اجتماعی و فرهنگی

۵۰ واحد صنعتی در تهران در دستور کار انتقال به شهرک‌های صنعتی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمدهادی حیدرزاده در این مراسم با بیان اینکه سیاست‌های جدی دولت تدبیر و امید توجه ویژه به مسائل حوزه محیط زیست و بهداشت است اظهار داشت: نگاه سازمان حفاظت محیط زیست به مسایل این حوزه بر اساس اولویت، تعامل و همکاری متناسب با اعمال قوانین نظارتی و حاکمیتی است.

وی با اشاره به اینکه بهترین روش اعمال مدیریت در این حوزه مدیریت مشارکتی است، افزود: مدیریت مشارکتی و استفاده از همه سازو کارهای موجود در ارتقاء شاخصهای زیست محیطی کشور می تواند جایگاه ویژه و مناسبی را داشته باشد.

حیدرزاده ادامه داد: در استان تهران به علت عدم توجه کافی به الزامات زیست محیطی ، تراکم جمعیت ، محدودیت منابع آبی ، استقرار بیش از سی هزار واحد صنعتی و موارد و چالش های دیگر، بارگزاری بیش از توان اکولوژیک بر محیط زیست وارد شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر این موضوع که در این راستا ناچار به مدیریت شرایط موجود هستیم، تصریح کرد: در راستای حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از تخریب بیش از حد محیط زیست ما ناچاریم الزامات زیست محیطی را بر مبنای قوانین و دستورالعمل های موجود در حوزه های مختلف صنعت و خدمات حاکم گردانیم.

وی در ادامه بیان داشت: با توجه به اینکه انتقال برخی از صنایع استقرار یافته کار زمانبری بوده و تعطیلی آن‌ها نیز عملا غیر ممکن است اعمال مدیریت بر مبنای الزامات زیست محیطی و استفاده از استانداردهای ایزو ۱۴۰۰۰ به عنوان نقشه راه مدیریت محیط زیست در واحدهای صنعتی یکی از سیاست ها و الویت های جدی محیط زیست استان تهران بوده که مبنایی برای اندازه گیری عملکرد زیست محیطی این واحدها است.

 

وی تشکیل کارگروههای زیست محیطی در صنایع و ارتباط و تعامل مؤثر با دستگاه محیط زیست را در بهبود وضعیت و اعمال مدیریت یکپارچه محیط زیست در واحدهای صنعتی مهم دانست و افزود: محیط زیست یک موضوع فرابخشی است و مدیران مجموعه های صنعتی باید به این حوزه توجه ویژه در ساختار سازمانی خود داشته باشند.

 

حیدرزاده درباره نحوه تعامل با صنایع استان تهران نیز گفت: صنایعی که آلودگی زیست محیطی ندارند بطور مستمر بر مبنای ضوابط و استانداردهای موجود پایش می شوند.

وی درخصوص نحوه برخورد با صنایع آلاینده افزود: برنامه دستگاه محیط زیست استان برای اینگونه واحدها در فاز اول انتقال به شهرک های صنعتی مصوب و در فاز دوم برنامه ریزی برای خروج این صنایع از استان می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه ما از خروج این واحدهای صنعتی از استان تهران به شدت استقبال می کنیم، تصریح کرد: در بحث انتقال صنایع ازاین استان یک سیاست تشویقی و حمایتی وجود دارد که بر مبنای آن شرکت شهرک های صنعتی مکلف به تحویل زمین به اینگونه واحدها با ارایه تسهلات مناسب قیمتی و شرایط پرداخت اقساطی گردیده است.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع صدور بخشنامه ای از سوی سازمان محیط زیست ویژه صنایع استان تهران در دستورکار قرار دارد که بر مبنای آن صنایعی که به درخواست خود به داخل شهرک های صنعتی انتقال یابند و از سیاست حمایتی ارتقاء رده تا سه رتبه هم برخوردار خواهند شد.

حیدرزاده با اشاره به اینکه درسال گذشته ۳ واحد صنعتی به خارج تهران منتقل شده اند اظهار داشت: برنامه ریزی لازم برای انتقال بیش از ۵۰ واحد به شهرک های صنعتی مصوب در دستورکار اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران قرار دارد.

حیدرزاده در ادامه این مراسم و در جمع خبرنگاران نیز گفت: فلسفه ایجاد شهرک های صنعتی به منظور بهبود مدیریت یکپارچه صنعتی بوده و با انتقال واحدهای صنعتی به اینگونه شهرک ها علاوه بر تحقق این امر ، خود اظهاری واحدهای مذکور نیز با نظام و سازمان یافتگی بهتری تعقیب می شود.

وی خاطر نشان کرد: بیش از ۲۰۰ اخظار به واحدهای صنعتی درخصوص احداث و برقراری سیستم پایش لحظه ای داده شده و این موضوع در دستورکار برنامه های این اداره کل به منظور افزایش گستره نظارتی و بهبود فرایند فعالیت‌های پایشی به جهت جلوگیری از هدر رفت منابع و صرفه جویی اقتصادی و نیز توسعه محیط زیست می باشد.

بر اساس گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران، در این مراسم سیستم پایش لحظه ای تصفیه پساب صنعتی شرکت قالب های صنعتی سایپا افتتاح شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن