اجتماعی و فرهنگی

شهرداری‌ها منابع خود را از طریق حریم‌فروشی تأمین می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین تورک در سومین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال شهرستان شمیرانات که با حضور آیت‌الله رئیسی دادستان کل کشور، عزت‌الله خانمحمدی فرماندار شمیرانات و جمعی از ساکنین شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه شورای حفظ حقوق بیت المال در این شهرستان فعال است و تا کنون بیشترین جلسات را داشته است.

وی افزود: با توجه به ارزش افزوده اراضی این شهرستان شاهد طمع سودجویان از این اراضی ملی هستیم که اگر دستگاه‌های مسئول درست عمل می‌کردند ساخت و سازهای غیرمجاز شکل نمی‌گرفت.

وی گفت: زمین‌خواری به دو روش صورت می‌گیرد، که یکی از آنها ساخت و ساز غیر مجاز است که توسط یک فرد انجام می‌شود و دیگری زمین‌خواری‌هایی است که به صورت شبکه‌ای و باندی شکل گرفته است.

وی ادامه داد:‌در زمین‌خواری‌های باندی شبکه‌های فساد در دستگاه‌های دولتی و دیگر ارگان‌ها تشکیل می‌شود و مبارزه با این زمین‌خواری‌ها نیز پیچیدگی و سختی‌های خاص خود را دارد.

وی گفت: اکثر شهرداری‌ها منابع خود را از طریق حریم‌فروشی کسب می‌کنند. در صورتی که قانون مکلف کرده است ساخت و سازها در حریم انجام نشود و حکم آن فقط تخریب است ولی متاسفانه با دریافت خسارت و جریمه از سوی شهرداری این ساخت و ساز صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد:‌ قانون حفظ اراضی کشاورزی در سال ۸۵ تصویب شد ولی از آن به درستی استفاده نمی‌شود.

وی درباره دیوارکشی‌های اطراف زمین نیز اظهار داشت: دیوارکشی‌ها به عنوان یک منشأ و سرچشمه اصلی در تغییر کاربری است که در استان تهران و شهرستان‌ها این دیوارکشی در صیانت از باغ‌ها انجام می‌شود ولی در کل به معنای تغییر کاربری عنوان می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن