سیاسی

جزئیات جریمه مشمولان غایب برای معافیت تعیین شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به بندهای درآمدی لایحه بودجه در بندی از تبصره ۱۶ این لایحه که جریمه مدت زمان غیبت مشمولان خدمت وظیفه عموم را در نظر داشت به دولت اجازه داد تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف کند.

همچنین تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۸ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

همچنین میزان جریمه مشمولان غایب برای صدورکارت معافیت نظام وظیفه به شرح جدول ذیل می‌باشد:

مدرک تحصیلی / پایه ریالی جریمه مشمولین غایب

زیردیپلم ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

دیپلم ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

فوق دیپلم ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

لیسانس ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

فوق لیسانس ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

دکترای غیرپزشکی ۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

دکترای پزشکی ۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

بر اساس این گزارش، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال ده‌ درصد (۱۰%) به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ماه، یک سال محسوب می‌شود و نیز برای مشمولان متأهل پنج درصد (۵%) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند پنج درصد (۵%) از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

به گزارش ایسنا، در جریان رسیدگی به این بند از لایحه بودجه ۹۴، حجت‌الاسلام رسایی نماینده تهران در اخطاری با استناد به اصل سوم بند ۹ قانون اساسی گفت: آنچه که می‌خواهیم تصویب کنیم برخلاف قانون است و حتی افرادی که سرباز هستند می‌توانند با پرداخت مبلغی معافیت بگیرند که این خلاف امنیت ملی است.

وی با اشاره به بررسی پرونده فساد در فوتبال نیز اظهار کرد: در این مورد نیز افراد پول داده و مدارکی را جمع کرده‌اند و تصمیمی گرفته شده بود برای اینکه سربازی را در تیم‌های نظامی سپری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: مجلس بداند بزنگاه‌هایی دارد که تصمیم‌هایش در آن بزنگاه‌ها افکار عمومی را به قضاوت وا می‌دارد.

علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار اظهار کرد: این موضوع نیز مانند جریمه راهنمایی و رانندگی است. می‌توانیم طور دیگری به آن نگاه کنیم در واقع اشکال قانون اساسی ندارد. اگر شورای نگهبان ایراد گرفت می‌توانیم در آن زمان بررسی کنیم.

همچنین نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در تذکری با اشاره به صحبت‌های معاون پارلمانی وزارت دفاع در مجلس گفت: وی به گونه‌ای صحبت کرد که ما مخالف نیروهای مسلح هستیم در حالی که همیشه دغدغه ما تقویت نیروهای مسلح بوده است.

وی همچنین در اخطاری با استناد به اصل سه قانون اساسی، گفت: در این شرایط افراد مستضعف امکان پرداخت جریمه را ندارند و در مقابل سرمایه‌داران می‌توانند سربازی را بخرند.

عباس قائدرحمت نماینده درود و ازنا نیز در همین رابطه اخطار داد و گفت: افراد با یکدیگر برابر هستند. مگر آنهایی که سینه خود را در مقابل گلوله دشمن قرار می‌دهند انسان نیستند، آیا سایر افراد نمی‌توانند به سربازی رفته، رانندگی کنند و یا حتی در حوزه‌های اقتصادی این بخش فعالیت داشته باشند.

علی لاریجانی نیز در پایان در پاسخ به اخطار و تذکر نمایندگان، گفت: این موضوع با هماهنگی دولت و ستادکل نیروهای مسلح بحث شده لذا قابل توجیه به نظر می‌رسد در واقع بحث خرید سربازی نیست، جریمه غایبین را مدنظر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن