اجتماعی و فرهنگی

واکنش پلیس به کشت خشخاش در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سردار اسکندر مومنی در نخستین حضورش به عنوان جانشین فرمانده نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران پنج اولویت پلیس در حوزه مبارزه با موادمخدر را تشریح کرد وگفت: ناجا با تمام توان خود برای تحقق این اولویت‌ها اقدام خواهد کرد که در این بین نخستین اولویت مقابله با ورود موادمخدر به داخل کشور است. در این راستا تنها در سال ۹۳، ۸۷ شهید را تقدیم انقلاب کرده و میزان کشفیاتمان نیز ۴۹۰ تن بوده است.

 

 

کشف ۶۴ تن موادمخدر تا ۲۰ اردیبهشت‌

 

 

وی در ادامه از کشف ۶۴ تن انواع موادمخدر از ابتدای سال جاری تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه خبر داد و گفت: دومین اولویت ما بحث مقابله با توزیع موادمخدر است که به جد پیگیر آن هستیم و اولویت سوم نیز پیشگیری است چراکه ما پیشگیری را امری مهم می‌دانیم.

 

جانشین فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه پیشگیری از اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی نیروی انتظامی است، گفت: اولویت چهارم بحث درمان و جمع‌آوری معتادان است که امیدواریم اقدامات لازم و زیرساخت‌های مناسب در این خصوص تامین شود.

 

مومنی با بیان اینکه جلوه‌های خیابانی و جمع‌آوری معتادان از سطح خیابان‌ها و معابر شهری نیز اولویت پنجم پلیس در بحث موادمخدر است، خاطرنشان کرد: ما این افراد را از خیابان‌ها جمع می‌کنیم و جمع‌آوری آنان کار سختی نیست اما باید مراکزی برای بازپروری و درمان آنان باشد و اگر جایی نباشد که این معتادان نگهداری شوند، اقدامات ما بی‌نتیجه خواهد بود.

 

به گفته وی در مجموع شاهد کاهش رشد اعتیاد در کشور هستیم اما همچنان مهم‌ترین دغدغه ما و نخستین دغدغه مردم بحث موادمخدر و مبارزه با آن است که البته این یک مسیر دشوار است.

 

جانشین فرمانده ناجا درباره اینکه قول شهرداری، بهزیستی و وزارت کشور برای تامین مراکزی برای نگهداری معتادان چقدر عملی شده است؟ اظهار کرد: از سال گذشته اقداماتی در این خصوص انجام شده و ظرفیت‌هایی نیز محقق شده اما کافی نیست و باید مراکز بیشتری برای جمع‌آوری و بازپروری معتادان در نظر گرفته شود.

 

به گفته مومنی، اگر معتادان بیشتر از ظرفیت مراکز نگهداری جمع‌آوری شوند، در این صورت درمان آنان بی‌نتیجه خواهد بود و اثرات سوء برجای خواهد گذاشت.

 

وی درباره اینکه چه تفاوتی مابین موادمخدر و تروریست وجود دارد که در مورد اول توفیقات کمتری نسبت به مورد دوم داشتیم؟ توضیح داد: کشور افغانستان از نظر شاخص‌های توسعه‌ای پایین است و از طرفی زمینه تولید و کشت موادمخدر در آن بالاست من امیدوارم ان‌شاءالله با انسداد کامل مرزها ورود موادمخدر به کشور کاهش یابد.

 

 

کاهش ۷ درصدی سرقت مسلحانه

 

 

جانشین فرمانده ناجا در پاسخ به سوالی پیرامون وقوع دو سرقت مسلحانه طی روزهای گذشته در کشور اظهار کرد: سرقت مسلحانه در مجموع از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش هفت درصدی داشته است.

 

مومنی درخصوص قاچاق انسان نیز اظهار کرد: اینکه قاچاق انسان به شکل کاروانی انجام شود، چنین خبری نیست اما با توجه به گستردگی مرزها ممکن است بسیاری از بیراهه‌ها و محله‌های فرعی عبور کنند که ان‌شاءالله با انسداد کامل مرزها این موضوع به حداقل برسد و ان‌شاءالله پلیس هم اقدامات خود را تشدید خواهد کرد اما باید بدانیم در امر مبارزه با قاچاق انسان و ورود و خروج غیرمجاز پلیس اقدامات خوبی انجام داده و از مسوولان مربوطه می‌خواهم تا این آمار را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا اقدامات پلیس مشخص شود.

 

 

واکنش به کشت خشخاش در کشور

 

 

وی در واکنش به کشت خشخاش در داخل کشور خاطرنشان کرد: در این مورد اگر خبری به ما برسد بلافاصله مقابله خواهد شد اما اینکه به طور رسمی گزارشی پیرامون کشت موادمخدر در کشور داشته باشیم مورد تایید نیست و اجازه نیز داده نمی‌شود، البته مردم ما نیز چنین کاری را انجام نخواهند داد چراکه از موادمخدر آسیب فراوانی دیده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، جانشین فرمانده ناجا در سخنرانی در همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با موادمخدر به تقدیم ۸۷ شهید مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفته بود که این تعداد شهید نشانگر این است که مبارزه با ورود موادمخدر به کشور از اولویت‌های پلیس و نظام جمهوری اسلامی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا