اجتماعی و فرهنگی

گازوئیل تک نرخی نشد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین یک مقام مسئول درباره نرخ گازوئیل و موضوع تک‌نرخی و دو نرخی بودن آن توضیح داد: موضوع تک‌نرخی بودن گازوئیل مطرح نیست زیرا اگر به تک‌نرخی شدن گازوئیل تکیه کنیم ‌پروژه‌هایی نظیر اختصاص سهمیه سوخت به ناوگان عمومی جاده‌ای بر ا‌ساس پیمایش قابل اجرا نخواهد بود.

 
وی با اشاره به اینکه اخیراً مقرر شده است گازوئیل سهمیه‌ای بر اساس پیمایش به ناوگان عمومی جاده‌ای اختصاص یابد، اضافه کرد: در صورتی که سهمیه سوخت گازوئیل ۳۰۰ تومانی برای این ناوگان کافی نباشد، در مواقع ضروری نرخ دوم سوخت گازوئیل هم دیده شده است و با رعایت شرایط خاص، این ناوگان می‌توانند از گازوئیل با نرخ دوم و در واقع نیمه‌یارانه‌ای استفاده کنند.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه‌ گازوئیل دو نرخی خواهد بود، گفت: در حال حاضر نرخ گازوئیل سهمیه‌ای لیتری ۳۰۰ تومان است‌ اما برای مازاد و شرایط اضطراری تمهیداتی در نظر گرفته شده و گازوئیل اختصاص یافته در نرخ دوم‌ احتمالاً حدود لیتری ۶۰۰ تومان خواهد بود.
 
وی ‌توضیح داد: در واقع گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومان بر اساس پیمایش ناوگان عمومی جاده‌ای محاسبه و در کارت سوخت‌های آنها شارژ می‌شود، حال اگر این میزان سوخت برای ناوگان و یا کامیون کافی نبود آنها می‌توانند با نرخ دوم، سوخت گازوئیل دریافت کنند که این نرخ دوم احتمالاً بیش از ۵۰۰ تومان و حدود ۶۰۰ خواهد بود؛ گازوئیل لیتری ۲۵۰ تومانی به ۳۰۰ تومان افزایش یافت بنابراین نوع دوم هم که لیتری ۵۰۰ تومانی بود طبیعتاً به ۶۰۰ تومان افزایش می‌یابد.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه نرخ دوم گازوئیل در واقع ‌نیمه یارانه‌ای محسوب می‌شود، اظهار داشت: اگر به عنوان مثال سهمیه ۲ هزار لیتری سوخت کامیونی که بر اساس پیمایش به ناوگان اختصاص یافته است، برای آن کافی نباشد، مابقی سوخت‌ از محل نرخ دوم دریافت می‌شود.
 
وی تأکید کرد: البته ارائه سوخت بر اساسا نرخ دوم (لیتری ۶۰۰ تومان) ‌‌سقف مشخص دارد و با رعایت ضوابط خاص، ارائه می‌شود.
 
این منبع آگاه یادآور شد:‌ تا روز شنبه هفته آینده نرخ دوم گازوئیل به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا