اجتماعی و فرهنگی

نظر سرپرست کمیته امداد در خصوص نحوه پرداخت یارانه‌ها

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حسین انواری افزود: در این نحوه پرداخت میان محرومین و ثروتمندان تفاوتی قائل نشده‌ایم و این پرداخت‌ها صرفا به صورت نقدی است.

 

وی ادامه داد: در زمان پرداخت و اجرای رایانه‌های نقدی، پیشنهاد کمیته امداد امام خمینی (ره) رایگان شدن برخی خدمات از جمله رایگان شدن میزان مشخصی از هزینه‌های آب و برق گاز بود و از آن حد مشخص به بالا، به صورت پلکانی مبالغ مازاد دریافت شود.

 

وی ادامه داد: اگر پرداخت‌ها پلکانی بود، کسانی که مصرف بیشتری داشتند پرداختی بیشتری نیز داشته و در این حالت عدالت نیز رعایت می‌شد، زیرا هیچ لزومی نداشت که یارانه نقدی پرداخت کنیم.

 

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: اگر پرداخت‌ها به این صورت انجام می‌شد، علاوه بر جنبه‌های مثبت، فرهنگ‌سازی نیز در کشور صورت گرفته و افراد تلاش می‌کردند خودشان را به این الگوی مصرف نزدیک کنند.

 

وی ادامه داد: در حالی که در حال حاضر شاهد آن هستیم که مبلغ یارانه صرف امور دیگری شده و مصرف آب و برق و گاز نیز همچنان به صورت قبل بوده و در مصرف آن صرفه‌جویی نمی‌شود.

 

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنان اظهار کرد: معتقدیم یارانه‌ها باید در جهت تقویت بنیان خانواده باشد.

 

انواری با بیان اینکه درحال حاضر جنجال بسیاری برسر این موضوع است که نمی‌توانیم تشخیص دهیم چه کسی دارا و چه کسی ندار است، گفت: درحالیکه باید معیاری مشخص شود و بر مبنای آن تشخیص دهیم که چه کسی ندارد و تشخیص این موضوع ساده است.

 

انواری ادامه داد: مشخص است که برخی از افراد حقوق می‌گیرند، برخی تحت پوشش دستگاه‌های بیمه‌ای هستند و … و اگر شاخصی را برای پرداخت یارانه‌ها تعیین کنند و به کسانی که پایین‌تر از آن شاخص قرار دارند یارانه تعلق گیرد، به راحتی مشخص می‌شود چه کسانی ندار هستند.

 

وی افزود: لزومی ندارد بگوییم چه کسانی دارا و چه کسانی ندارند بلکه باید در کنار تشخیص افراد نیازمند (که امر ساده‌ای است) بقیه افراد نیازمندی خودشان را ثابت کنند، تا دیگر شاهد آن نباشیم که اعلام شود ۹۰ درصد کشور در حال فقیر شدن هستند.

 

انواری ضمن اشاره به اینکه اقداماتی که مجلس در حال حاضر در ارتباط با یارانه‌ها انجام می‌دهد، مانند مطرح کردن موضوعاتی چون عدم پرداخت مساوی و یکسان یارانه‌ها، اقدامات جدیدی نیست، افزود: مجلس قدرت و اختیار انجام این امور را دارد، اما اقدام مهم آن است که شاخصی برای پرداخت یارانه‌ها و تعیین در آمدها در کشور تعیین شود و تنها به افرادی که پایین‌تر از آن شاخص قرار دارند یارانه‌ها پرداخت شود.

 

انواری همچنین عنوان کرد: به کسانی که نیازمندی‌هایی در حوزه‌های مسکن، اشتغال، درمان و غیره دارند، نباید پول نقد تزریق شود بلکه باید مشکل آنها به طور ریشه‌ای حال شود.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به اینکه با توجه به کاهش قیمت نفت، دولت با مشکل جدی روبه‌رو خواهد شد و باید شکل کنونی پرداخت یارانه‌ها تغییر کند، عنوان کرد: در این راستا کمیته امداد امام خمینی (ره) پیشنهاداتی به مجلس شورای اسلامی و دولت ارائه کرده است.

پیشنهاد ما این است که در حوزه‌های بهداشت و درمان، مسکن و اشتغال باید به افراد نیازمند کمک شود و این کمک‌ها باید به صورت پرداخت وام باشد.

 

وی تاکید کرد: اگر در کمیته امداد اعتباراتی داشته باشیم تا بتوانیم در زمینه اشتغال، درمان، مسکن و غیره به نیازمندان وام پرداخت کنیم، می‌توان در جهت رفع بسیاری از مشکلات آنها اقدام کرد؛ برای مثال اگر موضوع اشتغال خانوارها حل شود، باعث گردش کار اقتصادی و رونق در آن خانواده شده و به تدریج نیاز آنها به دولت کاسته و حتی ممکن است نیازمندی آنها به یارانه‌ها نیز به طور کامل قطع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا