اجتماعی و فرهنگی

خدمات پیشگیری تحت پوشش بیمه قرار گیرند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مینو رفیعی اظهار کرد: اگر مشارکت‌های مردمی وجود نداشته باشد و مردم به دنبال کسب خدمات بهداشتی و سلامت نباشند، سلامت دور ازدسترس می شود،برای مثال در طرح غربالگری شنوایی، نوزادان زیر شش ماه تحت غربالگری قرار می گیرند تا با مداخله به هنگام از ناشنوایی آنها جلوگیری شود و قطعا برای پیاده کردن این طرح در سراسر کشور، باید ابتدا آگاه سازی شود که این خدمات منجر به پیشگیری از معلولیت می شود، سپس این خدمات در دسترس همه مردم قرار گیرد و مردم تشویق شوند که به طور فعال خودشان به این مراکز مراجعه کنند.

 

وی ادامه داد: برای اقداماتی چون مشاوره های ژنتیک، آموزش ریسک های موجود در ازدواج و بارداری و… نیز مردم باید مشارکت کنند و تا بتوانند این خدمات را دریافت کنند.

 

رفیعی در ادامه با تاکید براینکه برای برخورداری از جامعه ای سالم، صرف ارائه خدمات کافی نیست و باید استقبال مردمی از آن نیز انجام شود، افزود: در حال حاضر استقبال مردمی خوبی از خدماتی همچون غربالگری گوش و تنبلی چشم صورت می گیرد اما در مشاوره های ژنتیک، هنوز میزان استقبال کم است و دلیل آن همین ناآگاهی هاست.

 

معاون پیشگیری ازمعلولیت‌ سازمان بهزیستی کشور همچنین اظهار کرد: گمان می‌کنیم مردم هنوز نگرانند که با مراجعه به مشاور ژنتیک، از ازدواج منع شوند و به همین دلیل ترجیح می دهند به مشاور ژنتیک مراجعه نکنند، در حالی که این چنین نبوده و باید درجهت رفع ناآگاهی‌هایی از این قبیل، اقدامات لازم انجام شود.

 

معاون پیشگیری ازمعلولیت‌ سازمان بهزیستی کشور افزود: باید با آگاه سازی عمومی در جامعه از این نگرانی مردمی کاسته شود و باورهای غلطی مانند اینکه مردم توقع دارند که با مشاوره ژنتیک، صددرصد فرزندی سالم داشته باشند و…اصلاح شوند، زیرا با اقداماتی چون مشاوره های ژنتیک فقط احتمال سلامت فرزند افزایش پیدا می‌کند.

 

 

نجات بیش از ۱۶ هزار کودک از ناشنوایی و نابینایی در سال گذشته

 

وی همچنین در پاسخ به اینکه ارائه خدماتی همچون غربالگری شنوایی و تنبلی چشم تا چه میزان منجر به کاهش معلولیت ها در جامعه و ایجاد جامعه ای سالم می‌شود، گفت: سال گذشته در غربالگری شنوایی، حدود ۲۲۰۰ نوزاد دارای اختلالات شنوایی شناسایی و همچنین ۱۴ هزار کودک با بیماری تنبلی چشم نیز شناسایی و درمان شدند.

 

رفیعی همچنین از انجام ۱۲۰ هزار مشاوره ژنتیک در سال گذشته خبر داد و افزود: برخی از مراجعین تنها نیاز به اصلاح رژیم غذایی داشتند و در مواردی هم که عقب ماندگی فرزند تشخیص داده شد، والدین به مراکز قانونی سقط جنین راهنمایی شدند.

 

وی هدف این مشاوره ها را پیشگیری از تولد فرزندان معلول درجهت ایجاد جامعه ای سالم و مولد دانست و گفت: قطعا منظور از در پیش گرفتن سیاست های افزایش جمعیت، ایجاد جمعیتی سالم و مولد نه جامعه ای پر بیمار بوده است.

 

معاون پیشگیری ازمعلولیت‌ سازمان بهزیستی با بیان اینکه نهادها و دستگاه‌های مختلفی متولی امر سلامت در جامعه هستند ادامه داد: تامین سلامت عموم مردم، وظیفه کلیت دولت است و نه یک سازمان خاص، به همین ترتیب کلیه اقداماتی که برای تامین سلامت مردم انجام می شود، باید هم افزا باشد نه اینکه همدیگر را خنثی کنند یا زیر سوال ببرند.

 

رفیعی یکی از موثرترین گام‌ها در این زمینه را تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات پیشگیری دانست و گفت: در حال حاضر تنها خدمات درمانی تحت پوشش بیمه بوده و خدمات پیشگیری خارج از پوشش های بیمه ای هستند، به همین دلیل بخشی از مردم انگیزه های کافی برای دریافت این خدمات را ندارند.

 

وی درپایان با تاکید بر لزوم تصویب قوانین تسهیل‌گر از سوی مجلس و دولت در این باره، گفت: باید قوانین تسهیل گر تصویب شوند تا سلامت به عنوان شاخص کیفیت زندگی به رسمیت شناخته و راهکارهای تحقق آن تسهیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا