اجتماعی و فرهنگی

مسایل پرستاری را با جدیت پیگیرم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر سیدحسن هاشمی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز پرستار، گفت: عدالت اقتضا دارد تبریک و تهنیت به پرستارانی که الگوی عشق و پرستش‌ خود را در عمل، حضرت زینب کبری (س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتی از این دست یعنی سالی یک‌بار، بلکه به عنوان یک الزام، تلاش آنان در همه روز سال در برنامه توسعه کشور به‌ ثمر بنشیند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان، به‌ درستی تبیین و دیده شود.

 

در متن پیام وزیر بهداشت خطاب به پرستاران آمده است:

 

« تلاش توام با عشق برای کاهش آلام بیماران

 

زیستن در کرانه‌های درد و رنج، بیدار خوابی‌ برای روشن نگاه داشتن نور حیات، رفت و آمد مدام در نقطه آغاز و پایان و تولد و مرگ، داستان زندگی روزمره پرستاران است، آن‌گونه که شکوه عشق و فداکاری پیام آور کربلا آن را به اوج شایسته‌اش رساند. هم آنان که حتی اگر منشور حقوق بیمار نبود، مونس و همدم ناله‌ای کوتاه و حزن‌آور تا فریادهایی دلخراش بوده و هستند تا جامعه بداند نگهبانان سلامت، در سخت‌ترین شرایط بیمار، امید به زندگی در نگاه گرم و دستان شفابخش آنان لانه کرده است؛ و آنان به صفت حیات‌بخشی شهره‌اند.

 

در چنین روزی گرامی که روز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار نامش گذاشته‌اند، فرصت را مغتنم می‌شمارم تا با همکاران پرستارم، چند جمله‌ای سخن بگویم.

 

عدالت اقتضاء دارد تبریک و تهنیت به پرستارانی که الگوی عشق و پرستش‌ خود را در عمل، حضرت زینب کبری (س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتی از این دست یعنی سالی یک‌بار که به‌جا و ضروری است، بلکه به عنوان یک الزام، زحمت و تلاش آنان باید در همه ۳۶۵ روز سال در برنامه توسعه کشور به‌ثمر بنشیند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان که امسال مصادف با ورود به یکصدمین سال دانشگاهی شدن پرستاری نیز هست، در عبور از دشواری‌های طاقت فرسای طرح هدفمندی یارانه‌ها، به‌ درستی تبیین و دیده شود.

 

هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند و وظایف نصف دیگر نیز بر دوش آنان سنگینی می‌کند. چه بسا اگر تحریم‌های کمرشکن نبود، برنامه‌ریزی برای رفاه حال قشر پرستار مانند دیگر اقشار مردم، تا این اندازه دشوار نمی‌شد.

 

از این رو در جهت رفع تنگناهای ملی بود که سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شد و اهداف بلند دولت تدبیر و امید و برنامه‌های آن در تحقق چنین سمت‌وسویی سامان یافت به نحوی که حوزه سلامت را به اولویت نخست کشور تبدیل کرد تا پاسخگوی مطالبات استراتژیک مردم در کاهش هزینه‌های درمان باشد و چشم‌انداز آینده کشور را در حوزه سلامت برای رفاه مردم و رفاه پرسنل بویژه رفاه پرستاران، قابل تحمل و توام با امید و بهروزی روزافزون سازد.

 

با این همه شما به عنوان بخش مهمی از جامعه سلامت کشور، دارای وزن و نقش برجسته‌ای بوده و هستید که بارها روایت‌ نجات جان بیماران را از زبان پزشکان درباره تلاش پرستاران و یا از سوی همراهان بیمار شنیده‌ام. از این رو خود را موظف می‌بینیم تا دغدغه‌های مبتنی بر امنیت شغلی و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد را به‌ عنوان روشی برای اجرای تعرفه‌های پرستاری به صورت بسته‌های خدمتی در بالین ادامه دهیم. علاوه براین نحوه باز توزیع درآمد بیمارستان‌ها را ابلاغ کردم تا با اجرای آزمایشی آن ظرف دو سه ماه، ایرادات و اشکالات شناسایی و برطرف شود.

 

به‌ خوبی آگاهم رسیدگی به سلامت بیماران در حکمرانی خوب قابلیت تجلی و ظهور دارد. حکمرانی‌ای که حق کارکنان را بر اساس سطح عملکرد و مشقات آن پرداخت می‌کند تا تبعیض و شکاف عمیق منجر به نارضایتی نشود. بر این اساس بود که در نخستین گام، با اعتقادی که به حرفه پرستاری دارم، معاونت پرستاری را ابقا و در هشت محور تاکید کردم مسایل پرستاری با جدیت در دستور کار قرار گیرد. حکمرانی خوب زمانی می‌تواند پاسخگوی شهروندان در حوزه سلامت باشد که نیروی انسانی در انجام وظایفش دارای انگیزه کافی باشد.

 

در بازرسی‌های رسمی و غیررسمی، روزانه و شبانه، و گاه نیمه‌های شب از بیمارستان‌ها، همواره استراحت توام با آرامش بیماران را در آیینه چهره مصمم کارکنان و پرستاران پرتلاش آن جست و جو کرده‌ام. نگاه پرمهر پرستار به بیمار بیانگر تلاش توام با عشق به کاهش آلام آدمیان است.

 

از منظر روان‌شناسی پرستار از دو حوزه وجودی با بیمار سروکار دارد: ابتدا از بعد تخصصی و کارآمدی که دستورات پزشکی و علم نگهداری بیمار را به‌کار می‌گیرد و دیگری روح سرشار از ایمانی که پرستاری از بیمار در آن موج می‌زند و زینب‌وار عصای دست بیمار برای بازگشت به‌زندگی می‌شود و اگر بیمار دیر مراجعه نکرده باشد، اغلب با پرستاری خوب است که نیرومندتر از گذشته شده به صحنه زندگی بازمی‌گردد؛ و این یعنی بازگشت نیرومند از کرانه مرگ به کرانه زندگی.

 

باچنین بینشی است که دفتر وزارتی و معاونت‌ها همه موظف‌اند باتعاملات سازنده، موثر و به موقع، هر مشکلی را با بررسی کارشناسی در برنامه از سر راه این قشر بردارند. اگر چه، می‌دانیم بر دوش گرفتن رسالت خطیر تحقق ترویج همه‌جانبه و پایدار توسعه سلامت در جامعه، بدون اشتباه نمی‌تواند باشد. از این رو چشم امید داریم همکاران پرتلاش‌مان، پرستاران عزیز با نقد علمی برنامه‌ها و عملکردها، ما را همراهی کنند که در این راه همواره خود را محتاج مردم و پرسنل خدوم و پرتلاش می‌دانیم.

 

امیدوارم برای تبریک و تهنیت روز پرستار، یعنی روز شما همکاران گرامی، بازنمایی مسئولیت سخت و دشوار پرستاری را به‌ درستی تصویر کرده باشم و کماکان با یاری، همدلی و همراهی یکدیگر راه سختی که در پیش گرفته‌ایم مصمم و پرتوان بپوییم. مجددا این روز باشکوه یعنی ولادت پیام‌آور نهضت حسینی حضرت زینب کبری و روز پرستار را به همکارانم؛ پرستاران، در اقصی نقاط کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.»

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن