اجتماعی و فرهنگی

مجلس در وضع مالیات و عوارض سیگار فعال است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  دکتر سیدحسن هاشمی درباره انتشار خبری در رسانه‌ها به نقل از معاون بهداشت مبنی بر عدم موافقت کمیسیون تلفیق مجلس با عوارض سیگار اظهار داشت: اصولا عوارض مرتبط با سیگار در ردیف‌های بودجه قرار دارد و تاکنون در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار نگرفته است؛ به عبارت دیگر مصوبه اخیر مجلس در طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، حکم مربوط به عوارض سیگار را به قانون دائمی تبدیل می‌کند و طبعا در چنین فرآیندی نیاز به درج حکم جدید در لایحه بودجه نمی‌باشد.

 

وزیر بهداشت افزود: بر همین اساس ردیف درآمدهای هزینه‌ای در اجرای ماده ۳۸ الحاقی طرح مذکور به تصویب کمیسیون تخصصی رسیده است بنابراین خبر منتشر شده در این خصوص صحیح نمی‌باشد.

 

هاشمی در ادامه افزود: حمایت‌های موثر نمایندگان محترم مجلس در تصویب قانون بودجه سال ۹۳ و دائمی شدن احکام مرتبط با حوزه سلامت و تداوم این حرکت ارزشمند در بررسی بودجه سال ۹۴ درخور تحسین بوده و ستودنی است و بدون تردید استمرار توفیقات به دست آمده در حوزه سلامت بدون حمایت مجلس میسر نمی‌شود.

 

وزیر بهداشت یادآور شد: مجلس علاوه بر عوارض سیگار در یکی دیگر از مصوبات طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، کارگروهی را با مسئولیت وزارت بهداشت مکلف به وضع عوارض برای کالاهای آسیب رسان به سلامت کرد که همه این موارد نشان از توجه ویژه مجلس به سلامت مردم دارد.

 

هاشمی با تاکید بر این که یکی از اقدامات و گام‌های ارزشمندی که دولت و مجلس در عرصه حقوق اجتماعی مردم برداشته‌اند، پرداختن به سلامت مردم بوده است، گفت: حوزه سلامت حوزه‌ای است که بدون تفاوت در نگرش‌های سیاسی، گروهی و جناحی به تفاهم ملی تبدیل شده است و همه بخش‌های حاکمیت فارغ از هر جناح و گرایشی در ایجاد این تفاهم ملی وحدت و اتفاق نظر دارند.

 

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: در هیچ دوره‌ای از مجلس به اندازه این دوره، از حوزه سلامت حمایت صورت نگرفته است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: علی رغم همه تلاش‌ها و حمایت‌های موثری که دولت و مجلس از حوزه سلامت داشته است، برای رسیدن به نقطه مطلوب که همان سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است، باید تلاش مضاعف و خستگی ناپذیری صورت گیرد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن