اجتماعی و فرهنگی

نابودی جنگل‌ها در ایران به مرز هشدار رسید

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین نازخند صبحی با اشاره به اینکه جنگل در تمام اعصار و قرون سازنده زندگی انسان‎ها و به وجود آورنده خیر و برکت بوده است، افزود: جنگل‎ها از عوامل اصلی پالایش هوا و کاهش آلاینده‎هایی مانند گازهای گلخانه‌‎ای هستند. علاوه بر آن بیش از ۴۰۰۰ نوع فرآورده‎های گوناگون از درخت به دست می‎آید که تهیه کاغذ، الکل، ابریشم مصنوعی، رزین، واکس، گریس، اسانس، سقز، چسب، رنگ، فیلم عکاسی، پلاستیک، کبریت، روغن، جوهر چاپ، مداد، چوب پنبه، صابون و … از آن جمله‌ است.

وی ادامه داد: با وجود همه این موارد، تخریب جنگل‌ها در ایران به مرز هشدار رسیده است، به طوری که سازمان فائو اعلام کرده ایران یکی از ۷۰ کشور در حال توسعه است که پوشش جنگلی کمی دارد و همین پوشش اندک با سرعتی بیشتر از دیگر نقاط دنیا در حال نابودی است.

صبحی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مساحت کل جنگل‎های جهان سه میلیارد و ۴۵۴ میلیون هکتار است، سهم ایران از این میزان تنها ۱۱ میلیون و ۷۴ هزار و ۵۵۴ هکتار است، ولی اگر این پوشش جنگلی را با جمعیت کل کشور مقایسه کنیم درمی‎یابیم که در شرایط نامساعد هشدار دهنده قرار داریم.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان در ادامه افزود: ارقام انتشار یافته از مرکز آمار ایران نشان می‎دهد که در کنار برداشت‎های قانونی و غیرقانونی از درختان جنگل‎های ایران، آتش‎سوزی و حریق عمدی و غیرعمدی هم به نابودی جنگل‎ها می‎افزاید، به طوری که در سال ۹۱ در حدود ۵۰۶ مورد آتش‌سوزی در جنگل‎ها اتفاق افتاد و این آمار در سال ۹۲ هم ۶۵۷ فقره آتش‌سوزی گزارش شده و سطح جنگل‎های ایران در پنج دهه از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۴ میلیون هکتار کاهش داشته است.

صبحی یادآور شد: این آمار نشان می‌دهد که عدم پالایش هوا و کاهش آلاینده‎های ناشی از گازهای گلخانه‎ای در ایران بسیار قابل توجه است که با تخریب جنگل‎ها ریه‎های تنفسی رو به نابودی می‌رود. مهم‌تر از همه اینکه تخریب جنگل‎ها منجر به کاهش آب‎های زیرزمینی، کاهش آب رودخانه‎ها، چشمه‎سارها و عدم باروری زمین‎های زراعی نیز می‌شود. همچنین انواع فرآورده‎های گوناگون نیز کاهش پیدا می‎کند، پس شایسته است که از نابودی جنگل‎ها جلوگیری کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن