اجتماعی و فرهنگی

۵۰ درصد اعتبارات طرح تحول سلامت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی هزینه شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  رسول دیناروند امروز در هجدهمین نمایشگاه ایران هلث حضور یافت و در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: همانطور که قبلاً اشاره شده است همزمان با برگزاری نمایشگاه ایران هلث شاهد پیشرفت‌های سلامت و تجهیزات پزشکی بودیم.

وی ادامه داد: درست است که بازار تجهیزات پزشکی در ایران بازار بزرگی نیست و ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان بازار تجهیزات پزشکی است که معادل ۱.۷ میلیارد دلار می‌شود اما وابستگی ما در این حوزه به واردات کم نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اکنون ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی مصرفی در ایران وارداتی است این در شرایطی است که ما شرکت‌های زیادی در حوزه تجهیزات پزشکی داریم و در چند سال اخیر نیز شرکت‌های دانش‌بنیاد در حوزه پزشکی فعال شده است.

دیناروند با بیان اینکه بعضی شرکت‌های داخلی صادرات دارند و بعضی‌ها نیز تولیداتشان در حد استفاده‌های محلی است گفت: سیاست وزارت بهداشت دسترسی عادلانه به خدمات سلامت است.

وی دسترسی آسان به خدمات سلامت را قدم اول در حوزه توسعه تجهیزات پزشکی دانست و گفت: اکنون آمارها نشان می‌دهد که میزان ارجاع بیماران برای تهیه تجهیزات پزشکی و دارو به خارج از بیمارستان از ۴۰ درصد به زیر یک درصد رسیده است.

به گفته دیناروند ۵۰ درصد کل اعتبارات طرح تحول سلامت صرف دارو و تجهیزات پزشکی شده است.

وی در مورد قدم دوم در حمایت از تولیدات داخلی گفت: قدم دوم ما تضمین کیفیت و سلامت واردات و تولیدات داخلی است و ما باید در تولیدات به استانداردهای بین‌المللی برسیم و همین امر واردات از منابع غیر امن را محدود کرده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه واردات کالای پزشکی باید از منابع معتبر صورت گیرد، گفت: متأسفانه کالای قاچاق به بازار تجهیزات پزشکی نفوذ کرده بود که با نظارت این موضوع مرتفع شد.

وی قدم سوم را حمایت از تولیدات داخل عنوان کرد و گفت: سفر مشاور وزیر بهداشت ژاپن در همین راستا است.

به گفته وی قدم چهارم نیز توسعه صادرات به کشورهایی است که به تجهیزات پزشکی ایران نیاز دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا