، مواضع جمهوری اسلامی در قبال این تحولات و مذاکرات ایران با ۱+۵ پرداخت.

 

وی در خصوص برخی ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا برای نظارت بر تاسیسات نظامی ایران، خاطر نشان کرد: ما نمی توانیم در خصوص امکانات دفاعی خود از آمریکا کمک بگیریم. ما آنچه برای دفاع از خود لازم بدانیم انجام خواهیم داد.

ولایتی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل قوا حتی اجازه بازدید از مراکز نظامی را هم نمی‌دهند چه برسد به اینکه آنها بخواهند برای ما در مورد نوع تسلیحات نظامی تعیین تکلیف کنند. تصور کنید که در آینده اگر موشک ما به اسراییل برسد عیب دارد ولی اگر موشک آنها به ما برسد بدون اشکال است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در پاسخ به این سوال مجری برنامه که چرا ما اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را نمی‌دهیم؟ گفت: زیرا این رگ حیاتی ما است. یعنی آنقدر مردم، دولت، پاسداران و ارتشی‌های ما زحمت کشیدند و به خودکفایی رسیدند تا بتوانند از این کشور دفاع کنند بنابراین حفظ قدرت بازدارندگی ایران با امکانات دفاعی کافی رگ حیاتی ما است.

وی تاکید کرد: بازرسی از تاسیسات نظامی می‌تواند مضراتی را متوجه ما کند. هر چند آنها روی موضع خود ایستاده‌اند ولی ما هم بر روی موضع‌مان ایستاده‌ایم.

ولایتی در پاسخ به این سوال که اگر با طرف مقابل بر سر بازدید از مراکز نظامی‌مان به توافق نرسیم چه خواهد شد، تاکید کرد: هر اتفاقی می‌خواهد بیفتد. آنچه مسلم است این که ما می‌خواهیم انرژی صلح‌آمیز داشته باشیم و با مجامع بین المللی هم در تعامل باشیم ولی اینطور نیست که از منافع حیاتی خود بگذریم، به این خاطر که آمریکایی‌ها خشنود نیستند که ما موشک بالستیک داشته باشیم.

وی ادامه داد: مگر پاکستان، هند، اسرائیل و عربستان موشک ندارند؟ همه اینها موشک دارند. موشکی که برد چندصد کیلومتر را بیشتر یا کمتر هدف قرار می‌دهد. برای چه ما باید مراکز نظامی خود را در معرض بازدید افراد آژانس بگذاریم که بدون تردید عده‌ای از آنها عوامل سازمان سیا هستند؟

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان این‌که رئیس فعلی آژانس انرژی اتمی را ضعیف‌ترین رئیسی دانست که این سازمان تاکنون به خود دیده است،‌ افزود: بدون تردید آمانو که رئیس آژانس است حتی حرکات و تصمیماتش نشان نمی‌دهد که حداقل اختیارات و یا استقلال عمل محمد البرادعی را داشته باشد.

 

وی ادامه داد: آمانو در تاریخ آژانس ضعیف‌ترین رئیس این سازمان بوده است و هرچه آمریکایی‌ها بگویند او هم همان را تکرار می‌کند. هر چند که تاکنون ما در بحث هسته‌ای نمونه‌ای از تجاوز در سیویل ندیده‌ایم اما اطمینان هم نمی‌توانیم داشته باشیم که همه جا را بازدید کرده‌ایم؛ به این معنی که هرچه محل‌های امنیتی داریم آژانس به بهانه هسته‌ای بازدید کند، بعد ببینند که اسرار نظامی ما چیست. کدام کشور مستقل اجازه می‌دهد که دشمن بالقوه و بالفعل او باخبر شود تا بتواند علیه ما کار کنند.

 

مجری برنامه با اشاره به این‌که آمریکایی‌ها تأکید داشتند که از ۲۳ نفر در ایران مصاحبه بعمل آورند و شمخانی نیز در برنامه‌ای گفته بود که نام او هم جزو ۲۳ نفر بوده است از ولایتی پرسید که آیا نام شما هم در بین این افراد قرار داشت یا خیر؟ ولایتی در پاسخ گفت: من از لیست ۲۳ نفره اطلاع ندارم. آقای شمخانی احتمالاً‌ آنقدر معروف است که تا می‌گویند چه کسانی بودند، می‌گویند آقای شمخانی در آن میان بود.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در رابطه با هدف آمریکایی‌ها برای مصاحبه در رابطه با ۲۳ نفر درباره مسائل هسته‌ای، خاطرنشان کرد: قطعاً هدف آنها ربانی نیست؛ بلکه شیطانی خواهد بود. ولی به هر حال یک همچنین شرطی گذاشته‌اند. اولین برداشتی که می‌شود از این شرط داشت تحقیر دانشمندان ما است و این‌که در حقیقت می‌خواهند از آنها بازجوئی بکنند.

 

وی ادامه داد: اگر آنها دستشان برسد دانشمندان هسته‌ای ما را ترور می‌کنند و همین اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها گفتند که ما عوامل خود را فرستاده‌ایم تا افراد برجسته هسته‌ای ما را به شهادت برسانند. در حال حاضر هم افرادی در بحث هسته‌ای جزو سرمایه‌های بزرگ ملی ما هستند. حالا یک آمریکایی یا یک مأمور آژانس بیایند از این افراد بازجوئی بکنند؟

 

ولایتی درخواست آمریکا برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشورمان را تحقیر این افراد دانست و افزود: آن روزی مباد که جمهوری اسلامی ایران خدای ناکرده تحقیر را بپذیرد. آمریکایی‌ها که سهل است، به بزرگتر یا کوچکتر از آنها هم به هیچ وجه اجازه داده نخواهد شد که چنین اقدامی انجام بدهند. ما نباید قبول کنیم و ما هم باید به نوعی برخورد کنیم که شایسته آنها است. اگر تحقیر کردند باید تحقیر شوند. زمانی که ما تن به این کار بدهیم یعنی تن به تحقیر داده‌ایم.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در این برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با این‌که در مذاکرات دور قبل در مقابل کوتاه آمدن ایران از غنی‌سازی ۲۰ درصد حق غنی‌سازی ما را به رسمیت بشناسند و تحریم‌ها را هم بردارند و ما داریم همین کارها را انجام می‌دهیم آیا تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ گفت: ما هنوز کاری نکردیم، درست است که ما غنی‌سازی ۲۰ درصد انجام نمی‌دهیم ولی در ازای کاری که ما انجام دادیم آنها هم بخشی از دارایی‌های ما را ولو با سختی و زحمت آزاد کرده‌اند.

 

وی ادامه داد: ابتدا قرار نبود ما اورانیوم ۲۰ درصد تولید کنیم. ما ۲۰ درصد را برای رآکتور هسته‌ای دانشگاه تهران می‌خواستیم زیرا ذخایر ما تمام شده بود و از هر جای دیگری هم که خواستیم تهیه کنیم به ما ندادند و پس از آن بود که ما خودمان اقدام به غنی‌سازی ۲۰ درصد کردیم تا هم نیاز خود را برطرف کنیم و هم به آنها بگوییم کسی که ۳.۵ درصد را تولید کرده است ۲۰ درصد را هم می‌تواند درست کند و خود همین به موضوع بحث تبدیل شد.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، تأکید کرد: در مذاکرات اگر قرار باشد هر قدم دیگری هم برداریم اگر عمل متقابل نباشد ممکن است که دچار مشکل، زیان و خسران شویم. ‌

 

مجری برنامه به جمله ولایتی مبنی بر این‌ که هر کس بخواهد سیاست را خوب بفهمد باید تاریخ را بداند و اگر تاریخ نداند راه به جایی نمی‌برد از او پرسید مذاکرات هسته‌ای فعلی چه بخش‌هایی از تاریخ را به یاد شما می‌آورد که وی پاسخ داد: مذاکرات ایران و عثمانی که منجر به عهدنامه ارزروم شد برایم تداعی می‌شود. از طرف ما مرحوم امیرکبیر بود که سه سال در ارزروم معطل این مذاکرات بین ایران و عثمانی شد و فرماندار آن منطقه تعدادی از اشرار را تحریک کرد و به ایرانی‌ها حمله کردند. برخی از آنها زخمی شدند. در هر صورت مذاکرات سخت و نفس‌گیری بود ولی با پایمردی امیرکبیر منافع ما تأمین شد.

 

وی ادامه داد: با دنبال کردن مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ غیر از مذاکرات ایران و عثمانی که منجر به عهدنامه ارزروم شد، مذاکرات ایران و عراق در رابطه با صلح هم برایم تداعی می‌شود.

 

ولایتی در رابطه با آینده بحث لغو تحریم‌ها علیه ایران، خاطرنشان کرد: ما امیدواریم به نتیجه برسیم. ما به امید این‌که به نتیجه می‌رسیم مذاکره کردیم در غیر این صورت مذاکره بدون هیچ هدفی بیهوده است. قطعاً امیدوار هستیم همان‌طور که در رابطه با مذاکرات ایران و عراق پس از اتمام جنگ که دو سال درگیرآن بودیم و من به همراه دکتر ظریف، آقای تخت روانچی،‌ آقای دکتر روحانی، مرحوم دکتر حبیبی، سردار رشید از سپاه پاسداران و جمع دیگری از بزرگان حضور داشتند سرانجام با پایمردی جمهوری اسلامی ایران پس از دو سال این مذاکرات به نتیجه رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن