شورای شهر

باغات کن، زیر چتر حفاظتی شورا

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رحمت‌اله حافظی در مورد سرانجام باغات کن، گفت: بنا بر پیشنهاد کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر تصویب طرح دو فوریت "پیشنهاد به کمیسیون ماده ۵ و شورای شهرسازی و معماری در خصوص تبدیل باغات و اراضی مزروعی محدوده کن (بین اتوبان شهید همت و شهید حکیم) به پهنه G (همانند بخش شمالی بزرگراه همت)، خوشبختانه اعضای شورا بر اساس اهمیت این موضوع به این دو فوریت رای مثبت دادند.

وی با اشاره به سخنان، مقام معظم رهبری درباره حفظ باغات شهر تهران، افزود: کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و شهرهای بزرگ از برنامه دوم توسعه آغاز شده است و همچنان در تمامی برنامه های توسعه مورد تاکید است البته نباید تنها به برنامه های توسعه اکتفا کرد بلکه باید در حفظ اکوسیستم طبیعی شهر تهران نیز تلاش کرد، از این رو لازم است باغات شهر تهران که از ۳۰ سال گذشته به دلایل مختلف دستخوش نابودی قرار گرفته اند، حفظ شوند.

حافظی با بیان اینکه به استناد به این مسایل دو فوریت پیشنهاد شد تا باغات به هم پیوسته جنوب شهید همت و شمال شهید حکیم به فضای سبز تبدیل شوند، گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و جهت اجرای ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی ماده ۱ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها و همچنین حفاظت پایدار و حفظ یکپارچگی تنها باغات و اراضی بهم پیوسته تهران در محدوده کن، به کمیسیون ماده ۵ و شورای شهرسازی و معماری پیشنهاد شده که نسبت به تغییر پهنه باغات اراضی مزروعی کن بین اتوبان شهید همت و شهید حکیم مطابق با نقشه پیوست به پهنه G211 یا G112 (بنا به تشخیص کمیسیون ماده ۵) اقدام نماید.

در تبصره یک این دو فوریت نیز آمده است: شهرداری تهران مکلف است جهت اجرای ماده ۱ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، اقدامات لازم را معمول و هر شش ماه یکبار گزارش حسن اجرا و جلوگیری از تخریب و تفکیک باغات را به شورای شهر ارائه دهد.

پیش از این نیز محمدحقانی رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران نیز در مورد سرانجام باغات کن می‌گوید: باغات کن به دو قسمت تقسیم می‌شود که در قسمت شمالی که در بالای اتوبان شهیدهمت قرار دارد، دارای پهنه G و دارای ۲۴۰ هکتار درخت است؛ اما در قسمت جنوبی باغات کن که حدود ۱۶۰ هکتار باغ است، در معرض تخریب قرار گرفته به گونه‌ای که براساس نقشه هوایی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ حدود ۴۷.۵ هکتار باغ از بین رفته و تبدیل به کاربری غیرفضای سبز بدل و در پهنه R قرار گرفته است.

او تغییر پهنه را تنها راه نجات باغهای کن می داند و می گوید: امیدواریم نیمه جنوبی باغات کن نیز از پهنه R به پهنه G بدل شود.

رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه در این مدت ۱۰ ساله شهرداری تهران ۴.۵ هکتار بوستان جوانمردان را در مسیر کن ایجاد کرده است، گفت: حفظ این باغات با قید دو فوریت در دستور کار قرار گرفته و تمامی اعضای شورای شهر نیز موافق این تغییر پهنه هستند که پس از بررسی کمیسیون ماده ۵ این تغییر در شورای عالی شهرسازی بررسی خواهد شد که با تغییر این پهنه آخرین باغات متراکم تهران نیز حفظ خواهد شد.

 

"خلازیر" دوم در راه است؟

حقانی با بیان اینکه اگر این باغات حفظ نشود، قطعا در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود که این باغات در جنوب بزرگراه همت تبدیل به محله خلازیر ۲ می‌شوند، گفت: در حال حاضرتعاونی مسکن، پروانه ساختمانی دریافت کرده و متاسفانه شهردارمنطقه ۵، جلوی کار غیرقانونی نایستاده و دوسال است که در برابر این عمل مقاومت می‌کند و در آستانه عزل است.

حقانی در حالی این سخنان را بیان می کرد که در صحن علنی شورای شهر نیز در حالی که به وی اجازه صحبت داده نشد فریاد زد که نامه عزل شهردار منطقه مزبور(۵) روی میز است … و حالا حافظی خبر از تصویب دوفوریت نجات باغات کن می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا